Language
/ Контакты /
advert armpower.net advert armpower.net

XXXIX WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP - BUDAPEST, HUNGARY >>>

XXXIX WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP - BUDAPEST, HUNGARY # Aрмспорт # Armsport # Armpower.net

XXXIX WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP - BUDAPEST, HUNGARY # Aрмспорт # Armsport # Armpower.net Hungary, Csörsz u. 14-16, Budapest

12:00 - 20:00 | 02-11.09.2017

 

c71731_word-arm-2017-kalendarium-500x500.png

XXXIX WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS
XX WORLD PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS


Start date for online registration: 03 July 2017
Visa application: 03 July 2017
Hotel reservation: 03 August 2017
End of online registration: 18 August 2017
Para-Armwrestling Classification files: 18 August 2017

 

The World Armwrestling Federation (WAF) would like to officially invite you as WAF member country to attend the 39th World Armwrestling and 20th World Para-Armwrestling Championship, which will be held in Budapest, Hungary from September 2nd to September 11th 2017.
2017 World Armwrestling and Para-Armwrestling Championship will be hosted by the Hungarian Armwrestling Federation, represented by its President Mr. Atilla Csabai. The Federation is prepared to receive more than 1.200 competitors from over 45 participating countries.
Teams are expected to arrange with the organizers for receiving VISA for each member of their team if necessary. Once the visa is approved, you need to contact the Hungarian organizing team to arrange with them transportation and accommodation.
You will find all the information you need in this package, if you need more information please contact us at armwrestling_hun@yahoo.com and szovkap@yahoo.com.

 


 

CHAMPIONSHIP SCHEDULE
02.09.2017 Saturday
Teams arrival

03.09.2017 Sunday Hotel Flamenco
09:00 Team Registration
Classification Training Seminar (for disabled Classifiers)
08:00 Referee seminar
16:00 WAF Congress Meeting

04.09.2017 Monday Hotel Flamenco
09:00 1ST WEIGH-IN day for Juniors 18, Youth 21, all Master classes, and Disabled.
09:00 CLASSIFICATION for Disabled
12:00 Technical Meeting
13:00 Continental Meetings: North America, South America, Africa, Oceania
14:00 Asian Continental Meeting
16:00 European Continental Meeting

05.09.2017 Tuesday Sport Hall
09:30 1st Competition Day, LEFT hand for JUNIORS 18 and YOUTH 21
16:00 Opening Ceremonies
16:30 Finals & Awards, Doping

06.09.2017 Wednesday Sport Hall
09:30 2nd Competition Day, RIGHT hand for JUNIORS 18 and YOUTH 21
16:30 Finals & Awards, Doping

07.09.2017 Thursday Sport Hall
10:00 3rd Competition Day, LEFT hand for all MASTER classes and DISABLED
15:00 Finals & Awards, Doping

08.09.2017 Friday Sport Hall
09:00 2nd WEIGH-IN DAY for SENIORS
10:00 4th Competition Day, RIGHT hand for all MASTER classes and DISABLED
15:00 Finals & Awards, Doping

09.09.2017 Saturday Sport Hall
09:30 5th Competition Day, LEFT hand for SENIORS
16:30 Finals & Awards, Doping

10.09.2017 Sunday Sport Hall
09:30 6th Competition Day, RIGHT hand for SENIORS
16:30 Finals & Awards, Doping
21:00 Closing Ceremonies

11.09.2017 Monday Sport Hall
Team’s departure

 



WEIGHT CLASSES
JUNIORS 18 Left & Right – birth year: 1999, 2000, 2001 …
Boys: -50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, +80 kg
Girls: -45, 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg

YOUTH 21 Left & Right – birth year: 1996, 1997, 1998
Men: -55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, +90 kg
Women: -50, 55, 60, 65, 70, +70 kg

SENIORS Left & Right – birth year: all years
Men: -55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+ kg
Women: -50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.

MASTERS (40 years and older) Left & Right – birth year: 1977, 1976, 1975 …
Men: -70, 80, 90, 100, 100+ kg
Women: -60, 70, 80, 80+ kg

GRAND MASTERS (50 years and older) Left & Right – birth year: 1967, 1966, 1965 …
Men: -75, 90, 100, 100+ kg
Women: Open

SENIOR GRAND MASTERS (60 years and older) Left & Right – birth year: 1957, 1955, 1954…
Men: -75, 90, 100, 100+ kg

DISABLED CLASSES
Physical Impairment athletes (PID – sitting)
Men: -55 kg, 65 kg, 75 kg, +75 kg
Women: -65 kg, +65 kg

Physical Impairment athletes (PIU – standing)
Men: -60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, +90 kg
Women: -65 kg, +65 kg
Junior 18 boys: -55 kg, +55 kg Junior 18
girls: -50 kg, +50 kg

Visual impairment athletes (VI – standing)
Men: -60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg
Women: -60 kg, 70 kg, +70 kg

Hearing impairment athletes (HI – standing)
Men: -60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg
Women: -60 kg, 70 kg, +70 kg

 


 

TEAM TROPHIES for the WORLD ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP:
• Over all (all classes except disabled classes)
• Junior Women and Men (Junior 18 and Youth 21 classes)
• Masters Women and Men (Master, Grand Master and Senior Grand Master classes)
• Senior Women and Men (Senior classes)

TEAM TROPHIES for the WORLD PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIP:
• Overall Women (Junior 18 and senior classes for women)
• Overall Men (Junior 18 and senior classes for women)

POINTS DISTRIBUTION:
According with the approved pointing system (WAF Congress 2016) from 2017, Team classification will be made based on Gold, Silver and bronze medals.
Only in case that two teams have the same number of gold, silver and bronze medals the position of the two will be established by the following pointing system:
1st place = 10 points 4th place = 4 points 7th place = 1 point
2nd place = 7 points 5th place = 3 points
3rd place = 5 points 6th place = 2 points

 


 

GETTING TO BUDAPEST
Budapest is not only the capital and the most populous city of Hungary but also one of the largest cities in the European Union.

By plane:
The international airport Budapest Ferenc Liszt (BUD) is a big airport Hub and it serves all major airlines including several low-cost airlines from which we will mention Wizzair.

By car:
Hungary has a developed motorway network. For using the motorways you have to buy vignette (road tax sticker), available at border crossing points and at petrol stations. You need to have with you local money (forintz) or international bank card for the fuel stations.
The Hungarian traffic rules, traffic signs and road markings are similar to those found in any other European country. However, it is important to highlight a few important traffic regulations: seatbelts are obligatory front and rear, using mobile phones while driving brings a big fine. Drinking and driving is highly punished in Hungary. Drivers consuming any alcohol will have the driver licenses suspended and fine can reach up to HUF 300,000 (€ 1000);
Speed limits: in cities is 50 km/h, outside cities 90 km/h, on major international roads 110 km/h and on motorways 130 km/h;
Hungarian Automobile Club (Magyar Autóklub) 24 hour helpline: (+36-1)345-1755. Roadside breakdown service: 188

By rail:
There are 3 main international railway stations in Budapest: Eastern (Keleti), Western (Nyugati) and Southern (Déli). More than 50 trains a day provide direct links between Budapest and 25 other European capital cities. Trains to Vienna run every 3 hours, 7 times a day.
There is also a popular network of Inter City trains linking Budapest with the main Hungarian towns. All three international railway stations are part of the Budapest Underground system, the Metro.

 



Places:
The VENUE – MOM Sport Center: Csörsz u. 14-16, Budapest
NOVOTEL – Hotel Novotel Budapest City: Alkotás u. 63, Budapest
FLAMENCO – Danubius Hotel Flamenco: Tas vezér u. 3-7, Budapest,
BUDAPEST – Hotel Budapest: Szilágyi Erzsébet fasor 47, Budapest

VISA & TRANSPORT INFORMATION
For VISA requirements please contact:
Mr. Atilla Csabai Mr. Tamás Rausch
Mobile: +36306415452 (English) +36302053871 (Russian and English)
Email: armwrestling_hun@yahoo.com, szovkap@yahoo.com
All visa applications should be sent before 1st July 2017. After this date, the Host Federation is not responsible for visa formalities.

CHAMPIONSHIP TRANSPORT
TRANSFER AIRPORT – HOTEL - AIRPORT
20 € per person both ways. Please book in advance at armwrestling_hun@yahoo.com and szovkap@yahoo.com.
Team Captain is booking transfers for all the team. Payment for the transfers must be done 100% in advance.
Please provide following details: arrival airport, date and time of arrival and departure (flight time) and flight number.
HOTEL – VENUE – HOTEL
Transfer from the hotels to the venue and back will be provided by host organizer free of charge.

 


 

HOTEL AND VENUE INFORMATION
o All the reservations will be made only at armwrestling_hun@yahoo.com and szovkap@yahoo.com.
o After sending a request for accommodation to the Host Organization, you will receive from them an official form, which you have to fill in and send back to them. Only after sending back the official form, you can communicate directly with the hotel.
o ALL NATIONAL TEAMS MUST ACCOMMODATE ONLY IN THE OFFICIAL HOTELS APPOINTED BY HOST COUNTRY AND RESERVATIONS WILL BE MADE ONLY WITH THE HOST FEDERATION, OTHERWISE THE COMPETITORS WILL NOT HAVE THE RIGHT TO COMPETE IN THE CHAMPIONSHIP (WAF & EAF APPROVED RULE).
o The Organizing Committee will provide the hotel that best meets team`s needs. Reservations will be subject to availability and the payments received.
o The Organizing Committee will dispatch rooms according to the number of participants of each team and the needs of accessibility. All room prices include breakfast and transport to/from event.
o The payment must be done at least 70% in advance, latest 03rd of August 2017. The other 30 % of the payment must be paid to the host organization upon the arrival of the team. After this date, the prices may change and the organizer cannot guarantee the availability of accommodation.
o Reservations not confirmed or not paid will be automatically canceled.
o Payments made cannot be refunded.
o A deposit for the minibar may be requested by Hotels’ receptions.
o Team accommodation will be arranged before check-in with the Host Organizer to whom teams will pay accommodation balance if it is the case and other services ordered.
o Teams arriving from the airport will wait at their hotels until check-in formalities are fulfilled with the organizer by their team captains.
o Check-in time is 14:00 and check-out time is 12:00. Early check-in or late check-out must be confirmed with the organizer. Extra costs may be requested by Hotels.

 


 

Hotels:
Danubius Hotel Flamenco****
Venue 2.0 km
Address: 3-7 Tas vezér utca, Budapest
Facilities: WiFi, Parking, air-conditioning, Accessible for disabled, Restaurant, meeting rooms Here will happen: Team Registration, WAF Congress, All seminars, All continental meetings, 1st Weigh-in, Classification for disabled
Prices:
Double Room: 116 €/night
Single Room: 99 €/night
Offer is valid for the period: 2.09.2017 – 11.09.2017. Payment at the reception is necessary for every additional bill out of a package.

Novotel Budapest City****
Venue: 150 meters
Address: 63 Alkotas utca, Budapest
Facilities: parking, Free WiFi, Fitness centre, facilities for disabled guests Here will happen: Teams accommodation
Prices
Double Room: 100 €/night
Offer is valid for the period: 2.09.2017 – 11.09.2017. Payment at the reception is necessary for every additional bill out of a package

Hotel Budapest ***
Venue 2.9 km
Address: 47. Szilágyi Erzsébet fasor, Budapest
Facilities: Parking, air-conditioning, Restaurant, meeting rooms Here will happen: Teams accommodation
Prices
Double Room: 78 €/night
Single Room: 68 €/night
Offer is valid for the period: 2.09.2017 – 11.09.2017. Payment at the reception is necessary for every additional bill out of a package.

 


 

VENUE
MOM SPORT center
http://momsport.hu/en
1123 Budapest, Csörsz u. 14-16.
Tel: +36 70 390 0779; info@momsport.hu

MOM Sport sports and event centre is located on a 13.000 square meter area, in the neighbourhood of the business district.
The facility provides a large selection of services including
- one of the largest swimming pools in Budapest with indoor and outdoor pools
- wellness area
- 1600 square meter multifunctional sports hall, air conditioned, which can host many sport activities and events as well
- outside handball sized football pitch covered with artificial grass
- two parking areas for its guests.
- catering server unit

 


 

TEAM REGISTRATION PROCEDURES
ON-LINE Registration
Team Registration will be made before the championship ONLY ONLINE at
http://registration.waf-armwrestling.com
TEAMS THAT DO NOT REGISTER ONLINE WILL NOT BE ACCEPTED TO PARTICIPATE IN THE COMPETITION!

Technical support will be assured during the online registration upon request at: mircea@waf-armwrestling.com
The online registration will be open on 3rd of July 2017 and will be closed on 18th of August 2017.
Team registration at the Championship will take place at Danubius Hotel Flamenco, Sunday 03.09.2017 between 0900-1500 according with the schedule. A schedule with the countries order will be available soon.
TEAMS THAT DO NOT MAKE THE TEAM REGISTRATION AT THE HOTEL WITHIN THE SPECIFIED TIME WILL HAVE TO PAY A LATE REGISTRATION FEE IN VALUE OF 250 € / TEAM / APPOINTMEMT.
Procedure:
Team representing person:
Only one person will register their team.
The Representative will bring final Team Registration form, stamped and signed.
WAF Representative will then:
Accept Registration Form,
Accept Individual Registration fees
Accept Country Registration Fee
Prepare Official Receipt
Give the Weigh-in tickets needed by athletes for the weigh in.
All teams are obliged to fill online registration (http://registration.waf-armwrestling.com) form and send their registration forms (PDF file) to the General Secretary of WAF until 18th of August 2017.
The registration order depends on the first log in request received by the General Secretary.
Multiple entries registration:
Juniors 18 years cannot register in Youth 21 year classes.
Juniors 18 years can register in Seniors classes.
Juniors 21 years can register in Seniors classes.
Masters cannot register in Grand Masters or Seniors Grand Masters classes.
Masters, Grand Masters and Senior Grand Masters can register in Seniors classes.
Disabled athletes can register in any able athlete’s classes.
Fees paid due wrong registration of multiple entries will not be refunded.

 



Fees:
Annual membership: 300 Euro / member
Senior fee: 40 Euro per class per hand (including senior disabled)
Junior fee: 20 Euro per class per hand (including junior disabled)
WAF license: 5 Euro per athlete

WEIGH-IN PROCEDURES
1st Weigh-in Monday 04 September 2017 starting 09:00 in the hotel Danubius Hotel Flamenco (juniors 18, youth 21, all masters, all disabled).
2nd Weigh-in Friday 08 September 2017 starting 09:00 at the Venue (all seniors).
The weigh-in order depends on the first log in request received by the General Secretary if the team send by e-mail on time the Registration form. A schedule will be available 7 days before the weigh-in.
Team Captain must be present with the Team during weigh-in procedure in order to answer any questions.
Each competitor will have the original and a copy of the his/her passport or ID with picture.
Each team captain will prepare the team for weigh-in in the following order:
Ladies 50, 55, 60 kg and continue...
Men 55, 60, 65 kg and continue...
Please note:
If a competitor does not make weight, they have time until 15:00 to come back to the scale.
A test scale will be available for competitors.
A competitor has the right to go at the official weigh-in scales only two times.
A competitor may only do the second weigh-in between other countries.
A competitor may weigh-in to their normal weight or register one weight class higher.
Official Event Badges:
Once the competitor has weighed-in, they will have a picture taken for their Official Competitor Badge.
After finishing the procedure, the competitor must then leave the Weigh-in room.
The Team Captain will wait until all the team athletes will be registered and pictures taken.
Once the full Team is completed, the Team Captain will receive all competitor badges at the evening of the weigh-in day.
Any Team Officials (Referee, Presidents and Coach) with a Country must be present at Weigh-in to have photo and badge prepared. Badges must be worn all the time during competitions days.

WEIGH-IN PROCEDURE FOR ATHLETES
1. The athlete must provide to WAF weigh-in officers:
a) Photocopy and original of the identity document (Passport, Photo ID)
b) Weigh-in ticket received from the Team Captain at the Team Registration.
2. If necessary athlete can undress before step onto the official scale.
3. The athlete does the weigh-in and his weight is written down in the official WAF forms.
4. If the athlete did not manage to make the weight for the needed category, he has the right to do a second weigh-in till 15:00.
4. If an athlete managed to do the weight for the needed category, after having his weight registered in the WAF forms, he must go to the free weigh-in officer to take a photo.
7. Athlete takes his official competitor badges from his Team Captain.

CLASSIFICATION FOR DISABLED ATHLETES
The classification and weigh-in will be held on Monday 04 September starting 09:00 in Danubius Hotel Flamenco
All the disabled athletes who have to be classified must arrive on time for the classification session.
Classifiers will not accept in the schedule teams arriving on classification day.
Classification will only be held for official participants of the championship.
For athletes that need to be classified, a medical intake form, translated in English, is mandatory. It must be emailed to the chief classifier by 18th of August 2017 at classification@waf-armwrestling.com
If this information will not be submitted by email before this date, the athlete will not be classified and therefore, will not be eligible to participate in the Championship.
There will be only 1 panel of VI classifier. In case of protests, it will not be possible to have a new classifications on place. It would be done on another event with a VI classification session.
CLASSIFCATION TRAINING
The classification training seminar will be held on Sunday 03 September starting 09:00 in Danubius Hotel Flamenco – Training, testing and certification.
The course is open to any interested person with a medical or physiotherapy/ sports Science backgrounds who wish to become classifier.
In order to take part, participants must register to the course latest 18th of September 2017 at classification@waf-armwrestling.com and ask for confirmation.
Trainee classifiers who wish to complete their International Classifiers training will be required to attend other WAF competitions.
Coaches and other trainers who are interested in classification may attend for information and education purposes.

 


 

CONTACT
All requirements should be sent in writing at armwrestling_hun@yahoo.com , szovkap@yahoo.com
Reply or confirmation will be sent within 3 working days.
Mr. Atilla Csabai +36306415452 (Russian and English)
Mr. Tamash Rausch +36302053871 (English)

WORLD ARMWRESTLING FEDERATION (WAF):
Assen Hadjitodorov – WAF President (English, Russian)
asenhdj@mail.bg / +359 888 968 541
Mircea Simionescu-Simicel – WAF General Secretary (English)
mircea@waf-armwrestling.com / +4 0746 22222 9
www.waf-armwrestling.com

Junior Girls 45 kg Left
1 DURSAYEVA, DESHI - Kazakhstan
2 KADIROVA, IRODA - Uzbekistan
3 MUKHA , YULIIA - Ukraine
4 URKUT, FADIME - Turkey
5 KULCS, DZSENIFER - Hungary
6 ZAHORULKO, IRYNA - Ukraine
7 GUR, MERVE - Turkey


Junior Girls 50 kg Left
1 GUNKO, EVGENIYA - Kazakhstan
2 SAVCHENKO, YEKATERINA - Kazakhstan
3 DURIANOVA, MARTINA - Slovakia
4 RAKHMANKULOVA, KHUMORA - Uzbekistan
5 VARYCH, LESIA - Ukraine
6 ZIOMENKO, ANNA - Ukraine
7 TUCHINA, RAILY - Russia
8 GUN, SUDE - Turkey
9 KILIC, HANDE NUR - Turkey
10 NUTTOVA, NIKOLA - Slovakia


Junior Girls 55 kg Left
1 SOLIEVA, NAZOKAT - Uzbekistan
2 YILMAZ, SUKRIYE - Turkey
3 MALIKAIDAR, LAZZAT - Kazakhstan
4 CELIK, DIDEM - Turkey
5 TOCHYNSKA, YULIIA - Ukraine
6 SOJKOVA, MARTINA - Slovakia
7 ABDIBEK, ASSEL - Kazakhstan
8 KRISTENSSON, AMANDA - Sweden
9 TIMEROVA, AMINA - Russia
10 GALLFY, ZSOFIA - Hungary


Junior Girls 60 kg Left
1 JANEHEIM, ELIN - Sweden
2 ABDULLA, KURALAY - Kazakhstan
3 ERGUL, AYSAN - Turkey
4 AJPEKOVA, BARBARA - Slovakia
5 KOZYRATSKA, VERONIKA - Ukraine
6 DEMIRCIOGLU, SUMEYYE - Turkey
7 RASLIKOVA, TEREZA - Slovakia
8 VERBOCZKI, LUCA - Hungary
9 KOGL, MIHAELA - Croatia


Junior Girls 65 kg Left
1 FAZDALOVA, ADELIA - Russia
2 GUZZITAEVA, DIANA - Russia
3 MAVZER, SENA NUR - Turkey
4 NEMIS, GULISTAN - Turkey
5 NAZARKO, YANINA - Ukraine


Junior Girls 70 kg Left
1 KULYK, RUSLANA - Ukraine
2 KHOSROEVA, ZALINA - Russia
3 SHAFIGULLINA, ELMIRA - Russia
4 BAG, YETER - Turkey
5 GUR, AYSE - Turkey
6 SVATUKHA ZUBAKOVA, DARYNA - Ukraine


Junior Girls +70 kg Left
1 PISMENNAYA, OXANA - Kazakhstan
2 BAJCIOVA, BARBORA - Slovakia
3 DOGUZOVA, MILENA - Russia
4 MAMEDOVA, ZHANSUIGEN - Kazakhstan
5 VAKONIC, MICHAELA - Slovakia
6 VOLKOVA, SOFIA - Russia


Junior Boys 50 kg Left
1 SARYBAY, YERDAULET - Kazakhstan
2 KADYR, NURKHAN - Kazakhstan
3 ASKHAT UULU, OTKUR - Kyrgyzstan
4 FAYZULLAEV, ZOKHIR - Uzbekistan
5 AIBAZOV, AKHMAT - Russia
6 YILMAZ, HILMI - Turkey
7 MAILASHVILI, OTAR - Georgia
8 KAYNAKCI, IBRAHIM - Turkey
9 JOICHIRO, KUBOTA - Japan


Junior Boys 55 kg Left
1 TOKMUKHAMEDULY, RAKHAT - Kazakhstan
2 MUSTAFAYEV, ISGANDAR - Azerbaijan
3 BAYRAM BIL, EROL - Turkey
4 GVAMBERIDZE, GOGA - Georgia
5 STASIUK, ANDREI - Belarus
6 FARNIEV, EGOR - Russia
7 REIISSOV, BARISH - Kazakhstan
8 NOVOSELSKI, IVAN - Bulgaria
9 ZHISHKARIANI, DATUNA – Georgia


Junior Boys 60 kg Left
1 TYUKOV, DMITRIY - Kazakhstan
2 KARAL, HASAN - Turkey
3 RADIONOV, ANDREI - Russia
4 BUKIA, GULADY - Georgia
5 NAFIKOV, ILGIZ - Russia
6 CHUTE, JAKE - Canada
7 CHORNYI, DENYS - Ukraine
8 NEDELESCU, ALIN - Romania
9 EDUARDS, GRIVSTANS - Latvia
10 DEMIRCI, BEDRI - Turkey
11 KULCS, DOMINIK - Hungary
12 BERGLUND, MATHIAS - Sweden
13 GAVRILOVICI, EUGENIU - Moldova
14 STANOEV, TRAYAN - Bulgaria


Junior Boys 65 kg Left
1 MASIN, DMITRII - Russia
2 CABAOGLU, AHMET RECEP - Turkey
3 SHOLPANOV, YBYRAY - Kazakhstan
4 KHABALOV, ARSEN - Russia
5 VOZNIUK, NAZAR - Ukraine
6 AMBROLADZE, GIORGI - Georgia
7 NASR, ABDELRAHAMAN - Egypt
8 ABBASSOV, EMIL - Kazakhstan
9 LOLISHVILI, MIKHEIL - Georgia
10 SOUZA, VICTOR - Brazil
11 ANCULIA, ADRIAN - Romania
12 SANTAK, DRAZEN - Croatia
13 HEKIMOGLU, EMREHAN - Turkey
14 YORDANOV, TODOR - Bulgaria


Junior Boys 70 kg Left
1 DIGUROV, SARMAT - Russia
2 KHAFIZOV, DAMIR - Russia
3 ABDIKERIM, ANUAR - Kazakhstan
4 ZVIADAURI, TSOTNE - Georgia
5 TUZUYEV, ABDULMANAF - Kazakhstan
6 MENDEZ FROM, CHRISTIAN - Sweden
7 CAGDAS, BARIS - Turkey
8 BJERKADAL, EIRIK - Norway
9 CHUDIK, DAVID - Slovakia
10 NAMLI, BUNYAMIN - Turkey
11 NOZADZE, PAPUNA - Georgia
12 RAHIMOV, EMIN - Azerbaijan
13 KOUFIDAKIS, CHARALAMPOS -Greece
14 ANDERSSON, RAGNAR - Sweden
15 FABRYKA, BOHDAN - Ukraine
16 KISS, BENEDEK - Hungary


Junior Boys 75 kg Left
1 MIKHAILOV, MAKSIM - Russia
2 TSARIKAEV, VLADISLAV - Russia
3 SOKOTUN, STANISLAV - Ukraine
4 ADAMOV, ADAM - Slovakia
5 OLIMOV, BEKZOD - Uzbekistan
6 TUDOR, ALIN - Romania
7 GURCHIANI, GIORGI - Georgia
8 POLISHCHUK, MAKSYM - Ukraine
9 OZARACI, MERT - Turkey
10 MUHSIN, ERKAN - Bulgaria
11 ONDERKO, MAREK - Slovakia
12 WIEDERBERG, JONATHAN - Sweden
13 ERCAN, YUSUF BERKE - Turkey
14 DANIELSSON, ARON - Sweden
15 MESZAROS, DOMINIK - Hungary
16 GALAMBOS, MARCEL - Hungary


Junior Boys 80 kg Left
1 KUZMIN, ALEKSANDR - Russia
2 DVORSCAK, JOZEF - Slovakia
3 MOREIRA, ROGERIO - Brazil
4 FERAD, ELBIN - Bulgaria
5 SELETSKYI, YURII - Ukraine
6 PRYSHLIUK, DENYS - Ukraine
7 DIGUROV, SOSLAN - Russia
8 CELES, PETER - Slovakia
9 SABAU, SERGIU - Romania
10 MIRASOLA, FRANCESCO - Italy
11 YILDIZ, EREN - Turkey
12 ZADOK, AVIV AVRAHAM - Israel


Junior Boys +80 kg Left
1 IMERLISHVILI, VASO - Georgia
2 ZUIKOV, DMITRII - Russia
3 MELIKISHVILI, GIORGI - Georgia
4 BATSINILAS, ILIAS - Greece
5 ANDRASKO, RADOVAN - Slovakia
6 PAULIUCHENKA, MIKITA - Belarus
7 SLOBODIAN, VLADISLAV - Ukraine
8 NEMETH, LEVENTE - Hungary
9 CELIK, ADEM - Turkey
10 GUZMAN ACUNA, CLAUDIO NICOLAS - Costa Rica
11 EKLUND, LEO - Sweden
12 BOSTANOV, SHAMIL - Russia
13 ZUIAKOV, BOHDAN - Ukraine
14 ERGASHEV, SHAMSHOD - Uzbekistan


Youth Women 50 kg Left
1 KORKMAZ, GULISTAN - Turkey
2 CHIPARUS, VALERIA - Moldova
3 KHABIBULLINA, ALMIRA - Russia
4 YATSKEVICH, DARYA - Belarus
5 SOVETKHANOVA, AKMARAL - Kazakhstan
6 KHUBAEVA, DIANA - Russia
7 ELMETWALY, MARIAM - Egypt
8 DALDABAN, ELIF - Turkey


Youth Women 55 kg Left
1 KARAMANOVA, AIGERIM - Kazakhstan
2 BAEVA, MILANA - Russia
3 KESER, UMRAN - Turkey
4 ZERENKHANOVA, BALZHAN - Kazakhstan
5 SADOVNIKOVA, VALERIYA - Russia
6 DEMENKO, LUDMYLA - Ukraine
7 ALPTEKIN, TUGCE - Turkey
8 RYKUN, ANNA - Ukraine
9 MAGUSINOVA, KRISTINA - Slovakia
10 LUNDGREN VILUND, JENNIFER - Sweden
11 KULCS, VIVIEN - Hungary


Youth Women 60 kg Left
1 PLIEVA, BELA - Russia
2 BARZSO, HENRIETTA - Hungary
3 HOROSHUN, SVETLANA - Russia
4 HONCHAR, DIANA - Ukraine
5 SKYE, HANNA - Sweden
6 ROZHKO , VIKTORIIA - Ukraine
7 AKKUS, MIZGIN - Turkey
8 NERSISYAN, MARGARITA - Armenia


Youth Women 65 kg Left
1 LYAKHOVA, YEKATERINA - Kazakhstan
2 SHULIKA , MARYNA - Ukraine
3 LAZARI, MIHAELA - Moldova
4 KAUPENOVA, KENZHEKYZ - Kazakhstan
5 IRTUGANOVA, NADEZHDA - Russia
6 KARPOVA, ANASTASIIA - Russia
7 PAVEN, ADINA - Romania
8 TUYLUOGLU, GUL - Turkey
9 ASPLUND, ALEXANDRA - Finland
10 SIVRIHISARLI, SULTAN - Turkey


Youth Women 70 kg Left
1 STANSKAYA, ALENA - Kazakhstan
2 NORELIUS, TOVE - Sweden
3 AVCI, BEYZANUR - Turkey
4 DAMAR, AYSU - Turkey
5 SKYRDA, KSENIIA - Ukraine


Youth Women +70 kg Left
1 OTAROVA, NADIRA - Russia
2 SHCHOLOKOVA, ANASTASIIA - Ukraine
3 MAIMAKOVA, AIZHAN - Kazakhstan
4 LINDKVIST, JESSICA - Sweden
5 DEMIRHAN, CILEM - Turkey
6 KURT, TUGCENUR - Turkey
7 OCHIROVA, DANARA - Russia


Youth Men 55 kg Left
1 REIISSOV, ISLAM - Kazakhstan
2 BASSAROV, ORAZ - Kazakhstan
3 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
4 TSUTSAEV, EDUARD - Russia
5 BIYIKOGLU, SAID ERKAM - Turkey
6 SAVELIUK , NAZARII - Ukraine
7 DAVITASHVILI, LEVANI - Georgia
8 POSOBCHUK, HRYHORII - Ukraine
9 TALHA AY, ENES - Turkey
10 STAYKOV, MITKO - Bulgaria
11 MOHD ASIF, MUHAMMAD SAFUAN - Malaysia
12 BAKHSOLIANI, GIORGI - Georgia


Youth Men 60 kg Left
1 VAKILOV, NEMAT - Azerbaijan
2 SULEIMANOV, SHAKHMAN - Kyrgyzstan
3 KODUA, GIGA - Georgia
4 ZAVRASHVILI, ALEKSI - Georgia
5 KARAKOTOV, AHMAT - Russia
6 OZTURK, ADNAN - Turkey
7 PERGUSHEV, VLADISLAV - Russia
8 SEFER, MUSTAFA - Bulgaria


Youth Men 65 kg Left
1 RUSTAMOV, RAMAZAN - Azerbaijan
2 ZURABASHVILI, SHALVA - Georgia
3 LESHTAEV, EGOR - Russia
4 AMANLI, HUSEYN - Azerbaijan
5 MAKEDONSKYI, OLEKSANDR - Ukraine
6 ALISULTANOV, ERZIMAN - Russia
7 GABOR, JAN - Slovakia
8 GVARADZE, NIKA - Georgia
9 OZMEN, HARUN - Turkey
10 CAKMAK, DURUCAN - Turkey
11 RASKA, ONDREJ - Czech Republic


Youth Men 70 kg Left
1 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
2 MIKUSHOV, VALERIY - Kazakhstan
3 MATIASH , DENYS - Ukraine
4 ZHEREBENKOV, ALEXANDR - Russia
5 TUDOREAN, OLEG - Moldova
6 MALAKOV, HRISTIYAN - Bulgaria
7 PERIDIS, PETROS - Greece
8 LAJCI, DEGZON - Norway
9 YOUSRY, MOSTAFA - Egypt
10 BRAGVADZE, NIKA - Georgia
11 LICUT, MARIUS - Romania
12 SOZER, MEHMET EMIN - Turkey
13 TEMIRSULTANOV, ASLAN - Russia

Youth Men 75 kg Left
1 ONIANI, BETKILI - Georgia
2 VLADISLAVS, KRASOVSKIS - Latvia
3 VIARENICH, IVAN - Belarus
4 MANTYKA, ROMAN - Ukraine
5 OTCHIK, SERGEY - Russia
6 AKDENIZ, BERKAY - Turkey
7 LAGUN, ANTON - Russia
8 TRIPLAT, PETAR - Croatia
9 ORBAN, ERIK - Hungary
10 KACZOROWSKI, MICHAL - Poland
11 YESHENBEKOV, NURDAULET - Kazakhstan
12 LABADZE, VAKHTANG - Georgia
13 URKUT, MEHMET - Turkey


Youth Men 80 kg Left
1 MURATOV, ALIZHAN - Kazakhstan
2 GUMUSOGLU, MUHAMMED - Turkey
3 CHALIUK, DMYTRO - Ukraine
4 KALMAHAN, ALIBEK - Kazakhstan
5 EMERICI, MAREK - Slovakia
6 OBOZDA, HLIB - Ukraine
7 KOGL, MARKO - Croatia
8 GIURDANELLA, GABRIELE - Italy
9 SOLTYKHANOV, BAISANGUR - Russia
10 BROIANI, MERALI - Georgia
11 KURBANOV, AKHMED - Russia
12 GIGAURI, TORNIKE - Georgia
13 KARAKASOGLU, BERKAN - Turkey
14 ANTTILA, TONI - Sweden
15 TONEV, YOSIF - Bulgaria
16 LANGELAND, MATHIAS DAHLSENG - Norway
17 SZTANEK, SANDOR - Hungary


Youth Men 85 kg Left
1 KOCAK, OGUZHAN - Turkey
2 BUBENKO, ELDAR - Russia
3 PETRENKO, OLEH - Ukraine
4 BASHARULI, GIORGI - Georgia
5 KURGINIAN, DAVID - Russia
6 KABILOV, KAISAR - Kazakhstan
7 SEREDA, ARTEM - Ukraine
8 HALASZ, EDMOND - Hungary
9 ALTAN, ALPEREN - Turkey
10 JONSSON, GABRIEL - Sweden
11 SZAKALAS, SZILARD - Hungary
12 HRIC, OLIVER - Slovakia
13 BACHEV, BORISLAV - Bulgaria

Youth Men 90 kg Left
1 GASSIEV, SOSLAN - Russia
2 KOLCHIN, IURII - Russia
3 KULISHOV, OLEKSANDR - Ukraine
4 ALIBEKOV, RAUAN - Kazakhstan
5 TOTEV, ASPARUH - Bulgaria
6 TEDORADZE, DAVIT - Georgia
7 YILMAZ, OZGUR - Turkey
8 NAGY, MARTON - Hungary
9 EKSTROM, EMIL - Sweden
10 ILYAS, ARUZ - Turkey


Youth Men +90 kg Left
1 SHARAFUTDINOV, DAMIR - Russia
2 ARABULI, DAVITI - Georgia
3 MADOYAN, DAVIT - Armenia
4 BAKTYYAROV, AIDYN - Kazakhstan
5 DANILOV, OLEH - Ukraine
6 BAGAEV, ZAKHAR - Russia
7 VACULOVIC, VACLAV - Czech Republic
8 SPORRONG, TOBIAS - Sweden
9 DZIDZIKASHVILI, DAVIT - Georgia
10 KRAAKENES, KRISTIAN STYVE - Norway
11 WEHRLE, MARTIN - Switzerland
12 PAVEN, SERGIU - Romania


Junior Girls 45 kg Right
1 KADIROVA, IRODA - Uzbekistan
2 DURSAYEVA, DESHI - Kazakhstan
3 MUKHA, YULIIA - Ukraine
4 URKUT, FADIME - Turkey
5 KULCS, DZSENIFER - Hungary
6 GUR, MERVE - Turkey
7 ZAHORULKO , IRYNA - Ukraine


Junior Girls 50 kg Right
1 GUNKO, EVGENIYA - Kazakhstan
2 RAKHMANKULOVA, KHUMORA - Uzbekistan
3 NUTTOVA, NIKOLA - Slovakia
4 TUCHINA, RAILY - Russia
5 GUN, SUDE - Turkey
6 KILIC, HANDE NUR - Turkey
7 SAVCHENKO, YEKATERINA - Kazakhstan
8 ZIOMENKO, ANNA - Ukraine
9 DURIANOVA, MARTINA - Slovakia
10 VARYCH, LESIA - Ukraine


Junior Girls 55 kg Right
1 SOLIEVA, NAZOKAT - Uzbekistan
2 MALIKAIDAR, LAZZAT - Kazakhstan
3 CELIK, DIDEM - Turkey
4 TIMEROVA, AMINA - Russia
5 YILMAZ, SUKRIYE - Turkey
6 SOJKOVA, MARTINA - Slovakia
7 TOCHYNSKA, YULIIA - Ukraine
8 GALLFY, ZSOFIA - Hungary
9 KRISTENSSON, AMANDA - Sweden


Junior Girls 60 kg Right
1 JANEHEIM, ELIN - Sweden
2 AJPEKOVA, BARBARA - Slovakia
3 DEMIRCIOGLU, SUMEYYE - Turkey
4 ERGUL, AYSAN - Turkey
5 VERBOCZKI, LUCA - Hungary
6 KOZYRATSKA, VERONIKA - Ukraine
7 FEDIURA, IRYNA - Ukraine
8 KOGL, MIHAELA - Croatia
9 RASLIKOVA, TEREZA - Slovakia


Junior Girls 65 kg Right
1 FAZDALOVA, ADELIA - Russia
2 GUZZITAEVA, DIANA - Russia
3 NAZARKO, YANINA - Ukraine
4 MAVZER, SENA NUR - Turkey
5 NEMIS, GULISTAN - Turkey


Junior Girls 70 kg Right
1 KULYK, RUSLANA - Ukraine
2 KHOSROEVA, ZALINA - Russia
3 SVATUKHA ZUBAKOVA, DARYNA - Ukraine
4 SHAFIGULLINA, ELMIRA - Russia
5 BAG, YETER - Turkey
6 GUR, AYSE - Turkey


Junior Girls +70 kg Right
1 BAJCIOVA, BARBORA - Slovakia
2 VOLKOVA, SOFIA - Russia
3 VAKONIC, MICHAELA - Slovakia
4 DOGUZOVA, MILENA - Russia
5 MAMEDOVA, ZHANSUIGEN - Kazakhstan
6 PISMENNAYA, OXANA - Kazakhstan


Junior Boys 50 kg Right
1 KADYR, NURKHAN - Kazakhstan
2 SARYBAY, YERDAULET - Kazakhstan
3 AIBAZOV, AKHMAT - Russia
4 FAYZULLAEV, ZOKHIR - Uzbekistan
5 YILMAZ, HILMI - Turkey
6 MAILASHVILI, OTAR - Georgia
7 ASKHAT UULU, OTKUR - Kyrgyzstan
8 JOICHIRO, KUBOTA - Japan
9 KUYUMCU, MURAT - Turkey


Junior Boys 55 kg Right
1 MUSTAFAYEV, ISGANDAR - Azerbaijan
2 FARNIEV, EGOR - Russia
3 ZHISHKARIANI, DATUNA - Georgia
4 REIISSOV, BARISH - Kazakhstan
5 BAYRAM BIL, EROL - Turkey
6 GVAMBERIDZE, GOGA - Georgia
7 TOKMUKHAMEDULY, RAKHAT - Kazakhstan
8 STASIUK, ANDREI - Belarus
9 NOVOSELSKI, IVAN - Bulgaria


Junior Boys 60 kg Right
1 NAFIKOV, ILGIZ - Russia
2 RADIONOV, ANDREI - Russia
3 BUKIA, GULADY - Georgia
4 DEMIRCI, BEDRI - Turkey
5 TURKOGLU, MEHMET ALI - Turkey
6 GAVRILOVICI, EUGENIU - Moldova
7 TYUKOV, DMITRIY - Kazakhstan
8 CHORNYI, DENYS - Ukraine
9 CHUTE, JAKE - Canada
10 NEDELESCU, ALIN - Romania
11 EDUARDS, GRIVSTANS - Latvia
12 STANOEV, TRAYAN - Bulgaria
13 BERGLUND, MATHIAS - Sweden
14 KULCS, DOMINIK - Hungary


Junior Boys 65 kg Right
1 MASIN, DMITRII - Russia
2 CABAOGLU, AHMET RECEP - Turkey
3 SHOLPANOV, YBYRAY - Kazakhstan
4 ABBASSOV, EMIL - Kazakhstan
5 HEKIMOGLU, EMREHAN - Turkey
6 VOZNIUK, NAZAR - Ukraine
7 SOUZA, VICTOR - Brazil
8 KHABALOV, ARSEN - Russia
9 AMBROLADZE, GIORGI - Georgia
10 YORDANOV, TODOR - Bulgaria
11 LOLISHVILI, MIKHEIL - Georgia
12 NASR, ABDELRAHAMAN - Egypt
13 ANCULIA, ADRIAN - Romania
14 SANTAK, DRAZEN - Croatia

Junior Boys 70 kg Right
1 DIGUROV, SARMAT - Russia
2 TUZUYEV, ABDULMANAF - Kazakhstan
3 CAGDAS, BARIS - Turkey
4 ZVIADAURI, TSOTNE - Georgia
5 FABRYKA, BOHDAN - Ukraine
6 KHAFIZOV, DAMIR - Russia
7 BJERKADAL, EIRIK - Norway
8 RAHIMOV, EMIN - Azerbaijan
9 NAMLI, BUNYAMIN - Turkey
10 PULSCHER, WYATT - United States
11 ABDIKERIM, ANUAR - Kazakhstan
12 KOUFIDAKIS, CHARALAMPOS - Greece
13 KISS, BENEDEK - Hungary
14 ANDERSSON, RAGNAR - Sweden
15 GRUBBSTROM, THULE - Sweden
16 CHUDIK, DAVID - Slovakia
17 NOZADZE, PAPUNA - Georgia


Junior Boys 75 kg Right
1 TUDOR, ALIN - Romania
2 MIKHAILOV, MAKSIM - Russia
3 POLISHCHUK, MAKSYM - Ukraine
4 ONDERKO, MAREK - Slovakia
5 TSARIKAEV, VLADISLAV - Russia
6 MESZAROS, DOMINIK - Hungary
7 GURCHIANI, GIORGI - Georgia
8 SOKOTUN, STANISLAV - Ukraine
9 WIEDERBERG, JONATHAN - Sweden
10 MUHSIN, ERKAN - Bulgaria
11 CAN, YUNUS - Turkey
12 OLIMOV, BEKZOD - Uzbekistan
13 OZARACI, MERT - Turkey
14 GALAMBOS, MARCEL - Hungary
15 ADAMOV, ADAM - Slovakia
16 DANIELSSON, ARON - Sweden


Junior Boys 80 kg Right
1 FERAD, ELBIN - Bulgaria
2 DVORSCAK, JOZEF - Slovakia
3 SELETSKYI, YURII - Ukraine
4 DIGUROV, SOSLAN - Russia
5 KUZMIN, ALEKSANDR - Russia
6 PRYSHLIUK, DENYS - Ukraine
7 ZADOK, AVIV AVRAHAM - Israel
8 SABAU, SERGIU - Romania
9 YILDIZ, EREN - Turkey
10 CELES, PETER - Slovakia
11 MOREIRA, ROGERIO - Brazil
12 MIRASOLA, FRANCESCO - Italy


Junior Boys +80 kg Right
1 MELIKISHVILI, GIORGI - Georgia
2 IMERLISHVILI, VASO - Georgia
3 ZUIKOV, DMITRII - Russia
4 BATSINILAS, ILIAS - Greece
5 CELIK, ADEM - Turkey
6 ANDRASKO, RADOVAN - Slovakia
7 ERGASHEV, SHAMSHOD - Uzbekistan
8 PAULIUCHENKA, MIKITA - Belarus
9 SLOBODIAN, VLADISLAV - Ukraine
10 BOSTANOV, SHAMIL - Russia
11 GUZMAN ACUNA, CLAUDIO NICOLAS - Costa Rica
12 NEMETH, LEVENTE - Hungary
13 EKLUND, LEO - Sweden
14 ZUIAKOV, BOHDAN - Ukraine


Youth Women 50 kg Right
1 KARIMBAYEVA, AYBALA - Kazakhstan
2 CHIPARUS, VALERIA - Moldova
3 KHUBAEVA, DIANA - Russia
4 TSYKONOVA, VALERYIA - Belarus
5 KORKMAZ, GULISTAN - Turkey
6 SOVETKHANOVA, AKMARAL - Kazakhstan
7 YATSKEVICH, DARYA - Belarus
8 DALDABAN, ELIF - Turkey
9 ELMETWALY, MARIAM - Egypt
10 BOGDANOVSKAYA, NATALIA - Russia


Youth Women 55 kg Right
1 BAEVA, MILANA - Russia
2 KESER, UMRAN - Turkey
3 ZERENKHANOVA, BALZHAN - Kazakhstan
4 SADOVNIKOVA, VALERIYA - Russia
5 LUNDGREN VILUND, JENNIFER - Sweden
6 DEMENKO, LUDMYLA - Ukraine
7 KULCS, VIVIEN - Hungary
8 RYKUN, ANNA - Ukraine
9 MAGUSINOVA, KRISTINA - Slovakia
10 KURUCAY, HAZEL – Turkey


Youth Women 60 kg Right
1 HOROSHUN, SVETLANA - Russia
2 ZORYANKINA, KSENIIA - Russia
3 BARZSO, HENRIETTA - Hungary
4 ROZHKO, VIKTORIIA - Ukraine
5 HONCHAR, DIANA - Ukraine
6 AKKUS, MIZGIN - Turkey
7 SKYE, HANNA - Sweden
8 NERSISYAN, MARGARITA - Armenia


Youth Women 65 kg Right
1 KAUPENOVA, KENZHEKYZ - Kazakhstan
2 SHULIKA, MARYNA - Ukraine
3 RADZHABOVA, AMINAT - Russia
4 LAZARI, MIHAELA - Moldova
5 SIVRIHISARLI, SULTAN - Turkey
6 IRTUGANOVA, NADEZHDA - Russia
7 PAVEN, ADINA - Romania
8 TUYLUOGLU, GUL - Turkey
9 ASPLUND, ALEXANDRA - Finland


Youth Women 70 kg Right
1 STANSKAYA, ALENA - Kazakhstan
2 NORELIUS, TOVE - Sweden
3 AVCI, BEYZANUR - Turkey
4 SKYRDA, KSENIIA - Ukraine
5 STOYANOVA, SVETLA - Bulgaria


Youth Women +70 kg Right
1 OTAROVA, NADIRA - Russia
2 DEMIRHAN, CILEM - Turkey
3 SHCHOLOKOVA, ANASTASIIA - Ukraine
4 LINDKVIST, JESSICA - Sweden
5 MAIMAKOVA, AIZHAN - Kazakhstan
6 KURT, TUGCENUR - Turkey
7 OCHIROVA, DANARA - Russia


Youth Men 55 kg Right
1 ABSATTAR, DAUREN - Kazakhstan
2 BASSAROV, ORAZ - Kazakhstan
3 TALHA AY, ENES - Turkey
4 TSUTSAEV, EDUARD - Russia
5 BAKHSOLIANI, GIORGI - Georgia
6 DAVITASHVILI, LEVANI - Georgia
7 STAYKOV, MITKO - Bulgaria
8 SAVELIUK, NAZARII - Ukraine
9 MOHD ASIF, MUHAMMAD SAFUAN - Malaysia
10 POSOBCHUK, HRYHORII - Ukraine
11 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia


Youth Men 60 kg Right
1 RUSTEMBEK, TALGATBEK - Kazakhstan
2 AIDARKHAN, NURDAULET - Kazakhstan
3 SULEIMANOV, SHAKHMAN - Kyrgyzstan
4 ZAVRASHVILI, ALEKSI - Georgia
5 KODUA, GIGA - Georgia
6 VAKILOV, NEMAT - Azerbaijan
7 OZTURK, ADNAN - Turkey
8 ALBAS, EMRE - Turkey
9 KARAKOTOV, AHMAT - Russia
10 PERGUSHEV, VLADISLAV - Russia
11 SEFER, MUSTAFA - Bulgaria


Youth Men 65 kg Right
1 RUSTAMOV, RAMAZAN - Azerbaijan
2 ZURABASHVILI, SHALVA - Georgia
3 KADYR, NURDAULET - Kazakhstan
4 MAKEDONSKYI, OLEKSANDR - Ukraine
5 ALISULTANOV, ERZIMAN - Russia
6 GABOR, JAN - Slovakia
7 AMANLI, HUSEYN - Azerbaijan
8 GVARADZE, NIKA - Georgia
9 CAKMAK, DURUCAN - Turkey
10 OZMEN, HARUN - Turkey
11 LESHTAEV, EGOR - Russia
12 RASKA, ONDREJ - Czech Republic


Youth Men 70 kg Right
1 TUDOREAN, OLEG - Moldova
2 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
3 ICHKITI, VALIKO - Georgia
4 MATIASH , DENYS - Ukraine
5 ZHEREBENKOV, ALEXANDR - Russia
6 PERIDIS, PETROS - Greece
7 MIKUSHOV, VALERIY - Kazakhstan
8 LICUT, MARIUS - Romania
9 LAJCI, DEGZON - Norway
10 SOZER, MEHMET EMIN - Turkey
11 YOUSRY, MOSTAFA - Egypt
12 TEMIRSULTANOV, ASLAN - Russia
13 MALAKOV, HRISTIYAN - Bulgaria


Youth Men 75 kg Right
1 VLADISLAVS, KRASOVSKIS - Latvia
2 TOKGUN, RAHIM - Turkey
3 ONIANI, BETKILI - Georgia
4 VIARENICH, IVAN - Belarus
5 MANTYKA , ROMAN - Ukraine
6 LAGUN, ANTON - Russia
7 LABADZE, VAKHTANG - Georgia
8 ORBAN, ERIK - Hungary
9 AKDENIZ, BERKAY - Turkey
10 KACZOROWSKI, MICHAL - Poland
11 TRIPLAT, PETAR - Croatia


Youth Men 80 kg Right
1 SIMEONOV, BOZHIDAR - Bulgaria
2 MURATOV, ALIZHAN - Kazakhstan
3 GUMUSOGLU, MUHAMMED - Turkey
4 GIGAURI, TORNIKE - Georgia
5 SOLTYKHANOV, BAISANGUR - Russia
6 KOGL, MARKO - Croatia
7 KALMAHAN, ALIBEK - Kazakhstan
8 KURBANOV, AKHMED - Russia
9 KARAKASOGLU, BERKAN - Turkey
10 GIURDANELLA, GABRIELE - Italy
11 ANTTILA, TONI - Sweden
12 SLOTSKYI, BOHDAN MYKHAILO - Ukraine
13 EMERICI, MAREK - Slovakia
14 BROIANI, MERALI - Georgia
15 OBOZDA, HLIB - Ukraine
16 TONEV, YOSIF - Bulgaria
17 SZTANEK, SANDOR - Hungary
18 LANGELAND, MATHIAS DAHLSENG - Norway


Youth Men 85 kg Right
1 PETRENKO, OLEH - Ukraine
2 BASHARULI, GIORGI - Georgia
3 BUBENKO, ELDAR - Russia
4 SEREDA, ARTEM - Ukraine
5 BACHEV, BORISLAV - Bulgaria
6 KURGINIAN, DAVID - Russia
7 KABILOV, KAISAR - Kazakhstan
8 HALASZ, EDMOND - Hungary
9 JONSSON, ALEXANDER - Sweden
10 SZAKALAS, SZILARD - Hungary
11 HRIC, OLIVER - Slovakia
12 ALTAN, ALPEREN - Turkey


Youth Men 90 kg Right
1 GASSIEV, SOSLAN - Russia
2 KULISHOV, OLEKSANDR - Ukraine
3 TEDORADZE, DAVIT - Georgia
4 ALIBEKOV, RAUAN - Kazakhstan
5 NAGY, MARTON - Hungary
6 KOLCHIN, IURII - Russia
7 EKSTROM, EMIL - Sweden
8 SENER, TALHA - Turkey
9 ILYAS, ARUZ - Turkey
10 TOTEV, ASPARUH - Bulgaria


Youth Men +90 kg Right
1 MADOYAN, DAVIT - Armenia
2 BAKTYYAROV, AIDYN - Kazakhstan
3 SHARAFUTDINOV, DAMIR - Russia
4 WEHRLE, MARTIN - Switzerland
5 ARABULI, DAVITI - Georgia
6 DZIDZIKASHVILI, DAVIT - Georgia
7 DANILOV, OLEH - Ukraine
8 VACULOVIC, VACLAV - Czech Republic
9 SINICA, KACPER - Poland
10 SPORRONG, TOBIAS - Sweden
11 KRAAKENES, KRISTIAN STYVE - Norway
12 PAVEN, SERGIU - Romania
13 BAGAEV, ZAKHAR – Russia


Master Women 60 kg Left
1 BANAIAN, DEBBIE - United States
2 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
3 FAZEKAS, ANDREA - Hungary
4 O CONNELL, PAULA - Canada
5 KARHOPOLTSEVA, VIKTORIIA - Ukraine
6 TROBIC KOGL, BLAZENKA - Croatia
7 LUNDBERG, LISA - Sweden
8 LESKOVA, NATALIA - Russia
9 TASKIN, TULAY - Turkey
10 ASSIS, GISELE - Brazil
11 GEORGESCU AVRAM, ROXANA - Romania


Master Women 70 kg Left
1 WAWRZYNIAK, MARLENA - Poland
2 LINDGREN, MARLENE - Sweden
3 HADZIEVA, LADA - Bulgaria
4 TARATORINA, ELENA - Kyrgyzstan
5 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia
6 ROBAR, SARAH - Canada
7 EHMANN, KRISZTINA - Hungary


Master Women 80 kg Left
1 ZANKO, LILIYA - Ukraine
2 ALVELAND, VIKTORIA - Sweden
3 KATTSTROM, CAMILLA - Sweden
4 YOVCHEVA, DONKA - Bulgaria


Master Women +80 kg Left
1 GABDRAKHMANOVA, RUZIA - Russia
2 SEIJBOLD, ULRICA - Sweden
3 HART, NANCY - United States
4 GRONLUND ERIKSSON, ANNA - Sweden
5 MOUSTAFA, GIHAN - Egypt
6 AHMED, ZSUZSANNA - Hungary


Master Men 70 kg Left
1 TERZI, ENGIN - Turkey
2 BOLDYREV, EDUARD - Russia
3 KOGL, DRAZEN - Croatia
4 KOROSI, TIBOR - Hungary
5 GHARAGYOZYAN, ARTSVIK - France
6 PLETIN, OLEH - Ukraine
7 UCAK, YUSUF - Turkey
8 MEDVEDSKY, ROMAN - Israel
9 MOELNAA, RUNE - Norway
10 SZABO, SANDOR - Hungary
11 GOYER, ALAIN - Canada
12 GAVASHELI, IGOR - Russia
13 HIDALGO OVIEDO, FABIO - Costa Rica
14 JENSEN, JIM - United States
15 MILEV, IVELIN - Bulgaria


Master Men 80 kg Left
1 ANFILOFEV, ALEXANDER - Russia
2 RUDNYTSKYY, ROMAN - Ukraine
3 BIRKELAND, OEYVIND - Norway
4 DOBROCSI, JANOS - Hungary
5 BOGDANSKI, KIRIL - Bulgaria
6 KARLSSON, TOBIAS - Sweden
7 VALYI, IMRE - Hungary
8 STEBELIAK, OLEKSANDR - Ukraine
9 LESAGE, SAMUEL - Belgium
10 TAMMI, JANNE - Finland
11 BERG, NIKLAS - Sweden
12 GIGOLASHVILI, GURAMI - Georgia
13 HEUSE, OLIVIER - Belgium
14 ATLASKIN, ALEKSEI - Russia
15 WEAVER, SEAN - Canada
16 GIRARD, PASCAL - Switzerland


Master Men 90 kg Left
1 ANTONOVICS, RAIMONDS - Latvia
2 TURKER, UNAL - Turkey
3 KWIATKOWSKI, JERZY - Poland
4 TKACHUK, OLEKSANDR - Ukraine
5 DOBREAN, DINU - Romania
6 WAHLMAN, JIMMY - Sweden
7 TSITSISHVILI, ALEKSANDR - Russia
8 SO, JINSU - Korea
9 GRAVES, WAYDE - Canada
10 GRANT, JOSHUA - United States
11 KELEMEN, LASZLO - Hungary
12 ERMINI, RON - United States
13 NEMETH, ALBERT - Hungary
14 BERG, OTTAR ARNE - Norway
15 GOLOVENKO, VADYM - Ukraine
16 CIRPONIS, AINARS - Norway
17 MOLEN, TORBJORN - Sweden
18 TAKENAKA, KEN - Japan
19 TORADZE, DAVIT - Georgia
20 KOLOZSWARI, EDUARD - Romania


Master Men 100 kg Left
1 KHRAMTSOV, EDUARD - Russia
2 FAT, OLIMPIU - Romania
3 SAVCHEV, LACHEZAR - Bulgaria
4 GROCHOWSKI, MARIUSZ - Poland
5 LUNDGREN, MAGNUS - Sweden
6 PARTINGTON, SCOTT - United States
7 BAYRAKLI, MUHAMMED - Turkey
8 BIDIU, RAUL - Romania
9 MAIDEN, PAUL - England
10 CERNAK, STEFAN - Slovakia
11 ALPYSPAYEV, TALGAT - Kazakhstan
12 MASAKI, DASAI - Japan
13 MACPHAIL, MARK - Canada
14 SHTANKEVICH, GENNADI - Ukraine
15 DAMAR, ERKAN - Turkey
16 SVENSSON, STEFAN - Sweden
17 XUTSIHVILI, VLADIMERI - Georgia
18 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
19 KHUTSISHVILI, VLADIMERI - Georgia
20 SENUSHIN, VALERII - Russia
21 MACZ, ISTVAN - Hungary
22 ADAMS, TREVOR - Canada
23 SELNES, JAN MAGNE - Norway


Master Men +100 kg Left
1 MELENTEV, OLEG - Russia
2 BORBIL, DANUT - Romania
3 APTSIAURI, MERAB - Georgia
4 GEORGESCU, RADU - Romania
5 MAIER, SERGEJ - Germany
6 MINAEV, ANTON - Russia
7 BOLT, DEAN - England
8 AGHAJANYAN, KARAPET - Armenia
9 DOBOS, ATTILA - Hungary
10 OPREA, LILIAN - Moldova
11 SZANTI, IMRE - Hungary
12 GLOWACKI, SLAWOMIR - Poland
13 SANIPASS, TREVOR - Canada
14 TESARIK, DUSAN - Czech Republic
15 CHARALAMPOPOULOS, GIORGOS - Greece
16 KYIGYROV, ZULUMBEK - Kyrgyzstan
17 CALHAN, HAKAN - Turkey
18 KARACA, RESAT - Turkey


Grand Master Women Left
1 MERRILL, CATHY - United States
2 LAITURI, PIRJO - Sweden
3 GIANNOPOULOU, KYRIAKI - Greece
4 IAROSLAVTSEVA, OLGA - Kyrgyzstan


Grand Master Men 75 kg Left
1 ROGOZHINSKIY, VLADIMIR - Russia
2 PATRASCU, DANIEL - Romania
3 GAIMS, MARK - United States
4 BOURQUE, SYLVIO - Canada
5 ALIMZHANOV, YERKIN - Kazakhstan
6 GALIULLIN, RAVIL - Russia
7 STOOR, JARMO - Finland
8 ACCARDO, GIOVANNI - Italy
9 PASTUSHENKO, ANATOLII - Ukraine
10 TASTANOV, ABDUALI - Kazakhstan
11 NELSON, RANDY - United States


Grand Master Men 90 kg Left
1 MANZINI, RICCARDO - Switzerland
2 UMAROV, ADILBEK - Kazakhstan
3 LUKKARILA, JUKKA PEKKA - Finland
4 SCOTT, CHRIS - Canada
5 MANTOG, AUGUSTIN - Romania
6 PALISKIS, ROMUTIS - Lithuania
7 SUNDLOF, PETER - Sweden
8 NERSISYAN, DAVIT - Armenia
9 AKHMETKALIYEV, MARAT - Kazakhstan
10 MITCHELL, PAUL - England
11 CURRAT, NICOLAS - Switzerland
12 WEST, DAVID MIKE - United States
13 KIS, GYULA - Hungary
14 GULUYEV, ZULFU - Azerbaijan
15 ZHIVKOV, DANIEL - Bulgaria
16 WALESKO, WOJCIECH - Poland
17 MANIADAKIS, MIHAILIS - Greece


Grand Master Men 100 kg Left
1 BOWN, ALAN - United States
2 MUCHA, MICHAEL - Germany
3 SHESHIN, MIKHAIL - Russia
4 PALISKIS, SIGITAS - Lithuania
5 ROBESCU, RELU - Romania
6 KASKA, MEHMET - Turkey
7 IVANOV, LYUBEN - Bulgaria
8 PERUCH, IVANO - Italy


Grand Master Men +100 kg Left
1 KVIKSTAD, KURT - Norway
2 BAXTER, ROBERT - United States
3 SOROKA, SERGEY - Russia
4 MCKAY, MURRAY - Australia
5 CIN, YAKUP – Turkey
6 KHITSENKO, MYKOLA - Ukraine
7 GRALAK, STANISLAW - Poland
8 BAKA, PAVOL - Slovakia


Senior Grand Master 75 kg Left
1 INGWALDSON, DICK - United States
2 ZAYTSEV, VICTOR - Russia
3 PODGORSKI, WIESLAW - Poland
4 GROSSMAN, ED - United States
5 KOZO, MACHIDA - Japan
6 SHULGAUOV, ONDARKHAN - Kazakhstan
7 KOVACS, PETER PEPE - Hungary


Senior Grand Master 90 kg Left
1 CARLOGANU, MIRCEA - Romania
2 THUEN, ARNE - Norway
3 JACHVLIANI, IOSEB - Georgia
4 AGZAMOV, MUKHAMEDOLLA - Kazakhstan
5 CHINALIEV, SERGEI - Kyrgyzstan
6 SAKHAROV, ANATOLII - Kyrgyzstan
7 SZILAGYSZILAGYI, SANDOR - Germany
8 BERNARDI, MARIO CLAUDIO - Italy
9 HYMER, ANDRZEJ - Poland
10 FORMAN, JOE - Israel


Senior Grand Master 100 kg Left
1 STUSEK, JAROSLAV - Czech Republic
2 JONSSON, JONNY - Sweden
3 FITZSIMMONS, JIM - United States
4 CLAUDIO, REA - Italy
5 DANILOV, VIACHESLAV - Russia
6 PROKHOROV, PETR - Russia
7 KROLIK, KONSTANTY - Poland
8 GIULIO, BERTACCHI - Italy


Senior Grand Master +100 kg Left
1 GURBANOV, MINABADDIN - Azerbaijan
2 PRATALI, ALAIN - France
3 GOLOVCHENKO, VALERIY - Ukraine
4 NURETDINOV, FANIS - Russia
5 FILIKIDIS, PANTELIS - Greece
6 DREWES, ARTIE BADGER - United States
7 HOLLANDI, PAL - Hungary
8 MORUZZI, GUIDO - Italy


Master Women 60 kg Right
1 LESKOVA, NATALIA - Russia
2 TROBIC KOGL, BLAZENKA - Croatia
3 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
4 KARHOPOLTSEVA, VIKTORIIA - Ukraine
5 FAZEKAS, ANDREA - Hungary
6 O CONNELL, PAULA - Canada
7 ASSIS, GISELE - Brazil
8 LUNDBERG, LISA - Sweden
9 TASKIN, TULAY - Turkey


Master Women 70 kg Right
1 WAWRZYNIAK, MARLENA - Poland
2 LINDGREN, MARLENE - Sweden
3 HADZIEVA, LADA - Bulgaria
4 TARATORINA, ELENA - Kyrgyzstan
5 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia
6 EHMANN, KRISZTINA - Hungary
7 ROBAR, SARAH - Canada


Master Women 80 kg Right
1 KATTSTROM, CAMILLA - Sweden
2 ALVELAND, VIKTORIA - Sweden
3 YOVCHEVA, DONKA - Bulgaria


Master Women +80 kg Right
1 GABDRAKHMANOVA, RUZIA - Russia
2 AHMED, ZSUZSANNA - Hungary
3 MOUSTAFA, GIHAN - Egypt
4 HART, NANCY - United States
5 SEIJBOLD, ULRICA - Sweden
6 GRONLUND ERIKSSON, ANNA - Sweden


Master Men 70 kg Right
1 BOLDYREV, EDUARD - Russia
2 KOGL, DRAZEN - Croatia
3 GHARAGYOZYAN, ARTSVIK - France
4 KOROSI, TIBOR - Hungary
5 HELYES, CSABA - Hungary
6 HIDALGO OVIEDO, FABIO - Costa Rica
7 PLETIN , OLEH - Ukraine
8 GOYER, ALAIN - Canada
9 JENSEN, JIM - United States
10 MOELNAA, RUNE - Norway
11 GAVASHELI, IGOR - Russia
12 MILEV, IVELIN - Bulgaria


Master Men 80 kg Right
1 WATARU, NISHIKAWA - Japan
2 LUUKINEN, LASSE - Finland
3 HEUSE, OLIVIER - Belgium
4 DROKAN, MISLAV - Croatia
5 TAMMI, JANNE - Finland
6 BIRKELAND, OEYVIND - Norway
7 STEBELIAK, OLEKSANDR - Ukraine
8 ANFILOFEV, ALEXANDER - Russia
9 ATLASKIN, ALEKSEI - Russia
10 PULSCHER, LUKE - United States
11 BOGDANSKI, KIRIL - Bulgaria
12 KONYA, LAJOS - Hungary
13 BIRO, GEORGE - Israel
14 KARLSSON, TOBIAS - Sweden
15 ANDERSEN, FRODE - Norway
16 GUTIERREZ BADILLA, GERMAN - Costa Rica
17 BERRIOCHOA, SIMON - United States
18 DOBROCSI, JANOS - Hungary
19 CESARI, MASSIMO - Italy
20 GIGOLASHVILI, GURAMI - Georgia
21 LESAGE, SAMUEL - Belgium
22 BERG, NIKLAS - Sweden
23 WEAVER, SEAN - Canada


Master Men 90 kg Right
1 TURKER, UNAL - Turkey
2 ANTONOVICS, RAIMONDS - Latvia
3 ERMINI, RON - United States
4 TKACHUK, OLEKSANDR - Ukraine
5 DOBREAN, DINU - Romania
6 WAHLMAN, JIMMY - Sweden
7 KWIATKOWSKI, JERZY - Poland
8 MESZAROS, ATTILA - Hungary
9 KOLOZSWARI, EDUARD - Romania
10 GRANT, JOSHUA - United States
11 TAKENAKA, KEN - Japan
12 HEZSER, PETER - Hungary
13 CIRPONIS, AINARS - Norway
14 GRAVES, WAYDE - Canada
15 GOLOVENKO, VADYM - Ukraine
16 TORADZE, DAVIT - Georgia
17 TSITSISHVILI, ALEKSANDR - Russia
18 KOHO, JAMI - Finland
19 MOLEN, TORBJORN - Sweden
20 BERG, OTTAR ARNE - Norway


Master Men 100 kg Right
1 SAVCHEV, LACHEZAR - Bulgaria
2 MAIDEN, PAUL - England
3 GROCHOWSKI, MARIUSZ - Poland
4 SIMSEK, MUHMET DOGAN - Switzerland
5 KHRAMTSOV, EDUARD - Russia
6 MASAKI, DASAI - Japan
7 SENUSHIN, VALERII - Russia
8 MACPHAIL, MARK - Canada
9 BAYRAKLI, MUHAMMED - Turkey
10 KISS, TOMAS - Slovakia
11 BIDIU, RAUL - Romania
12 AMBALATH UMMER, SHAJU - India
13 LUNDGREN, MAGNUS - Sweden
14 DAMAR, ERKAN - Turkey
15 PARTINGTON, SCOTT - United States
16 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
17 SHTANKEVICH, GENNADI - Ukraine
18 XUTSIHVILI, VLADIMERI - Georgia
19 MYERS, CHRIS - United States
20 CERNAK, STEFAN - Slovakia
21 SELNES, JAN MAGNE - Norway
22 ADAMS, TREVOR - Canada
23 ALPYSPAYEV, TALGAT - Kazakhstan
24 BONALDO, ANDREA - Italy


Master Men +100 kg Right
1 CHARALAMPOPOULOS, GIORGOS - Greece
2 MINAEV, ANTON - Russia
3 DOBOS, ATTILA - Hungary
4 GLOWACKI, SLAWOMIR - Poland
5 FEHER, LASZLO - Hungary
6 OPREA, LILIAN - Moldova
7 TESARIK, DUSAN - Czech Republic
8 SANIPASS, TREVOR - Canada
9 UREZOV, ALEKSEI - Russia
10 APTSIAURI, MERAB - Georgia
11 KYIGYROV, ZULUMBEK - Kyrgyzstan
12 MAIER, SERGEJ - Germany
13 CAMPEAU, MARC ANDRE - Canada
14 BOLT, DEAN - England
15 AGHAJANYAN, KARAPET - Armenia
16 KARACA, RESAT - Turkey
17 GOMEZ LOPEZ, ALEJANDRO - Costa Rica
18 CALHAN, HAKAN - Turkey


Grand Master Women Right
1 MERRILL, CATHY - United States
2 GIANNOPOULOU, KYRIAKI - Greece
3 IAROSLAVTSEVA, OLGA - Kyrgyzstan
4 LAITURI, PIRJO - Sweden


Grand Master Men 75 kg Right
1 ALIMZHANOV, YERKIN - Kazakhstan
2 ROGOZHINSKIY, VLADIMIR - Russia
3 ACCARDO, GIOVANNI - Italy
4 PATRASCU, DANIEL - Romania
5 MARANGON, ERMANNO - Italy
6 TASTANOV, ABDUALI - Kazakhstan
7 ARSLAN, SENER - Turkey
8 STOOR, JARMO - Finland
9 NESTERENKO, SERHII - Ukraine
10 GAIMS, MARK - United States
11 PASTUSHENKO, ANATOLII - Ukraine
12 GALIULLIN, RAVIL - Russia
13 BOURQUE, SYLVIO - Canada
14 SHIPES, JOHN - United States


Grand Master Men 90 kg Right
1 LUNDGREN, THIMY - Sweden
2 MANZINI, RICCARDO - Switzerland
3 WEST, DAVID MIKE - United States
4 MANTOG, AUGUSTIN - Romania
5 ZHIVKOV, DANIEL - Bulgaria
6 KIS, GYULA - Hungary
7 BROWN, ROBERT - United States
8 LUKKARILA, JUKKA PEKKA - Finland
9 MITCHELL, PAUL - England
10 SCOTT, CHRIS - Canada
11 CURRAT, NICOLAS - Switzerland
12 SUNDLOF, PETER - Sweden
13 UMAROV, ADILBEK - Kazakhstan
14 GULUYEV, ZULFU - Azerbaijan
15 NERSISYAN, DAVIT - Armenia
16 ANDRE, FREDERIC - Belgium
17 PALISKIS, ROMUTIS - Lithuania
18 AKHMETKALIYEV, MARAT - Kazakhstan


Grand Master Men 100 kg Right
1 BOWN, ALAN - United States
2 MUCHA, MICHAEL - Germany
3 SIMON, FERENC - Hungary
4 KASKA, MEHMET - Turkey
5 SHESHIN, MIKHAIL - Russia
6 PALISKIS, SIGITAS - Lithuania
7 PERUCH, IVANO - Italy
8 ROBESCU, RELU - Romania
9 IVANOV, LYUBEN - Bulgaria


Grand Master Men +100 kg Right
1 BAXTER, ROBERT - United States
2 KVIKSTAD, KURT - Norway
3 MCKAY, MURRAY - Australia
4 SOROKA, SERGEY - Russia
5 CIN, YAKUP - Turkey
6 BAKA, PAVOL - Slovakia


Senior Grand Master 75 kg Right
1 JOZSA, MIHALY - Hungary
2 KOZO, MACHIDA - Japan
3 PODGORSKI, WIESLAW - Poland
4 GROSSMAN, ED - United States
5 ZAYTSEV, VICTOR - Russia
6 SHULGAUOV, ONDARKHAN - Kazakhstan
7 INGWALDSON, DICK - United States
8 YERMOLENKO, VALENTYN - Ukraine


Senior Grand Master 90 kg Right
1 THUEN, ARNE - Norway
2 CARLOGANU, MIRCEA - Romania
3 JACHVLIANI, IOSEB - Georgia
4 SAKHAROV, ANATOLII - Kyrgyzstan
5 AGZAMOV, MUKHAMEDOLLA - Kazakhstan
6 HYMER, ANDRZEJ - Poland
7 BERNARDI, MARIO CLAUDIO - Italy
8 FORMAN, JOE - Israel
9 CHINALIEV, SERGEI - Kyrgyzstan
10 SZILAGYSZILAGYI, SANDOR - Germany


Senior Grand Master 100 kg Right
1 JONSSON, JONNY - Sweden
2 FITZSIMMONS, JIM - United States
3 KROLIK, KONSTANTY - Poland
4 PROKHOROV, PETR - Russia
5 CLAUDIO, REA - Italy
6 STUSEK, JAROSLAV - Czech Republic
7 DANILOV, VIACHESLAV - Russia
8 GIULIO, BERTACCHI - Italy


Senior Grand Master +100 kg Right
1 GOLOVCHENKO , VALERIY - Ukraine
2 PRATALI, ALAIN - France
3 NURETDINOV, FANIS - Russia
4 DREWES, ARTIE BADGER - United States
5 MORUZZI, GUIDO - Italy
6 GURBANOV, MINABADDIN - Azerbaijan
7 MIKELIONIS, VYDAS - Lithuania
8 HOLLANDI, PAL - Hungary


Senior Women 50 kg Left
1 KIRAZ, ESRA - Turkey
2 BABAYIEVA, SNEZHANA - Slovakia
3 GIMRANOVA, MILYAUSHA - Russia
4 GUNKO, EVGENIYA - Kazakhstan
5 GONCHARENKO, ANASTASIIA - Ukraine
6 BLIND, JONNA - Sweden
7 SHAPAVALAVA, LARYSA - Belarus
8 BATCHAEVA, BELLA - Russia
9 BANEVA, INA - Bulgaria
10 SOVETKHANOVA, AKMARAL - Kazakhstan
11 HRANATOVA, ANNA - Ukraine
12 YATSKEVICH, DARYA - Belarus
13 SANTOS, ANNA - Brazil
14 HORVATH, REBEKA - Hungary
15 ACCIAIO, CHIARA - Italy


Senior Women 55 kg Left
1 VERINA, TATYANA - Kazakhstan
2 KARAMANOVA, AIGERIM - Kazakhstan
3 DIMITROVA, DIMITRINA - Bulgaria
4 VOLKOVA, ALINA - Russia
5 KESER, UMRAN - Turkey
6 ILIUSHYNA, VIKTORIIA - Ukraine
7 KETOLA, ERIKA - Finland
8 STRAVINSKAITE, GINTARE - Lithuania
9 VIARENICH, KATSIARYNA - Belarus
10 BAEVA, MILANA - Russia
11 LUNDKVIST, MARIA - Sweden
12 DURMUS, SEVAL - Turkey
13 PAUPARYTE, DOVILE - Lithuania
14 KRONKVIST, IDA - Finland
15 LEUENBERGER, LEILA - Switzerland
16 PAVEN, ADINA - Romania
17 GHERGHE, GABRIELA - Romania
18 GRIGORESCU, MADALINA - Moldova
19 LIPINSKA, KAROLINA - Poland
20 TUNDE, KIS – Hungary
21 PATRASCU, ANA – Moldova


Senior Women 60 kg Left
1 AFONINA, EKATERINA - Russia
2 KARLSSON, VIKTORIA - Sweden
3 BARZSO, HENRIETTA - Hungary
4 FARIA, TATIANE - Brazil
5 BANAIAN, DEBBIE - United States
6 JANEHEIM, ELIN - Sweden
7 SALMAN, EMEL - Turkey
8 OSTROWSKA, MALGORZATA - Poland
9 KUSLAR, ARZU - Turkey
10 SHADYRKUL, ELVIRA - Kazakhstan
11 ROSU, IONELA - Romania
12 SHAMOTA, GALINA - Moldova
13 GABUEVA, LUIZA - Russia


Senior Women 65 kg Left
1 REISEK, FIA - Sweden
2 SHLIZHEVSKAYA, OLGA - Kazakhstan
3 DEBNAROVA, LUCIA - Slovakia
4 LYAKHOVA, YEKATERINA - Kazakhstan
5 DEMENKO, LINA - Ukraine
6 DRIAEVA, IRINA - Georgia
7 TORSEEVA, NATALIA - Russia
8 SHULIKA , MARYNA - Ukraine
9 KLEINSMITH, MALIN - Sweden
10 ANTHONY, RITA PRIYANKA - India
11 AKSOY, SEYMA - Turkey


Senior Women 70 kg Left
1 VASCONCELOS, GABRIELA - Brazil
2 TRUBINA, TATYANA - Kazakhstan
3 IVANFI, BRIGITTA - Hungary
4 KULPINA, ELENA - Russia
5 MARTINKOVICOVA, REBEKA - Slovakia
6 MALIVANOVA, INNA - Russia
7 FLEURY, LAURE - Switzerland
8 FEIST, SHAWNA - United States
9 AVCI, BEYZANUR - Turkey


Senior Women 80 kg Left
1 PISMENNAYA, OXANA - Kazakhstan
2 MAKEEVA, IRINA - Russia
3 ROZHESHCHENKO, IRYNA - Ukraine
4 GABDRAKHMANOVA, RUZIA - Russia
5 SRUOGINIENE, RASA - Lithuania
6 DIACHENKO, OKSANA - Ukraine
7 MAKHARADZE, NINO - Georgia
8 CANTON, ELISABETTA - Italy
9 USTUNKAYA, NURHAN - Turkey


Senior Women +80 kg Left
1 LISSYANSKAYA, ANTONINA - Kazakhstan
2 VAITKUTE, EGLE - Lithuania
3 SAMOTOY, ALINA - Russia
4 JONSSON, KRISTINA - Sweden
5 BLACHUGOVA, VALENTINA - Russia
6 CINGULE, ZANNA - Latvia
7 KARAYEL, NURBANU - Turkey
8 KALIUK, TATSIANA - Belarus
9 WAHLSTROM, LOVISA - Sweden
10 D APICE, CARMELA - Italy
11 MOUSTAFA, GIHAN - Egypt
12 MERRILL, CATHY - United States


Senior Men 55 kg Left
1 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
2 POGOSIANI, LEVANI - Georgia
3 URAZBEKOV, MEDET - Kazakhstan
4 ZIIATDINOV, IREK - Russia
5 REIISSOV, ISLAM - Kazakhstan
6 BIYIKOGLU, SAID ERKAM - Turkey
7 BALAIUS, RUSLAN - Romania
8 PRETSUASHVILI, ALEKS - Georgia
9 MARINCHEV, DIMITAR - Bulgaria
10 STAYKOV, MITKO - Bulgaria


Senior Men 60 kg Left
1 TCHINTCHARAULI, IMEDA - Georgia
2 TSEREKAEV, ROMAN - Russia
3 BALANDIN, OLEKSANDR - Ukraine
4 AIDARKHAN, NURDAULET - Kazakhstan
5 RAKHMONOV, SHERZOD - Uzbekistan
6 TAEGER, JAN - Germany
7 ZAVRASHVILI, ALEKSI - Georgia
8 OSMAN, MOHAMED - Egypt
9 RUSTEMBEK, TALGATBEK - Kazakhstan
10 KARAKOTOV, AHMAT - Russia
11 HORVATH, TAMAS - Hungary
12 BEDIR, ADEM - Turkey
13 ALBAS, EMRE - Turkey


Senior Men 65 kg Left
1 CHERKASOV, OLEG - Russia
2 FARAJOV, VALI - Kazakhstan
3 KHUBAEV, IRBEK - Russia
4 DENIZ, YUNUS EMRE - Turkey
5 KOGL, DRAZEN - Croatia
6 CURUS, ANDREI - Moldova
7 KAKABADZE, MERAB - Georgia
8 GHEORGHITA, SILVIU - Italy
9 SMITH, MATTHEW - Canada
10 GABRAVA, VILENI - Georgia
11 TSIUSHYN, DZMITRY - Belarus
12 SKENDEROV, RADOSLAV - Bulgaria
13 STEPANYAN, DAVIT - Armenia
14 YILDIZOGLU, YUSUF ZIYA - Turkey
15 POLACEK, KEVIN - United States
16 KOLLAR, CSABA - Hungary
17 CSIGA, IMRE - Hungary
18 MACEVICIUS, KAROLIS - Lithuania
19 IUSKA, MARIUS - Sweden


Senior Men 70 kg Left
1 PROCOPCIUC, DANIEL - Moldova
2 TARASAITIS, MINDAUGAS - Lithuania
3 GOSPODINOV, VALENTIN - Bulgaria
4 AMIRSHADYAN, EMIL - Armenia
5 DELIDZHAKOV, HRISTO - Bulgaria
6 MATIASH , DENYS - Ukraine
7 GLOD, DOMINIK - Slovakia
8 AKHMEDOV, ZAIR - Kazakhstan
9 TERZI, ENGIN - Turkey
10 LICUT, MARIUS - Romania
11 BARZSO, ALEX - Hungary
12 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
13 JENSSEN, ERLEND HOERTE - Norway
14 YERMOLCHIK, SERGEY - Kazakhstan
15 ARMBRESTER, KEITH - United States
16 DIGUROV, SARMAT - Russia
17 KURDYUKOV, ALEKSANDR - Russia
18 RYUTA, SATO - Japan
19 OKROTSVARIDZE, ZAZA - Georgia
20 VOJENCAK, JAN - Slovakia
21 YOUSRY, MOSTAFA - Egypt
22 BELLEY, ROBERT - United States
23 ZANINI, CRISTIAN - Italy
24 KUZLO , ADAM - Ukraine
25 GROCH, DAWID - Poland
26 PEHLIMAN, SINAN - Turkey
27 SAARANLUOMA, TOPI - Finland


Senior Men 75 kg Left
1 ONIANI, BETKILI - Georgia
2 VLADISLAVS, KRASOVSKIS - Latvia
3 SHAMIYEV, MAGZHAN - Kazakhstan
4 AKTAYEV, TALGAT - Kazakhstan
5 SEDRAKYAN, VREZH - Armenia
6 DZITIEV, KHETAG - Russia
7 VIARENICH, IVAN - Belarus
8 KASPARS, GRAVIS - Latvia
9 ZHYHYLII, VIACHESLAV - Ukraine
10 TUDOR, ALIN - Romania
11 DANOVSKI, DIMITAR - Bulgaria
12 HANN, MICHAEL - United States
13 WOZNY, RAFAL - Poland
14 MELNYK, SERGIY - Ukraine
15 MASLOUSKI, YAUHEN - Belarus
16 ANDERSSON, JOHANNES - Sweden
17 FABIAN, ZSOLT - Hungary
18 FILIPPOV, MAKSIM - Russia
19 SAMUSHIA, DAVIT - Georgia
20 STEPANYAN, DERENIK - Armenia
21 MANIADAKIS, VASILEIOS - Greece
22 AUSTLID, OYVIND BJOERNSTAD - Norway
23 KALCHEV, SVETOSLAV - Bulgaria
24 RODIN, ROBERT - Sweden
25 PIEROTTI, MIRKO - Italy
26 SALAJANU, ALEXANDRU - Romania
27 ANDRESEN, LARS MATTIS - Norway


Senior Men 80 kg Left
1 SIMEONOV, BOZHIDAR - Bulgaria
2 TAVBERIDZE, ZURAB - Georgia
3 MURATOV, ALIZHAN - Kazakhstan
4 URTAEV, ATSAMAZ - Russia
5 CHALIUK, DMYTRO - Ukraine
6 ZIYPAK, HAMZA - Turkey
7 LIEPINS, RAIMONDS - Latvia
8 BERG, PATRIK - Sweden
9 DOBRIN, VIOREL - Romania
10 GIOCO, PLACIDO - Italy
11 MIKHEI, DZMITRY - Belarus
12 DOKUCHAEV, DMITRIY - Uzbekistan
13 ANDRONACHE, DANIEL - Romania
14 MINASCURTA, ANDREI - Moldova
15 GETALO, YEVGENIY - Kazakhstan
16 AXMAN, HENRIK - Sweden
17 NOWOTARSKI, GRZEGORZ - Poland
18 TAVBERIDZE, BEKA - Georgia
19 MANARKA, SARUNAS - Lithuania
20 AVGANA, ADAM - Israel
21 TAUTIEV, GEORGII - Russia
22 DICKIE, SHEA - Canada
23 YONCHEV, DETELIN - Bulgaria
24 TAMMI, JANNE - Finland
25 LENART, ATTILA - Hungary
26 VIRLAN, IVAN - Moldova
27 HLUBIK, MATUS - Slovakia
28 BEZHENAR, YEVHENII - Ukraine


Senior Men 85 kg Left
1 ZHOKH, OLEH - Ukraine
2 LENGAROV, STEFAN - Bulgaria
3 BINATOV, ELCHIN - Georgia
4 DIMITROV, PLAMEN - Bulgaria
5 AIBAZOV, MARAT - Russia
6 LACIAK, KAMIL - Poland
7 PASIEKA, IHOR - Ukraine
8 SHEVELENKO, VIKTOR - Russia
9 NANNESTAD, NIKLAS - Sweden
10 GUERRA, ALAN - Mexico
11 DOBROVIC, RADOSLAV - Slovakia
12 KINNUNEN, JAAKKO - Finland
13 SADIVAKASSOV, NURDAULET - Kazakhstan
14 AGHAMALYAN, ARAM - Armenia
15 GIRASEK, MICHAL - Slovakia
16 TVALIASHVILI, GIORGI - Georgia
17 FALUDI, GERGELY - Hungary
18 USTINOV, VLADIMIR - Kazakhstan
19 SJODIN, SEBASTIAN - Sweden
20 KAN, DENIZ - Turkey
21 YULDASHEV, DIYOR - Uzbekistan
22 OROZCO GONZALEZ, ANTHONY BELFORT
23 MESZAROS, ZOLTAN - Hungary
24 FEIST, GENE - United States
25 BABIANOK, ARTSIOM - Belarus


Senior Men 90 kg Left
1 PRUDNYK, IEVGENII - Ukraine
2 MAKEEV, ALAN - Russia
3 BOGOSLOVOV, SEGREI - Russia
4 HERVAY, LADISLAV - Slovakia
5 ILCHEV, EMIL - Bulgaria
6 ANDREEV, SASHO - Bulgaria
7 ANTONOVICS, RAIMONDS - Latvia
8 MARHARINT, PETRO - Ukraine
9 BARBU, DANIEL - Romania
10 GETIASHVILI, JABA - Georgia
11 STEPANCHUK, ANDREY - Kazakhstan
12 KOVACS, PETER - Hungary
13 ZOBOKI, NANDOR - Hungary
14 BALSEVICIUS, AURIMAS - Lithuania
15 ERMINI, RON - United States
16 TURKER, UNAL - Turkey
17 GRANT, JOSHUA - United States
18 GAMTENADZE, IRAKLI - Georgia
19 LUCA, ZANCHI - Italy


Senior Men 100 kg Left
1 DZERANOV, GEORGIY - Kazakhstan
2 MATYUSHENKO, IVAN - Russia
3 ALIDINOV, AYDER - Ukraine
4 KOLESNICHENKO, NIKOLAI - Russia
5 TSONEV, YORDAN - Bulgaria
6 ONIANI, GIORGI - Georgia
7 KALIAZIN, ANTON - Ukraine
8 BERIDZE, VAKHTANG - Georgia
9 CHAPUKHYAN, ARMEN - Armenia
10 MELNIKOV, ANTON - Belarus
11 ABDELMOATI, MOHAMED - Egypt
12 HLUBIK, SAMUEL - Slovakia
13 SOVIC, VIKTORIO - Croatia
14 GETALO, ALEXANDR - Kazakhstan
15 CECERE, JULIEN - Switzerland
16 LUTAI, ADRIAN - Italy
17 YENERER, AHMET - Turkey
18 FERNANDEZ, NINO SALVATORE - Spain
19 MARJOMAA, MATTI - Finland
20 FRUM, ISTVAN - Hungary
21 MILANOV, LYBOMIR - Bulgaria
22 PEREZ, GUSTAVO - Spain
23 GABER, STEVE - Canada
24 DUDAS, VIKTOR - Hungary
25 CALETKA, MARTIN - Slovakia
26 ADAIR, LACHLAN - Australia
27 FITZSIMMONS, JIM - United States
28 ISHAKOV, ISKANDER - Uzbekistan


Senior Men 110 kg Left
1 LALETIN, VITALII - Russia
2 ROSTOMASHVILI, GIORGI - Georgia
3 GRISHIN, ARTEM - Russia
4 OSMANLI, FERIT - Turkey
5 PANTALEEV, MARIN - Bulgaria
6 KAROLYI, ANDRAS - Hungary
7 NORMUNDS, TOMSONS - Latvia
8 MYKHAILENKO, OLEG - Ukraine
9 KOBESSOV, ALEXANDR - Kazakhstan
10 JUVONEN, TOPI - Finland
11 POS, VITOR - Brazil
12 ERDOGAN, ENGIN - Turkey
13 IZMAN, ILLIA - Ukraine
14 KOSTADINOV, KRASIMIR - Bulgaria
15 FARKAS, GABOR - Hungary
16 DELATORRE, ALEX - United States


Senior Men +110 kg Left
1 SAGINASHVILI, LEVAN - Georgia
2 SILAEV, DMITRII - Russia
3 SHMYKO, DZMITRY - Belarus
4 MALTCEV, RUSLAN - Russia
5 SPUSTA, PETER - Slovakia
6 THORBJOERNSEN, SINDRE HALLAND - Norway
7 FAHLGREN, ERIK - Sweden
8 PUSCASU, IOAN - Romania
9 SMITH, DEREK - United States
10 MARKHIYEV, MAGOMED - Kazakhstan
11 GUNER, AHMET BORA - Turkey
12 FISCHER, PAUL - United States
13 JUHASZ, KRISZTIAN - Hungary
14 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
15 BATTAGLIA, MANUEL - Italy
16 LILLEMO, RAYMOND - Norway
17 KVIKVINIA, GENADI - Georgia
18 SAVOLAINEN, JUHA - Finland
19 MATUSIAK, PIOTR - Poland
20 VIIKKI, ANTERO - Finland
21 KANAMARU, AKIRA - Japan
22 ODONICS, SZILARD - Hungary


Senior Women 50 kg Right
1 KIRAZ, ESRA - Turkey
2 GUNKO, EVGENIYA - Kazakhstan
3 GONCHARENKO, ANASTASIIA - Ukraine
4 RESHETNIK, ELIZAVETA - Russia
5 BABAYIEVA, SNEZHANA - Slovakia
6 ACCIAIO, CHIARA - Italy
7 LEVCHENKO, MARYNA - Ukraine
8 TIHONOVA, KRISTINA - Russia
9 BLIND, JONNA - Sweden
10 YATSKEVICH, DARYA - Belarus
11 BANEVA, INA - Bulgaria
12 SANTOS, ANNA - Brazil
13 SOVETKHANOVA, AKMARAL - Kazakhstan
14 HORVATH, REBEKA - Hungary


Senior Women 55 kg Right
1 VERINA, TATYANA - Kazakhstan
2 DIMITROVA, DIMITRINA - Bulgaria
3 LUNDKVIST, MARIA - Sweden
4 VOLKOVA, ALINA - Russia
5 ILIUSHYNA, VIKTORIIA - Ukraine
6 VIARENICH, KATSIARYNA - Belarus
7 DURMUS, SEVAL - Turkey
8 BAREEVA, DIANA - Russia
9 LEUENBERGER, LEILA - Switzerland
10 PAUPARYTE, DOVILE - Lithuania
11 KESER, UMRAN - Turkey
12 MALIKAIDAR, LAZZAT - Kazakhstan
13 STRAVINSKAITE, GINTARE - Lithuania
14 KETOLA, ERIKA - Finland
15 MAHER, ASHLEY - Canada
16 KRONKVIST, IDA - Finland
17 GRIGORESCU, MADALINA - Moldova
18 PAVEN, ADINA - Romania
19 LIPINSKA, KAROLINA - Poland
20 GHERGHE, GABRIELA - Romania
21 PATRASCU, ANA – Moldova
22 TUNDE, KIS – Hungary


Senior Women 60 kg Right
1 AFONINA, EKATERINA - Russia
2 SHADYRKUL, ELVIRA - Kazakhstan
3 GABUEVA, LUIZA - Russia
4 SALMAN, EMEL - Turkey
5 KARAMANOVA, AIGERIM - Kazakhstan
6 KARLSSON, VIKTORIA - Sweden
7 FARIA, TATIANE - Brazil
8 KUSLAR, ARZU - Turkey
9 BARZSO, HENRIETTA - Hungary
10 BANAIAN, DEBBIE - United States
11 OSTROWSKA, MALGORZATA - Poland
12 SHAMOTA, GALINA - Moldova
13 ROSU, IONELA - Romania


Senior Women 65 kg Right
1 SHLIZHEVSKAYA, OLGA - Kazakhstan
2 REISEK, FIA - Sweden
3 DRIAEVA, IRINA - Georgia
4 LYAKHOVA, YEKATERINA - Kazakhstan
5 FAZDALOVA, ADELIA - Russia
6 KLEINSMITH, MALIN - Sweden
7 DEBNAROVA, LUCIA - Slovakia
8 TORSEEVA, NATALIA - Russia
9 DEMENKO, LINA - Ukraine
10 ANTHONY, RITA PRIYANKA - India
11 PETROVA, DAGMAR - Slovakia
12 GIANNOPOULOU, KYRIAKI - Greece


Senior Women 70 kg Right
1 VASCONCELOS, GABRIELA - Brazil
2 TRUBINA, TATYANA - Kazakhstan
3 MARTINKOVICOVA, REBEKA - Slovakia
4 FLEURY, LAURE - Switzerland
5 VORONINA, VIKTORIA - Russia
6 IVANFI, BRIGITTA - Hungary
7 MALIVANOVA, INNA - Russia
8 LAMPARELLI, LAYLA - Italy
9 FEIST, SHAWNA - United States
10 AVCI, BEYZANUR - Turkey


Senior Women 80 kg Right
1 MAKEEVA, IRINA - Russia
2 GABDRAKHMANOVA, RUZIA - Russia
3 DIACHENKO, OKSANA - Ukraine
4 MAKHARADZE, NINO - Georgia
5 SRUOGINIENE, RASA - Lithuania
6 ZANKO, LILIYA - Ukraine
7 USTUNKAYA, NURHAN - Turkey
8 CANTON, ELISABETTA - Italy
9 CASTILLO CASTILLO, KRISTIN - Costa Rica


Senior Women +80 kg Right
1 VAITKUTE, EGLE - Lithuania
2 KALIUK, TATSIANA - Belarus
3 SAMOTOY, ALINA - Russia
4 CINGULE, ZANNA - Latvia
5 MERRILL, CATHY - United States
6 BLACHUGOVA, VALENTINA - Russia
7 D APICE, CARMELA - Italy
8 MOUSTAFA, GIHAN - Egypt
9 WAHLSTROM, LOVISA - Sweden
10 KARAYEL, NURBANU - Turkey


Senior Men 55 kg Right
1 POGOSIANI, LEVANI - Georgia
2 ABSATTAR, DAUREN - Kazakhstan
3 REIISSOV, ISLAM - Kazakhstan
4 CHOMAEV, ARSEN - Russia
5 BALAIUS, RUSLAN - Romania
6 BIYIKOGLU, SAID ERKAM - Turkey
7 BAYRAMKULOV, MUSSA - Russia
8 PRETSUASHVILI, ALEKS - Georgia
9 MARINCHEV, DIMITAR - Bulgaria
10 MOHD ASIF, MUHAMMAD SAFUAN - Malaysia
11 STAYKOV, MITKO - Bulgaria

Senior Men 60 kg Right
1 AIDARKHAN, NURDAULET - Kazakhstan
2 TSEREKAEV, ROMAN - Russia
3 RUSTEMBEK, TALGATBEK - Kazakhstan
4 TCHINTCHARAULI, IMEDA - Georgia
5 KARAKOTOV, AHMAT - Russia
6 MANGHI, THOMAS - Italy
7 ALBAS, EMRE - Turkey
8 TAEGER, JAN - Germany
9 ZAVRASHVILI, ALEKSI - Georgia
10 BEDIR, ADEM - Turkey
11 HORVATH, TAMAS - Hungary
12 OSMAN, MOHAMED - Egypt


Senior Men 65 kg Right
1 CHERKASOV, OLEG - Russia
2 JANDUBAEV, MAXIM - Russia
3 KADYR, NURDAULET - Kazakhstan
4 FARAJOV, VALI - Kazakhstan
5 KAKABADZE, MERAB - Georgia
6 GABRAVA, VILENI - Georgia
7 UCAK, YUSUF - Turkey
8 SKENDEROV, RADOSLAV - Bulgaria
9 GHEORGHITA, SILVIU - Italy
10 SMITH, MATTHEW - Canada
11 YILDIZOGLU, YUSUF ZIYA - Turkey
12 CURUS, ANDREI - Moldova
13 STEPANYAN, DAVIT - Armenia
14 WONG CHUNG PIN, RAYMOND - Malaysia
15 TSIUSHYN, DZMITRY - Belarus
16 KOLLAR, CSABA - Hungary
17 SEO, SANGJIN - Korea
18 IUSKA, MARIUS - Sweden
19 MAHMOUD, ELSAYED - Egypt
20 DUONG, DUC - Vietnam
21 FABER, MILAN - Slovakia
22 RAFTOPOULOS, EVAN - United States
23 POLACEK, KEVIN - United States


Senior Men 70 kg Right
1 MAKAROV, ARTUR - Russia
2 AMIRSHADYAN, EMIL - Armenia
3 TARASAITIS, MINDAUGAS - Lithuania
4 ZIRAKASHVILI, IRAKLI - Georgia
5 MASAYUKI, TAKEDA - Japan
6 OKROTSVARIDZE, ZAZA - Georgia
7 YERMOLCHIK, SERGEY - Kazakhstan
8 DELIDZHAKOV, HRISTO - Bulgaria
9 KURDYUKOV, ALEKSANDR - Russia
10 GOSPODINOV, VALENTIN - Bulgaria
11 SAARANLUOMA, TOPI - Finland
12 AKHMEDOV, ZAIR - Kazakhstan
13 PROCOPCIUC, DANIEL - Moldova
14 SOGHOYAN, VAZGEN - United States
15 LICUT, MARIUS - Romania
16 GOYER, ALAIN - Canada
17 RYUTA, SATO - Japan
18 ZANINI, CRISTIAN - Italy
19 TERZI, ENGIN - Turkey
20 GLOD, DOMINIK - Slovakia
21 BARZSO, ALEX - Hungary
22 GROCH, DAWID - Poland
23 PEHLIMAN, SINAN - Turkey
24 KUZLO , ADAM - Ukraine
25 JENSSEN, ERLEND HOERTE - Norway
26 BELLEY, ROBERT - United States


Senior Men 75 kg Right
1 SAMUSHIA, DAVIT - Georgia
2 VLADISLAVS, KRASOVSKIS - Latvia
3 JANIS, AMOLINS - Latvia
4 SHAMIYEV, MAGZHAN - Kazakhstan
5 SEDRAKYAN, VREZH - Armenia
6 ZHYHYLII, VIACHESLAV - Ukraine
7 DANOVSKI, DIMITAR - Bulgaria
8 WOZNY, RAFAL - Poland
9 RAIKHANOV, SHYNBOLAT - Kazakhstan
10 DZITIEV, KHETAG - Russia
11 ANDERSSON, JOHANNES - Sweden
12 SCHLITTE, MATTHIAS - Germany
13 KHUBAEV, GEORGII - Russia
14 MASLOUSKI, YAUHEN - Belarus
15 TUDOR, ALIN - Romania
16 FABIAN, ZSOLT - Hungary
17 BERRIOCHOA, SIMON - United States
18 KALCHEV, SVETOSLAV - Bulgaria
19 PIEROTTI, MIRKO - Italy
20 MELNYK, SERGIY - Ukraine
21 STEPANYAN, DERENIK - Armenia
22 TAVARTKILADZE, OTAR - Georgia
23 LUNDGREN, ROBIN - Sweden
24 MANIADAKIS, VASILEIOS - Greece
25 FILIKIDIS, DIMITRIS - Greece
26 HANN, MICHAEL - United States
27 ANDRESEN, LARS MATTIS - Norway
28 AUSTLID, OYVIND BJOERNSTAD - Norway
29 SALAJANU, ALEXANDRU - Romania


Senior Men 80 kg Right
1 SIMEONOV, BOZHIDAR - Bulgaria
2 DOBRIN, VIOREL - Romania
3 TAUTIEV, GEORGII - Russia
4 BARANOV, VALERIY - Kazakhstan
5 MANARKA, SARUNAS - Lithuania
6 ZIYPAK, HAMZA - Turkey
7 TAVBERIDZE, BEKA - Georgia
8 URTAEV, ATSAMAZ - Russia
9 TAVBERIDZE, ZURAB - Georgia
10 GIRARD, PASCAL - Switzerland
11 NOWOTARSKI, GRZEGORZ - Poland
12 GIOCO, PLACIDO - Italy
13 AVGANA, ADAM - Israel
14 LUUKINEN, LASSE - Finland
15 MINASCURTA, ANDREI - Moldova
16 MIKHEI, DZMITRY - Belarus
17 VIRLAN, IVAN - Moldova
18 KALMAHAN, ALIBEK - Kazakhstan
19 PICADO, EDGARDO - Costa Rica
20 KHAN, ALI - Pakistan
21 KASPARS, GRAVIS - Latvia
22 GASHEVSKI, CVETAN - Bulgaria
23 PULSCHER, LUKE - United States
24 MERGL, BALAZS - Hungary
25 DICKIE, SHEA - Canada
26 BEZHENAR, YEVHENII - Ukraine
27 LIEPINS, RAIMONDS - Latvia
28 GUTIERREZ, GERMAN - Costa Rica
29 HLUBIK, MATUS - Slovakia
30 TAMMI, JANNE - Finland
31 ANDRONACHE, DANIEL - Romania
32 WATARU, NISHIKAWA - Japan
33 SJODIN, SEBASTIAN - Sweden
34 BERG, PATRIK - Sweden
35 HEUSE, OLIVIER - Belgium


Senior Men 85 kg Right
1 KOCAK, OGUZHAN - Turkey
2 TVALIASHVILI, GIORGI - Georgia
3 LENGAROV, STEFAN - Bulgaria
4 SEREDA, ARTEM - Ukraine
5 ZOLOEV, KHADZHIMURAT - Russia
6 BINATOV, ELCHIN - Georgia
7 DIMITROV, PLAMEN - Bulgaria
8 USTINOV, VLADIMIR - Kazakhstan
9 LACIAK, KAMIL - Poland
10 SADIVAKASSOV, NURDAULET - Kazakhstan
11 PASIEKA, IHOR - Ukraine
12 GUERRA, ALAN - Mexico
13 OROZCO GONZALEZ, ANTHONY BELFORT
14 DOBROVIC, RADOSLAV - Slovakia
15 GIRASEK, MICHAL - Slovakia
16 KAN, DENIZ - Turkey
17 AGHAMALYAN, ARAM - Armenia
18 AIBAZOV, MARAT - Russia
19 TAKENAKA, KEN - Japan
20 FEIST, GENE - United States
21 NANNESTAD, NIKLAS - Sweden
22 MESZAROS, ZOLTAN - Hungary
23 BABIANOK, ARTSIOM - Belarus
24 FALUDI, GERGELY - Hungary


Senior Men 90 kg Right
1 ANDREEV, SASHO - Bulgaria
2 PRUDNYK, IEVGENII - Ukraine
3 BOGOSLOVOV, SEGREI - Russia
4 GAMTENADZE, IRAKLI - Georgia
5 TAINOV, ARTEM - Russia
6 HERVAY, LADISLAV - Slovakia
7 MARHARINT, PETRO - Ukraine
8 STEPANCHUK, ANDREY - Kazakhstan
9 PAGANIN, ERMES - Italy
10 TSIKARIDZE, PETRE - Georgia
11 KOVACS, PETER - Hungary
12 BARBU, DANIEL - Romania
13 MISHLEB, ADHAM - Israel
14 AVRAM, PAUL - Romania
15 WEST, DAVID MIKE - United States
16 FORS, OLLE - Sweden
17 ZOBOKI, NANDOR - Hungary
18 TURKER, UNAL - Turkey
19 ERMINI, RON - United States
20 LUCA, ZANCHI - Italy
21 ILCHEV, EMIL - Bulgaria
22 BALSEVICIUS, AURIMAS - Lithuania
23 SO, JINSU - Korea
24 SAARINEN, TERO - Finland


Senior Men 100 kg Right
1 DZERANOV, GEORGIY - Kazakhstan
2 GOLEMANOV, STOYAN - Bulgaria
3 TSONEV, YORDAN - Bulgaria
4 KOLESNICHENKO, NIKOLAI - Russia
5 KRIZAN, IVO - Croatia
6 GETALO, ALEXANDR - Kazakhstan
7 SOVIC, VIKTORIO - Croatia
8 HLUBIK, SAMUEL - Slovakia
9 MOTSONELIDZE, LEVANI - Georgia
10 ONIANI, GIORGI - Georgia
11 ABDELMOATI, MOHAMED - Egypt
12 YENERER, AHMET - Turkey
13 FERNANDEZ, NINO SALVATORE - Spain
14 ALIDINOV, AYDER - Ukraine
15 ADAIR, LACHLAN - Australia
16 KALIAZIN, ANTON - Ukraine
17 FRUM, ISTVAN - Hungary
18 MELNIKOV, ANTON - Belarus
19 FITZSIMMONS, JIM - United States
20 CECERE, JULIEN - Switzerland
21 LUTAI, ADRIAN - Italy
22 CALETKA, MARTIN - Slovakia
23 KHADAEV, CHERMEN - Russia
24 LA COLA, CEDRIC - Belgium
25 MYERS, CHRIS - United States
26 MASAKI, DASAI - Japan
27 LEE, TAEKYUNG - Korea
28 GABER, STEVE - Canada
29 DUDAS, VIKTOR - Hungary
30 GROCHOWSKI, MARIUSZ - Poland
31 PEREZ, GUSTAVO - Spain
32 MARJOMAA, MATTI - Finland


Senior Men 110 kg Right
1 GRISHIN, ARTEM - Russia
2 LALETIN, VITALII - Russia
3 LAMPARELLI, FRANK - Italy
4 NORMUNDS, TOMSONS - Latvia
5 OSMANLI, FERIT - Turkey
6 ROSTOMASHVILI, GIORGI - Georgia
7 MYKHAILENKO, OLEG - Ukraine
8 ERDOGAN, ENGIN - Turkey
9 PETROV, MITKO - Bulgaria
10 PANTALEEV, MARIN - Bulgaria
11 KOBESSOV, ALEXANDR - Kazakhstan
12 KAROLYI, ANDRAS - Hungary
13 JUVONEN, TOPI - Finland
14 POS, VITOR - Brazil
15 BAUMAN, ADAM - Hungary
16 DELATORRE, ALEX - United States
17 IZMAN, ILLIA - Ukraine


Senior Men +110 kg Right
1 SILAEV, DMITRII - Russia
2 KVIKVINIA, GENADI - Georgia
3 MELENTEV, OLEG - Russia
4 PUSCASU, IOAN - Romania
5 SAGINASHVILI, LEVAN - Georgia
6 MADOYAN, DAVIT - Armenia
7 KOSTADINOV, KRASIMIR - Bulgaria
8 BADULESCU, SABIN - Romania
9 CAMPEAU, MARC ANDRE - Canada
10 GUNER, AHMET BORA - Turkey
11 FAHLGREN, ERIK - Sweden
12 SPUSTA, PETER - Slovakia
13 BATTAGLIA, MANUEL - Italy
14 MANASIEV, EMANUIL - Bulgaria
15 THORBJOERNSEN, SINDRE HALLAND - Norway
16 JAMBOR, ATTILA - Hungary
17 LILLEMO, RAYMOND - Norway
18 FISCHER, PAUL - United States
19 MATUSIAK, PIOTR - Poland
20 ODONICS, SZILARD - Hungary
21 VIIKKI, ANTERO - Finland
22 SMITH, DEREK - United States
23 SAVOLAINEN, JUHA - Finland
24 SHMYKO, DZMITRY - Belarus
25 MARKHIYEV, MAGOMED – Kazakhstan

 

Disabled Sitting Women 65 Kg Left
1 YANUTO, NATALIA - Russia
2 GAYNULLINA, LILIA - Russia
3 SABASHVILI, NINO - Georgia
4 RANCHUK, TETIANA - Ukraine
5 KOTIUK, OLENA – Ukraine
6 MALIKAIDAR, YEKATERIBA - Kazakhstan
7 PUSCASU, ANGELA - Romania
8 IANBOTAEVA, ALMIRA – Kazakhstan


Disabled Sitting Women +65 Kg Left
1 KILYAKOVA, TATIANA - Russia
2 PRIMAK, ZARINA - Kazakhstan
3 UCHAEVA, GALINA - Russia
4 ZAGORUYKO, IVANNA – Ukraine
5 SHCHYRSKA, ANNA - Ukraine
6 ABBASOVA, ELENA – Kyrgyzstan
7 ASTANOVA, GULY – Uzbekistan
8 CORBU, ELENA - Moldova


Disabled Sitting Men 55 Kg Left
1 PEDORENKO, MYKOLA - Ukraine
2 DADIANI, TEMURI - Georgia
3 RABINOVICH, KONSTANTIN - Russia
4 HARISH, KUMAR - India
5 ABORNYEV, OLEG - Ukraine
6 SHEKHSAIDOV, KARIM - Russia
7 BAYMURADOV, FERUZBEK - Uzbekistan
8 SATAYEV, ELDER – Kazakhstan


Disabled Sitting Men 65 Kg Left
1 VIATKIN, SERGEI - Russia
2 SEVEN, GOKHAN - Turkey
3 SADOEV, SLAVA - Russia
4 VALIYATTIPARAMBIL, VINOD - India
5 PRATAP SHARMA, SURYA - India
6 KALIEV, BAKYTBEK - Kyrgyzstan
7 SAITOV, SAIT – Kazakhstan
8 SMALIANCHUK, VITALI - Belarus


Disabled Sitting Men 75 Kg Left
1 CHIKISHEV, VLADISLAV - Russia
2 KHAYRUTDINOV, RAFAEL - Russia
3 ZABOJNIK, MARTIN - Czech Republic
4 TATEVOSIAN, MYKOLA - Ukraine
5 ANTROPOV, SERGEY - Kazakhstan
6 CHULIIEV, RUSLAN - Ukraine
7 STEPANYAN, SARGIS - Armenia
8 UFIMTSEV, VLADIMIR - Kazakhstan
9 MOROZOV, VLADIMIR – Kyrgyzstan
10 YUSOF, MOHD – Malaysia
11 MAHMNDOV, ALI – Uzbekistan


Disabled Sitting Men +75 Kg Left
1 BURUNLULAR, UMIT - Turkey
2 KOMAR, ERIC - United States
3 DOGUZOV, MALKHAZ - Russia
4 KANDIL, MOHAMED - Egypt
5 DOROSHENKO, VOLODYMYR - Ukraine
6 HUEBNER, RENE - Switzerland
7 GAZDELIANI, TENGIZI - Georgia
8 PRACHENSKY, LUKAS - Czech Republic
9 ISABEKOV, MURZAKUL - Kyrgyzstan


Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Left
1 YULDOSHEV, TULKINJON - Uzbekistan
2 MINNEMULLIN, FANIS - Russia
3 ERTEM, SEYHMUS - Turkey
4 NAKIPOV, RAMAZAN – Russia
5 APOSTOL, CORNEL - Moldova
6 PETRESCU, MIHAI - Romania


Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Left
1 FARKAS, ISTVAN - Hungary
2 CETIN, EGEMEN - Turkey
3 SIMON, DANIEL - Hungary
4 CHLUPATY, SIMON - Slovakia
5 MIRZAEV, DONIYOR - Uzbekistan
6 SHUSHAKOV, DANIL – Kazakhstan


Disabled Standing Women 65 Kg Left
1 OPALINSKA, MARTA - Poland
2 HADAIEVA, YULIIA - Ukraine
3 ZINIATULLINA, ELENA - Russia
4 KYSHTYMOVA, ALENA - Russia
5 KAUR, JASBEER - India
6 PETRACHE, CRISTINA - Moldova
7 TURZYNIECKA, SONIA – Poland
8 GHITA, IONELA - Romania


Disabled Standing Women +65 Kg Left
1 STRELTSOVA, NATALIIA - Ukraine
2 KOVYAZINA, GALINA - Russia
3 YILMAZ, ZEYNEP - Turkey
4 VASKIVSKA, MARYNA - Ukraine
5 KAUR, JASBEER - India
6 ASANOVA, MADINA – Kazakhstan
7 RYSBAYEVA, ASEL – Kazakhstan
8 SHATYBALDY, ANARA – Kyrgyzstan


Disabled Standing Men 60 Kg Left
1 KAZANTCEV, ALEKSEI - Russia
2 GRALAK, MACIEJ - Poland
3 DEMIR, FURKAN - Turkey
4 KAYA, MEHMET - Turkey
5 OMARASHVILI, SHOTA - Georgia
6 LUTSYSHIN, DMYTRO - Ukraine
7 CHANKOV, PANAYOT - Bulgaria
8 APITAEV, AVTANDIL - Kyrgyzstan


Disabled Standing Men 70 Kg Left
1 SHUSHARIN, ANATOLII - Russia
2 DROKAN, LUKA - Croatia
3 BUCKHRIKIDZE, ZURABI - Georgia
4 EROGLU, KENAN - Turkey
5 SCURTU, VASILE - Romania
6 TUDORACHE, ALEODOR - Romania
7 SHTEREV, DIMITAR - Bulgaria
8 BOZDEMIR, AHMET - Turkey
9 PINCHUK, OLEKSANDR - Ukraine
10 OQROTSVARIDZE, GIORGI - Georgia


Disabled Standing Men 80 Kg Left
1 BRATCHENIA, VIKTAR - Belarus
2 KUROPATA, SERHII - Ukraine
3 NURUDINOV, OMAR - Russia
4 CIRIK, MURAT - Turkey
5 FAHMY, SAMEH - Egypt
6 PICADO RAMIREZ, EDGARDO - Costa Rica
7 SEMAEV, VOLODYMYR - Ukraine
8 FAZILOGULLARI, YILMAZ - Turkey

Disabled Standing Men 90 Kg Left
1 SEDYKH, ROMAN - Russia
2 NEVEDEL, STEFAN - Slovakia
3 ROJKO, ZOLTAN - Hungary
4 OVSEENKO, VIACHESLAV - Russia
5 URHUN, YASIN - Turkey
6 MISHUSTIN, VOLODYMYR - Ukraine
7 VA, JABEER - India
8 KUNTAGAN, TALGAT – Kazakhstan


Disabled Standing Men +90 Kg Left
1 IUSUPALIEV, IUSUP - Russia
2 AVSAR, OLCAY - Turkey
3 LEKIASHVILI, BESIK - Georgia
4 HERNYAK, IMRE - Hungary
5 NARESHELASHVILI, DAVITI - Georgia
6 LIKHACHEV, ARTEM - Russia
7 OGNYANOV, OGNYAN - Bulgaria
8 ZHAMIASHVILI, LEVAN - Ukraine


Disabled Upper Limb Impairment Men -85 kg Left
1 ZONOV, NIKITA - Russia
2 KUZNIETSOV, OLEKSANDR - Ukraine
3 JHA, SHRIMANT - India
4 JUSANOV, KAZBEK – Kazakhstan
5 SINGH, DALJEET - India
6 SCACHKOV, NIKOLAY – Kazakhstan


Disabled Upper Limb Impairment Men +85 kg Left
1 BULUT, CELALI - Turkey
2 GEORGESCU, PETRU - Romania
3 KUMAR, MANISH - India
4 PITER, DAABOUL – Lebanon
5 ATHANASIOS, KLOUVAS – Greece
6 AKRAMOV, AKRAM – Kazakhstan


Disabled Visual Women 60 Kg Left
1 BESSALNOVA, OLESIA - Ukraine
2 SKRIPKINA, GALINA - Russia
3 KRASTEVA, ANGELINA - Bulgaria
4 PUPEVA, ILINKA - Bulgaria
5 ABDURAHMONOVA, DILOBAR – Uzbekistan
6 MAZAROVA, KUSHONA – Uzbekistan
7 SABITOVA, AKMARAL – Kazakhstan
8 VODYANAYA, ANNA – Kazakhstan
9 BLAGA, ELENA – Romania
10 STROE, DANA – Moldova
11 SHIMANUKI, SHIZUKO – Japan


Disabled Visual Women 70 Kg Left
1 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia
2 SUDNYTSYNA, ANNA - Ukraine
3 BUROVA, ASYA - Bulgaria
4 TANOVA, EMKA - Bulgaria
5 ABDURAHMONOVA, SHAHNOZA – Uzbekistan
6 SANDA, FLORENTINA – Moldova
7 PETCU, ILEANA - Romania
8 MYERS, CATHERINE – Australia
9 OMIZI, ABIMBOLA - Nigeria
10 BREZOI, CRISTINA - Romania


Disabled Visual Women +70 Kg Left
1 URSEGOVA, MARIA - Russia
2 STOYANOVA, EMILIYA - Bulgaria
3 GEORGIEVA, MARGARITA - Bulgaria
4 SAPELKINA, YULIIA - Ukraine
5 CODZASOVA, IRINA - Kazakhstan
6 MIROSHINKOVA, NATALYA – Kyrgyzstan
7 ABUTALYEVA, AYHZAN – Kazakhstan
8 KONYSHOVA, KURANGUL – Uzbekistan
9 PETKOVIC, JANICA - Croatia
10 BAN, GABRIELA – Moldova
11 MANDUNG, MONICA – Nigeria


Disabled Visual Men 60 Kg Left
1 SULIKASHVILI, ZVIADI - Georgia
2 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
3 OSTRIKOV, ANDREY - Russia
4 NIKOLOV, MIROSLAV - Bulgaria
5 IMEDASHVILI, GIGA - Georgia
6 KARADZOV, DANAIL - Bulgaria
7 UTAMBAYEV, ALMAZ – Kazakhstan
8 MASHTAYER, ASAN – Kazakhstan
9 ATAMBAYEV, OSMAN – Kyrgyzstan
10 SOFRONIS, KOSTAS - Greece


Disabled Visual Men 70 Kg Left
1 ARABULI, GELA - Georgia
2 TEMIRSULTANOV, ASLAN - Russia
3 HUMENIUK, IHOR - Ukraine
4 TCHIALASHVILI, LEVAN - Georgia
5 BUDAI, MIKLOS - Hungary
6 YORDANOV, YORDAN - Bulgaria
7 BELEV, MIROSLAV - Bulgaria
8 BOSUMBAEV, URMATBEK - Kyrgyzstan
9 RAUF, AGHAZADA - Azerbaijan


Disabled Visual Men 80 Kg Left
1 VASADZE, GIORGI - Georgia
2 ZURABIANI, GRIGOL - Georgia
3 DAVLETOV, LINAR - Russia
4 PEYCHEV, MARIN - Bulgaria
5 KOLEV, JULIEN - Bulgaria
6 SIUSEL, ROMAN - Ukraine
7 ZAVIYALOV, ALEXANDR – Kazakhstan
8 GHADDAR, HAIDAR – Lebanon
9 UENO, KAI – Japan
10 MONGUEM, OLIVER – Cameroon


Disabled Visual Men 90 Kg Left
1 DZARAKHOKHOV, BATRADZ - Russia
2 BUTUCEA, VLADIMIR - Moldova
3 SOROKA, DMYTRO - Ukraine
4 BIYACHEV, VANYO - Bulgaria
5 SALTXUTSISHVILI, SHOTA - Georgia
6 RODOPSKI, KIRCHO - Bulgaria
7 CINALIEV, SERGEY - Kyrgyzstan
8 VOLKOV, NIKITA – Kazakhstan
9 TOROSHEV, MUHAMMAD – Uzbekistan
10 GULRAIZ, HUSSAIN – Pakistan


Disabled Visual Men 100 Kg Left
1 KBILASHVILI, IVANE - Georgia
2 KHIMICH, OLEKSANDR - Ukraine
3 MANDRYCHENKO, VADIM - Ukraine
4 GROZEV, MILEN - Bulgaria
5 MUSIN, SEDAT - Bulgaria
6 SANIPASS, TREVOR - Canada
7 GAZIZOV, SHAMSY – Uzbekistan
8 KABYL, ERBOL – Kazakhstan
9 AVGERINOS, DIMITRIOS – Greece
10 KIKAWATA, NORIYUKI – Japan


Disabled Visual Men +100 Kg Left
1 KHOLIMINCHUK, VIACHESLAV - Ukraine
2 MALIKOV, GENNADII - Russia
3 SEDEFCHEV, ROSEN - Bulgaria
4 KHACHIDZE, ZVIAD – Georgia
5 KRASTEV, PAVEL - Bulgaria
6 HAMZIN, RINAT – Kazakhstan
7 SHAKENOV, MARAT – Kazakhstan
8 ZAKIROV, ZAKIR – Uzbekistan
9 PAPADOPOULOS, CHRISTO – Greece
10 ROBERTSON, PATRIC – Australia


Disabled Hearing Women 70 Kg Left
1 HADZIEVA, LADA - Bulgaria
2 SULIMINA, NATALIA - Russia
3 PUTKARADZE, MARINE - Georgia
4 IANBOTAEVA, ALMIRA – Kazakhstan
5 USMANOVA, NARGIZA – Uzbekistan
6 SERIKBAYEVA, GULMUR – Kazakhstan
7 BLAGA, ELENA - Romania
8 PETRACHE, ANCA - Moldova
9 BIBESCU, ANA-MARIA - Romania
10 STROE, DANA - Moldova


Disabled Hearing Women +70 Kg Left
1 FEDORENKO, NADEZHDA – Russia
2 PETRE, MAGDA - Romania
3 PAPADOPOULOS, MARIA - Greece
4 IORDACHE, AUGUSTA - Romania
5 ILIADOU, MAYA - Greece
6 KAIROUZ, LAETICIA - Lebanon 


Disabled Hearing Men 60 Kg Left
1 JASHIASHVILI, GIORGI - Georgia
2 FENYVESI, JOZSEF - Hungary
3 SHUBABA, DMITRI - Kazakhstan
4 VANIN, SERGEI - Russia
5 ZUDOV, VITALII - Russia
6 DMOYEV, SULTAN – Uzbekistan
7 KIM, DANIL – Kyrgyzstan
8 CHARALAMPOS, IANNIS - Greece
9 HAMAM, IBAD - Lebanon


Disabled Hearing Men 70 Kg Left
1 GARIFULLIN, RAMIL - Russia
2 KUDRYASHOV, DMITRII - Russia
3 SERDYUKOV, SEGRII - Ukraine
4 FURTSELADZE, GIORGI - Georgia
5 BASILASHVILI, BEKA - Georgia
6 AILAZOV, ABBAS – Kazakhstan
7 IVANOV, DMITRIY – Kyrgyzstan
8 TUTURHOV, FARHOD – Uzbekistan
9 NGONO, STEVE – Cameroon
10 BAHLAK, CYRIL - Lebanon


Disabled Hearing Men 80 Kg Left
1 MAMAMTAVRISHVILI, KOBA - Georgia
2 SELIMOV, UMAR - Russia
3 ABOZIN, SERGEI - Russia
4 TAIMENOV, DANIYAR - Kazakhstan
5 SHIPES, JOHN - United States
6 KAYRAT, MARAT – Kazakhstan
7 TSILFIDIS, KOSTAS - Greece
8 ASATOV, KURBAN – Uzbekistan
9 BAHLAK, THOMAS - Lebanon
11 KHAY, ALEXANDR – Kyrgyzstan


Disabled Hearing Men 90 Kg Left
1 SELIMOV, ALIK - Russia
2 GUBA, ANDREY - Russia
3 SPIRESCU, COSMIN – Romania
4 CHAMOUN, NAIM - Lebanon
5 ILIADOU, THEODOROS - Greece
6 IBATOV, DAMIR – Uzbekistan
7 MALENOV, MAULEN – Kyrgyzstan
8 CRETU, CRISTIAN – Romania
9 DIMITRAKOPULOS, DIMITRIS – Greece
10 DIMITR, KOJAK – Serbia


Disabled Hearing Men 100 Kg Left
1 DUDAKHOV, BADRUDDIN - Russia
2 VOLKOV, NIKOLAY - Russia
3 KOVALEVSKIY, RASHID – Kazakhstan
4 SAPANIDOU, ANGELOS - Greece
5 ALADESUYI, SAMUEL – Nigeria
6 RUZHITSKIY, IVAN – Kazakhstan
7 MAZAROV, NIGMATOLLA – Uzbekistan
8 EYRAM, QUAYE - Ghana


Disabled Hearing Men +100 Kg Left
1 PUTINTSEV, ANDREY - Kazakhstan
2 NEPOMNIASHCHIKH, KONSTANTIN - Russia
3 NANASI, ISTVAN - Hungary
4 DRAGAN, ION - Moldova
5 PSARAKIS, GEORGIOS - Greece
6 NIGAZI, GAZIZ – Uzbekistan
8 FILIP, PAVEL - Moldova


Disabled Sitting Women 65 Kg Right
1 YANUTO, NATALIA - Russia
2 GAYNULLINA, LILIA - Russia
3 RANCHUK, TETIANA - Ukraine
4 SABASHVILI, NINO - Georgia
5 MACOVEI, ANCA - Romania
6 IANBOTAEVA, ALMIRA – Kazakhstan
7 MALIKAIDAR, YEKATERIBA - Kazakhstan
8 PUSCASU, ANGELA - Romania


Disabled Sitting Women +65 Kg Right
1 KILYAKOVA, TATIANA - Russia
2 UCHAEVA, GALINA - Russia
3 PRIMAK, ZARINA - Kazakhstan
4 ZAGORUYKO, IVANNA - Ukraine
5 ABBASOVA, ELENA – Kyrgyzstan
6 SHCHYRSKA, ANNA - Ukraine
7 CORBU, ELENA - Moldova
8 ASTANOVA, GULY – Uzbekistan


Disabled Sitting Men 55 Kg Right
1 PEDORENKO, MYKOLA - Ukraine
2 HARISH, KUMAR - India
3 RABINOVICH, KONSTANTIN - Russia
4 DADIANI, TEMURI - Georgia
5 SHEKHSAIDOV, KARIM - Russia
6 ABORNYEV, OLEG - Ukraine
7 BAYMURADOV, FERUZBEK - Uzbekistan
8 SATAYEV, ELDER – Kazakhstan


Disabled Sitting Men 65 Kg Right
1 VIATKIN, SERGEI - Russia
2 VALIYATTIPARAMBIL, VINOD - India
3 SADOEV, SLAVA - Russia
4 SEVEN, GOKHAN - Turkey
5 KALIEV, BAKYTBEK - Kyrgyzstan
6 PRATAP SHARMA, SURYA - India
7 SMALIANCHUK, VITALI - Belarus
8 SAITOV, SAIT – Kazakhstan


Disabled Sitting Men 75 Kg Right
1 CHIKISHEV, VLADISLAV - Russia
2 KHAYRUTDINOV, RAFAEL - Russia
3 TATEVOSIAN, MYKOLA - Ukraine
4 ANTROPOV, SERGEY - Kazakhstan
5 ZABOJNIK, MARTIN - Czech Republic
6 MOROZOV, VLADIMIR – Kyrgyzstan
7 CHULIIEV, RUSLAN - Ukraine
8 STEPANYAN, SARGIS - Armenia
9 MAHMNDOV, ALI – Uzbekistan
10 YUSOF, MOHD – Malaysia


Disabled Sitting Men +75 Kg Right
1 DOGUZOV, MALKHAZ - Russia
2 BURUNLULAR, UMIT - Turkey
3 PRACHENSKY, LUKAS - Czech Republic
4 KOMAR, ERIC - United States
5 HUEBNER, RENE - Switzerland
6 KANDIL, MOHAMED - Egypt
7 GAZDELIANI, TENGIZI - Georgia
8 ROMZSA, GYULA - Hungary
9 DOROSHENKO, VOLODYMYR - Ukraine
10 ISABEKOV, MURZAKUL - Kyrgyzstan


Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Right
1 YULDOSHEV, TULKINJON - Uzbekistan
2 ERTEM, SEYHMUS - Turkey
3 NAKIPOV, RAMAZAN - Russia
4 MINNEMULLIN, FANIS - Russia
5 PETRESCU, MIHAI - Romania
6 APOSTOL, CORNEL - Moldova


Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Right
1 SIMON, DANIEL - Hungary
2 CETIN, EGEMEN - Turkey
3 CHLUPATY, SIMON - Slovakia
4 MINNEMULLIN, FANIS - Russia
5 SHUSHAKOV, DANIL – Kazakhstan
6 MIRZAEV, DONIYOR - Uzbekistan


Disabled Standing Women 65 Kg Right
1 OPALINSKA, MARTA - Poland
2 DROZDIUK, SVITLANA - Ukraine
3 HADAIEVA, YULIIA - Ukraine
4 ZINIATULLINA, ELENA - Russia
5 KYSHTYMOVA, ALENA - Russia
6 TURZYNIECKA, SONIA – Poland
7 GHITA, IONELA - Romania
8 PETRACHE, CRISTINA - Moldova

Disabled Standing Women +65 Kg Right
1 KOVYAZINA, GALINA - Russia
2 YILMAZ, ZEYNEP - Turkey
3 JUROSZEK, MARIA - Poland
4 STRELTSOVA, NATALIIA - Ukraine
5 VASKIVSKA, MARYNA - Ukraine
6 ASANOVA, MADINA – Kazakhstan
7 KAUR, JASBEER - India
8 RYSBAYEVA, ASEL – Kazakhstan
9 SHATYBALDY, ANARA – Kyrgyzstan


Disabled Standing Men 60 Kg Right
1 OMARASHVILI, SHOTA - Georgia
2 KAZANTCEV, ALEKSEI - Russia
3 AKHOBADZE, VAKHTANGI - Georgia
4 KAYA, MEHMET - Turkey
5 GRALAK, MACIEJ - Poland
6 LUTSYSHIN, DMYTRO - Ukraine
7 FAZULOV, EDUARD - Russia
8 APITAEV, AVTANDIL - Kyrgyzstan
9 CHANKOV, PANAYOT - Bulgaria


Disabled Standing Men 70 Kg Right
1 SHUSHARIN, ANATOLII - Russia
2 SCURTU, VASILE - Romania
3 EROGLU, KENAN - Turkey
4 BOZDEMIR, AHMET - Turkey
5 OQROTSVARIDZE, GIORGI - Georgia
6 DROKAN, LUKA - Croatia
7 YOUSSIF, NASR - Egypt
8 BUCKHRIKIDZE, ZURABI - Georgia
9 SHTEREV, DIMITAR - Bulgaria
10 CHULIIEV, RUSLAN - Ukraine
11 PINCHUK, OLEKSANDR - Ukraine


Disabled Standing Men 80 Kg Right
1 BRATCHENIA, VIKTAR - Belarus
2 NURUDINOV, OMAR - Russia
3 CIRIK, MURAT - Turkey
4 KUROPATA, SERHII - Ukraine
5 FAZILOGULLARI, YILMAZ - Turkey
6 PICADO RAMIREZ, EDGARDO - Costa Rica
7 SEMAEV, VOLODYMYR - Ukraine
8 FAHMY, SAMEH - Egypt


Disabled Standing Men 90 Kg Right
1 SHOSHIASHVILI, ARSENA - Georgia
2 URHUN, YASIN - Turkey
3 NEVEDEL, STEFAN - Slovakia
4 OVSEENKO, VIACHESLAV - Russia
5 ROJKO, ZOLTAN - Hungary
6 KUNTAGAN, TALGAT – Kazakhstan
7 VA, JABEER - India
8 MISHUSTIN, VOLODYMYR - Ukraine
9 ZIENCHENKO, OLEKSANDR - Ukraine
10 SHAMAYEV, KYDYR – Kazakhstan
11 BEGANOVIC, DJORDJE – Serbia


Disabled Standing Men +90 Kg Right
1 IUSUPALIEV, IUSUP - Russia
2 LIKHACHEV, ARTEM - Russia
3 LEKIASHVILI, BESIK - Georgia
4 AVSAR, OLCAY - Turkey
5 NARESHELASHVILI, DAVITI - Georgia
6 HERNYAK, IMRE - Hungary
7 SINGH, DALJEET - India
8 OGNYANOV, OGNYAN - Bulgaria
9 SULIYER, TOLEGEN – Kazakhstan
10 RAHMONOV, SHAVKAT – Uzbekistan
11 ZHAMIASHVILI, LEVAN - Ukraine


Disabled Upper Limb Impairment Men -85 kg Right
1 OKULOV, DMITRII - Russia
2 KARADZOV, GEORGI - Bulgaria
3 TRIFONOV, TIHOMIR - Bulgaria
4 JUSANOV, KAZBEK – Kazakhstan
5 SINGH, DALJEET - India
6 SCACHKOV, NIKOLAY - Kazakhstan
7 BORA, VUYVICH - Serbia
8 STOICA, DANIEL – Romania
9 DANIEL, IVASCU – Moldova
10 VLAD, PETRE - Romania


Disabled Upper Limb Impairment Men +85 kg Right
1 MEHMEDALIEV, MUSTAFA - Bulgaria
2 STOYANOV, ZAHARI - Bulgaria
3 AKRAMOV, AKRAM – Kazakhstan
4 ATHANASIOS, KLOUVAS – Greece
5 GEORGESCU, PETRU - Romania
6 KUMAR, MANISH - India
7 PITER, DAABOUL - Lebanon
8 CEZAR, OLIVEIRA - Brazil
9 BEGANOVIC, PETAR - Serbia
10 SMITH, LEE - South Africa
11 ZONOV, DMITRY – Uzbekistan


Disabled Visual Women 60 Kg Right
1 BESSALNOVA, OLESIA - Ukraine
2 SKRIPKINA, GALINA - Russia
3 KRASTEVA, ANGELINA - Bulgaria
4 PUPEVA, ILINKA - Bulgaria
5 SABITOVA, AKMARAL – Kazakhstan
6 STROE, DANA – Moldova
7 MAZAROVA, KUSHONA – Uzbekistan
8 ABDURAHMONOVA, DILOBAR – Uzbekistan
9 VODYANAYA, ANNA – Kazakhstan
10 SHIMANUKI, SHIZUKO – Japan
11 BLAGA, ELENA – Romania


Disabled Visual Women 70 Kg Right
1 BOROVINSKAYA, LARISA - Russia
2 SUDNYTSYNA, ANNA - Ukraine
3 BUROVA, ASYA - Bulgaria
4 TANOVA, EMKA - Bulgaria
5 SANDA, FLORENTINA – Moldova
6 ABDURAHMONOVA, SHAHNOZA – Uzbekistan
7 PETCU, ILEANA - Romania
8 MYERS, CATHERINE – Australia
9 OMIZI, ABIMBOLA - Nigeria
10 BREZOI, CRISTINA - Romania
11 AMIKO, OMURA - Japan


Disabled Visual Women +70 Kg Right
1 URSEGOVA, MARIA - Russia
2 STOYANOVA, EMILIYA - Bulgaria
3 GEORGIEVA, MARGARITA - Bulgaria
4 SAPELKINA, YULIIA - Ukraine
5 BAN, GABRIELA – Moldova
6 ABUTALYEVA, AYHZAN – Kazakhstan
7 PETKOVIC, JANICA - Croatia
8 CODZASOVA, IRINA - Kazakhstan
9 KONYSHOVA, KURANGUL – Uzbekistan
10 MIROSHINKOVA, NATALYA – Kyrgyzstan
11 MANDUNG, MONICA – Nigeria


Disabled Visual Men 60 Kg Right
1 BALAKISHIYEV, RAHIB - Azerbaijan
2 IREMADZE, DAVITI - Georgia
3 OSTRIKOV, ANDREY - Russia
4 KARADZOV, DANAIL - Bulgaria
5 IMEDASHVILI, GIGA - Georgia
6 NIKOLOV, MIROSLAV - Bulgaria
7 MASHTAYER, ASAN – Kazakhstan
8 ATAMBAYEV, OSMAN – Kyrgyzstan
9 SOFRONIS, KOSTAS - Greece
10 UTAMBAYEV, ALMAZ – Kazakhstan


Disabled Visual Men 70 Kg Right
1 ARABULI, GELA - Georgia
2 TEMIRSULTANOV, ASLAN - Russia
3 HUMENIUK, IHOR - Ukraine
4 YORDANOV, YORDAN - Bulgaria
5 TCHIALASHVILI, LEVAN - Georgia
6 BOSUMBAEV, URMATBEK - Kyrgyzstan
7 BUDAI, MIKLOS - Hungary
8 BELEV, MIROSLAV - Bulgaria
9 RAUF, AGHAZADA - Azerbaijan
10 KOLYABIN, YEVGENIY – Kazakhstan

Disabled Visual Men 80 Kg Right
1 VASADZE, GIORGI - Georgia
2 PEYCHEV, MARIN - Bulgaria
3 KOLEV, JULIEN - Bulgaria
4 DAVLETOV, LINAR - Russia
5 ZURABIANI, GRIGOL - Georgia
6 SIUSEL, ROMAN - Ukraine
7 UENO, KAI – Japan
8 ZAVIYALOV, ALEXANDR – Kazakhstan
9 GHADDAR, HAIDAR – Lebanon
10 MONGUEM, OLIVER – Cameroon


Disabled Visual Men 90 Kg Right
1 DZARAKHOKHOV, BATRADZ - Russia
2 SOROKA, DMYTRO - Ukraine
3 BUTUCEA, VLADIMIR - Moldova
4 RODOPSKI, KIRCHO - Bulgaria
5 SALTXUTSISHVILI, SHOTA - Georgia
6 BIYACHEV, VANYO - Bulgaria
7 VOLKOV, NIKITA – Kazakhstan
8 CINALIEV, SERGEY - Kyrgyzstan
9 TOROSHEV, MUHAMMAD – Uzbekistan
10 PASCU, GABI - Romania
11 GULRAIZ, HUSSAIN – Pakistan


Disabled Visual Men 100 Kg Right
1 KBILASHVILI, IVANE - Georgia
2 MANDRYCHENKO, VADIM - Ukraine
3 KHIMICH, OLEKSANDR - Ukraine
4 GROZEV, MILEN - Bulgaria
5 MUSIN, SEDAT - Bulgaria
6 SANIPASS, TREVOR - Canada
7 GAZIZOV, SHAMSY – Uzbekistan
8 KIKAWATA, NORIYUKI – Japan
9 KABYL, ERBOL – Kazakhstan
10 AVGERINOS, DIMITRIOS – Greece


Disabled Visual Men +100 Kg Right
1 KRASTEV, PAVEL - Bulgaria
2 KHOLIMINCHUK, VIACHESLAV - Ukraine
3 MALIKOV, GENNADII - Russia
4 SEDEFCHEV, ROSEN - Bulgaria
5 KHACHIDZE, ZVIAD – Georgia
6 ZAKIROV, ZAKIR – Uzbekistan
7 SHAKENOV, MARAT – Kazakhstan
8 HAMZIN, RINAT – Kazakhstan
9 ROBERTSON, PATRIC – Australia
10 PAPADOPOULOS, CHRISTO – Greece
11 PATRASCU, CORNEL – Moldova
12 COSTEA, DANIEL - Romania


Disabled Hearing Women 70 Kg Right
1 PUTKARADZE, MARINE - Georgia
2 HADZIEVA, LADA - Bulgaria
3 SULIMINA, NATALIA - Russia
4 BLAGA, ELENA - Romania
5 PETRACHE, ANCA - Moldova
6 USMANOVA, NARGIZA – Uzbekistan
7 BIBESCU, ANA-MARIA - Romania
8 IANBOTAEVA, ALMIRA – Kazakhstan
9 SERIKBAYEVA, GULMUR – Kazakhstan
10 STROE, DANA - Moldova


Disabled Hearing Women +70 Kg Right
1 FEDORENKO, NADEZHDA - Russia
2 IORDACHE, AUGUSTA - Romania
3 PETRE, MAGDA - Romania
4 PAPADOPOULOS, MARIA - Greece
5 ILIADOU, MAYA - Greece
6 KAIROUZ, LAETICIA - Lebanon
7 JANA, THOMPSON - Latvia


Disabled Hearing Men 60 Kg Right
1 JASHIASHVILI, GIORGI - Georgia
2 VANIN, SERGEI - Russia
3 ZUDOV, VITALII - Russia
4 SHUBABA, DMITRI - Kazakhstan
5 CHARALAMPOS, IANNIS - Greece
6 DMOYEV, SULTAN – Uzbekistan
7 KIM, DANIL – Kyrgyzstan
8 HAMAM, IBAD - Lebanon
9 FENYVESI, JOZSEF - Hungary


Disabled Hearing Men 70 Kg Right
1 KUDRYASHOV, DMITRII - Russia
2 GARIFULLIN, RAMIL - Russia
3 FURTSELADZE, GIORGI - Georgia
4 SERDYUKOV, SEGRII - Ukraine
5 BASILASHVILI, BEKA - Georgia
6 IVANOV, DMITRIY – Kyrgyzstan
7 TUTURHOV, FARHOD – Uzbekistan
8 BAHLAK, CYRIL - Lebanon
9 NGONO, STEVE – Cameroon
10 AILAZOV, ABBAS – Kazakhstan


Disabled Hearing Men 80 Kg Right
1 MAMAMTAVRISHVILI, KOBA - Georgia
2 TAIMENOV, DANIYAR - Kazakhstan
3 ABOZIN, SERGEI - Russia
4 SELIMOV, UMAR - Russia
5 SHIPES, JOHN - United States
6 KAYRAT, MARAT – Kazakhstan
7 TSILFIDIS, KOSTAS - Greece
8 BAHLAK, THOMAS - Lebanon
9 KHAY, ALEXANDR – Kyrgyzstan
10 ASATOV, KURBAN – Uzbekistan


Disabled Hearing Men 90 Kg Right
1 GUBA, ANDREY - Russia
2 SELIMOV, ALIK - Russia
3 CHAMOUN, NAIM - Lebanon
4 SPIRESCU, COSMIN – Romania
5 ILIADOU, THEODOROS - Greece
6 MALENOV, MAULEN – Kyrgyzstan
7 IBATOV, DAMIR – Uzbekistan
8 DIMITRAKOPULOS, DIMITRIS – Greece
9 CRETU, CRISTIAN – Romania
10 DIMITR, KOJAK – Serbia


Disabled Hearing Men 100 Kg Right
1 DUDAKHOV, BADRUDDIN - Russia
2 VOLKOV, NIKOLAY - Russia
3 KOVALEVSKIY, RASHID – Kazakhstan
4 SAPANIDOU, ANGELOS - Greece
5 RUZHITSKIY, IVAN – Kazakhstan
6 ALADESUYI, SAMUEL – Nigeria
7 MAZAROV, NIGMATOLLA – Uzbekistan
8 EYRAM, QUAYE - Ghana


Disabled Hearing Men +100 Kg Right
1 PUTINTSEV, ANDREY - Kazakhstan
2 NEPOMNIASHCHIKH, KONSTANTIN - Russia
3 NANASI, ISTVAN - Hungary
4 NIGAZI, GAZIZ – Uzbekistan
5 FILIP, PAVEL - Moldova
6 DRAGAN, ION - Moldova
7 PSARAKIS, GEORGIOS – Greece

Language
dsadsa