Language
/ Контакты /
advert armpower.net advert armpower.net

European Armwrestling Championships 2013 - Lithuania >>>

European Armwrestling Championships 2013 - Lithuania # Aрмспорт # Armsport # Armpower.net

European Armwrestling Championships 2013 - Lithuania # Aрмспорт # Armsport # Armpower.net Lithuania,

12:00 | 05-13.05.2013

European Armwrestling Championship
Druskininkai , Lithuania - 05 – 12th of May 2013

 

28ae2c_euroarm2013-logo.png

 

The 23th Europe Championship among seniors
The 18th Europe  Championship among juniors till 18 years old
The 16th Europe  Championship among sportsmen-disabled
The 1st Europe Championship  among juniors till 21 years old

 

e38b5d_plakat.jpg

 


13dc91_lithuania.jpgLITHUANIA

Lithuania - officially the Republic of Lithuania (Lithuanian: Lietuvos Respublika) is a country in Northern Europe, the largest of the three Baltic states. It is situated along the southeastern shore of the Baltic Sea, to the east of Sweden and Denmark. It borders Latvia to the north, Belarus to the east and south, Poland to the south, and a Russian exclave (Kaliningrad Oblast) to the southwest. Lithuania has an estimated population of 3 million as of 2012, and its capital and largest city is Vilnius. The Lithuanians are a Baltic people, and the official language, Lithuanian, is one of only two living languages (together with Latvian) in the Baltic branch of the Indo-European language family.

 

 


c90de4_druskininkai.jpgDRUSKININKAI

According to some sources the site of present-day Druskininkai was inhabited by local Yotvingian tribes in the early Middle Ages. In the 13th century the area was conquered by the Lithuanians. A small castle was built in the area as a part of the defence system against the Teutonic Order. In 1308 the castle was conquered by the Teutonic Knights and destroyed, causing a depopulation of the area.

The first written mention of Druskininkai dates back to 1636. The name of the town suggests that the local population collected the precious mineral. In the late 18th century it was believed that minerals found in the waters of Druskininkai area produced health benefits and their usage in the medical treatment of asthma and other ailments began. In the early 19th century Ignacy Fonberger, a professor at the University of Vilnius, analyzed the chemical composition of Druskininkai's waters and showed that they contain large amounts of Calcium, Sodium, Potassium, Iodine, Bromine, Iron and Magnesium. He also promoted the town as a holiday resort for the population of Vilnius.

The Nemunas river in Druskininkai

In 1837 czar Nicholas I of Russia bestowed upon Druskininkai the status of a spa, and construction of pensions and hostels started. To ease communication to the spa, a ferry service on the Nemunas was started.

The spa became popular in many parts of the former Polish-Lithuanian Commonwealth. In 1862 the Warsaw – Saint Petersburg Railway was opened and Druskininkai's railway station was placed only 19 km from the city. By the beginning of the 20th century the Druskininkai spa became one of the most popular resorts in the area, with tourists and convalescents coming from all over the world. It also became a place of summer residence for the middle class of Vilnius, Warsaw and Moscow.

After World War I the town became part of Poland (see Polish-Lithuanian conflict) and soon became one of the Polish resorts. Its popularity was increased by the patronage of Józef Piłsudski, who spent most of his summer holidays there and promoted the development of the area. Soon most of the resort was bought up by the state-owned Bank Gospodarstwa Krajowego and the construction of luxurious villas and pensions started. In 1934 a railway link with the Porzecze train station was opened and the town became more accessible to the general public.

 


082295_place-of-the-championships.jpgPLACE OF THE CHAMPIONSHIPS

Druskininkų sporto centras

Vytauto g. 27-2/M.K. Čiurlionio g. 97-2,
LT-66162 Druskininkai
Lithuania

 

Its standard sporting hall for basketball and other hall sports. The website of this place is www.druskininkusc.lt
There is about 800 siting places on both sides of the hall. Organizers will put sitting places on the floor level to increase sitting places.

 


37c9d2_airport.jpgAIRPORT:

Aiport Vilnius (VNO)
or
Aiport Kaunas (KUN)

 

Airport - you can chose Vilnus or Kaunas airport to land in Lithuania. Its about 130km from Druskininkai. On the airport there will be bus waiting for you to pick you up to Druskininkai. Price for bus is set for 20 euro for 2 trips – to Druskininkai and back to the airport. Bus will wait for you after you order it before the championships. Bus will wait for group – they will not go, if it will be empty.

If you want to go by train - the best option is to go to Vilnus and there take the bus to Druskininkai. There is bus every one hour.

If you want to go by car - Lithuania have a good roads and good signs so – without gps you will find Druskininkai. It’s south part of Lithuania. Comming from Poland use road 135, 134 and 180. From Belarus use road 5006 or go to Vilnus and there road A4. From Latvia you can use A6 to Kaunas and then roads 130, 132 and 180 or road E67 from Latvia to Kaunas and then 130,131 and 180.

 


0ba22e_transport.jpgTRANSPORT:

AIPORT – HOTEL – AIPORT

20 Euro per person

 

Airport - Druskininkai - Airport contact:

bc813c_to-ks-logo.jpgGrazina Staneviciene
UAB Tolimojo keleivinio transporto kompanija
 

e-mail: nuoma@toks.lt
phone: +370 5 233 44 75
Fax. +370 5 2135428
Mob. +370 698 40881

 


1bd689_food.jpgFOOD

Food – there is a lot of restaurants around. There is the restaurand at the venue too. It was closed right now, but in may it will be open. Food prices are very good. The highest price in one restaurand was 10 euro for really big and good meal (steak set or halibut set).

 

 


301ca9_accommodation.jpgACCOMMODATION

Contact for hotel reservations and info:

Kristina Koroliova
e-mail: malysko@list.ru
phone: +370 601 09686
 

Participants of the 23nd European Armwrestling Championship will be accommodated in hotels:

 

95321f_pusynas.jpgDruskininkai hotel „Pušynas“

Taikos str. 6,
LT-66119, Druskininkai

Lithuania
www.pusynas.lt

 

breakfast

Businnes class II floor
single room - 45 euro
Double room - 55 euro
Lux - 75 euro

Economy class III, IV, V floor
single room - 39 euro
double room - 49 euro
Lux - 70 euro

Additional person (bed) - 18 euro

 

At the very center of Druskininkai, the hotel “Pušynas” (“Pinewood”) meets the town guests, holidaymakers, and those who are yearning for peace, nature, and fresh air. The 3-star hotel offers all the accommodation ensuring a rich, high-quality and comfortable rest and stay.
The hotel in Druskininkai reminds of a huge pine cone. An authentic neo-Gothic church of Druskininkai, Druskonis Lake, Druskininkai water park, SPA, shores of the river Nemunas, and the Recreation and Adventure Park can be seen through the window.
The hotel “Pušynas” provides not only accommodation and food services – here you can indulge in the SPA procedures.
All the hotel rooms in Druskininkai have balconies, satellite TV, individually controlled air-conditioning system (the first floor business class rooms), also there is a work place in each room.

 

3102ef_europa.jpgEuropa Royale Druskininkai SPA Hotel

Vilniaus ave. 7
LT- 66119 Druskininkai,
Lithuania

www.groupeuropa.com
 

Monday - Friday:

Single Room - 61 euro / rom
Double Room - 75 euro / room

Friday - Sunday (weekend):

Single Room - 65 euro / rom
Double Room - 80 euro / room

 

EUROPA ROYALE DRUSKININKAI Hotel, the four-star hotel in Druskininkai, was established in a thoroughly reconstructed 19th century building formerly known as the famous SPA of the Czar. The hotel is very popular among the people which seek to relax and treat themselves with numerous health and beauty treatments.

 

A Four-star Europa Royale SPA Druskininkai Hotel is one of the best among the SPA and Health specialized Druskininkai Hotels.

Historical hotel facilities are located near the center of famous Lithuanian SPA resort - Druskininkai.
Druskininkai hotel offers a variety of service
101 comfortable hotel rooms available for the guests.
Stylish and elegant restaurant 'Salt Blues
6 modern conference rooms for your business and social needs.
Sauna complex.
Bowling
Fitness room
Direct connection with Health Centre 'Druskininkų Gydykla'.
Virtual tour in Europa Royale Druskininkai Hotel;

 

 

366e6e_grand-spa.jpgUAB „Grand SPA Lietuva“

V. Kudirkos g. 45
LT-66120 Druskininkai,
Lietuva
www.grandspa.lt

 

vat 21%, breakfast, 1 unlimited visit Aqua park are included in the price

 

**** DRUSKININKAI

Single Room - 67 euro / rom
Double Room - 86 euro / room
Mini Lux - 87 euro / person
Mini Lux with terrace (max 2 persons) - 131 euro / room
Lux (max 2 persons) - 140 euro / room
Lux with terrace (max 2 persons) - 154 euro / room
Lux with steambath (max 2 persons) - 180 euro / room
Apartment (max 4 persons) - 464 euro

 

3*** LIETUVA

DOUBLE per person - 52 euro
DOUBLE per person - 68 euro
Mini lux per person - 81 euro
Mini lux per person - 97 euro

 

4**** DZUKIJA

Apartment max 2 person - 223 euro
Lux Apartment max 4 person - 464 euro

 

Grand SPA Lietuva is the largest health and relaxation centre located in the very heart of the resort town of Druskininkai, on the hillside where the Neman and Ratnyčėlė rivers meet.

Druskininkai is the southernmost town in Lithuania, and is well-known for its saltwater springs and mild and warm microclimate. Thanks to the pine forests and numerous lakes and rivers surrounding Druskininkai, the air is always exceptionally clean. You can holiday here all year round.

As soon as you arrive at the Grand SPA Lietuva, you will be in a world where the focus is on health. You will be able to enjoy the peace and tranquillity while our staff take care of your health and well-being.

The main activity of the Grand SPA Lietuva is the continuation of the old treatment and wellness traditions of Druskininkai. Our aim is to assist our guests in restoring their physical and mental health. The Grand SPA Lietuva is a truly inspirational space for the mind, body heart and spirit where you can easily combine work and leisure. We provide a wide selection of services, including accommodation, catering, treatments, water amusement park, and conference and event organisation.

 


949349_schedule-of-events.jpgSCHEDULE OF EVENTS:
4 COMPETITION DAYS

 

Sunday - 5th of May 2013

Teams arrival

 

Monday - 6th of May 2013

Teams arrival

10:00 - 14:00 - Team registration - „Grand SPA Lietuva“
15:00 - 16:00 - Technical Meeting - „Grand SPA Lietuva“
17:30 - 20:00 - Congress meeting - „Grand SPA Lietuva“

 

Tuesday - 07th of May 2013

10:00 - 15:00 - Weigh-in Juniors 18 years, masters, disabled - „Grand SPA Lietuva“
15:00 - 18:00 - Referee meeting - „Grand SPA Lietuva“
20:00 - Opening ceremony / presentation teams - center of the town

 

Wednesday - 08th of May 2013

09:00 - 15:00 – Qualification - Druskininkų sporto centras Hall

- juniors 18 years left hand,
- masters left hand,
- grand masters left hand,
- disabled left hand

16:00 - Finals and awards ceremony
19:30 - Finish

 

Thursday - 09th of May 2013

09:00 - 15:00 - Qualification - Druskininkų sporto centras Hall

- juniors 18 years right hand,
- masters right hand,
- grand masters right hand,
- disabled right hand

10:00 - 15:00 - Country weigh-ins (juniors 21 years, seniors men and women) - Druskininkų sporto centras Hall
16:00 - Finals and awards ceremony
19:30 - Finish

 

Friday - 10th of May 2013

09:00 - 15:00 - Qualification - Druskininkų sporto centras Hall

- juniors 21 years left hand
- seniors, men and women - left hand

16:00 - Finals and awards ceremony after each final
19:30 - Finish

 

Saturday - 11th of May 2013

09:00 - 15:00 - Qualification - Druskininkų sporto centras Hall

- juniors 21 years right hand
- seniors, men and women - right hand

16:00 - Finals and awards ceremony after each final
19:30 - Finish
21:00Party / entry 30 euro

 

Sunday - 12th of May 2013

Teams departure

 


03ee5b_registration-procedures.jpgTEAM REGISTRATION PROCEDURES

 

Country representative:

Only one person will register their team. The Representative will bring with them the following:

 

Completed Team Registration form

Passports or Photo ID for each competitor

Country fee: 200 Euro
Senior fee: 30 Euro per class per hand
Disabled fee: 30 Euro per class per hand
Junior fee: 15 Euro per class per hand
EAF Licence fee: 5 euro per person

 

EAF Representative will then:

Issue Country Number
Issue a Weigh-in Time
Photocopy each passport
Accept Registration Form
Accept Individual Registration fees
Accept Country Registration Fee
Prepare Official Receipt

All teams are obliged to fill online registartion (www.eaf-armwrestling.com) form and send their registration forms (PDF file) to the General Secretary of EAF (mircea@eaf-armwrestling.com) and Director of Scoring (peve2010@g-mail.com) till 21th of April 2013.
The registration order depends on the time of receiving of the registration forms from the General Secretary of EAF.

 

TEAM WEIGH-IN PROCEDURES

The weigh-in order depends on the time of receiving of the registration forms.
The first received registration form receives the right to be first at the weigh-in and so on.
Each country will come to Weigh-ins in the following order:
Team Captain will be present with the Team to answer any questions.

Weigh-ins:

Ladies 50, 55, 60 kg and continue...
Men 55, 60, 65 kg and continue...

 

Please note:

If a competitor does not make weight, they have until 15:00 to make weight
A test scale will be made available for competitors.
A Competitor only has two shots at official weigh-in scale
A Competitor may only weigh-in between other countries

 

Official Event Badges:

Once the competitor has weighed-in, they will have a  picture taken for their Official Competitor Badge.
The Competitor can then leave the Weigh-in area
The Team Captain will wait till all team pictures have been taken
Once the full Team is completed the Team Captain will receive all competitor badges at the evening of weight in day.
Any Team Officials (Referee, President and Coach) with a Country must be present at Weigh-ins to have photo and badge prepared. Badges must be worn all the time during competitions days.

 

WEIGHT CLASSES:

YOUNGSTER Division - 18 YEARS (Juniors 18 - born after 1995):

Boys Left &  Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, +80 kg
Girls Left  &  Right Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg
 

YOUNGSTER Division - 21 YEARS (born between 1992 - 1995 inclusive):

Boys Left &  Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, +90 kg
Girls Left  &  Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg
 

SENIORS Division:

Men Left  &  Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg
Women Left  &  Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.

DISABLED Division:

Boys Left  &  Right Hand: 50, 65, 80, 80+ kg
Girls Left  &  Right Hand: 50, 50+ kg

Men Disabled Left  &  Right Hand: 60, 75kg, 90kg, 90+ kg
Women Disabled Left  &  Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

MASTERS Division (born before 1973 inclusive):

Men Masters (>40 years old) Left  &  Right Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg
Ladies Masters (>40 years old) Left  &  Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg

GRAND MASTERS Division (born before 1963 inclusive):

Men Grand Masters (>50 years old) Left  &  Right Hand: 75, 90, 100, 100+ kg

A total of 75 categories per arm.

 

 


61b824_organizers-committee.jpgORGANIZER’S COMMITTEE:

Organizers:

Federation Armwrestling Lithuania
Vladas Kuizinas president of Federation Armwrestling Lithuania;
Vydas Mykelionis;
Arunas Indrasius general director of company UAB Tolimojo keleivinio transporto kompanija;
Klemensas Mitrulevicius director of company AB Montuotojas;
Jolanta Petruniene UAB Apskaita ir verslas;
Kristina Koroliova, hotel reservations and info;
Grazina Staneviciene, bus reservations and info, UAB Tolimojo keleivinio transporto kompanija.

 

Kristina Koroliova (English and Russian speaking)

e-mail: malysko@list.ru
phone: +370 601 09686
 

Vydas Mikelionis (Russian speaking)

Phone: +370 654 12963

 

Grazina Staneviciene

UAB Tolimojo keleivinio transporto kompanija
e-mail: nuoma@toks.lt
phone: +370 5 233 44 75
Fax. +370 5 2135428
Mob. +370 698 40881
 

European Armwrestling Federation (EAF):

Contact to EAF
Mircea Simionescu-Simicel
EAF General Secretary

0040 733 629 663

 

www.armpower.net
www.eaf-armwrestling.com


 

JUNIOR18 MEN LEFT 50 KG
1. ALIBEK, KOCHKAROV. RUSSIA;
2. NEMAT, VAKILOV. AZERBAIJAN;
3. TELMAN, GHAZARYAN. ARMENIA;
4. TETIK, HASAN. TURKEY;
5. OLEKSANDR, MAKEDONSKYI. UKRAINE;
6. JOHANSSON, ADAM. SWEDEN;
7. SAMVEL, SUKIASYAN. ARMENIA;


JUNIOR18 MEN LEFT 55 KG
1. HUSEYN, AMANLI. AZERBAIJAN;
2. YURIY, YUNCHYK. UKRAINE;
3. TUZUN, FATIH. TURKEY;
4. DANIL, FAIZULLIN. RUSSIA;
5. OZKENT, HUSEYIN. TURKEY;
6. IAKABOS, DARIUS. ROMANIA;
7. DIACONESCU, CLAUDIU. ROMANIA;

JUNIOR18 MEN LEFT 60 KG
1. ARSEN, KORAEV. RUSSIA;
2. AKHMAT, KARAKOTOV. RUSSIA;
3. ANDRIY, RYASHKO. UKRAINE;
4. FIRINCI, YUSUF. TURKEY;
5. TASPINAR, GOKHAN. TURKEY;
6. KOROGLISHVILI, TORNIKE. GEORGIA;
7. SARKOZI, STANISLAV. SLOVAKIA;
8. PETRAUSKAS, LAURYNAS. LITHUANIA;
9. ILLIA, BONHAR. UKRAINE;
10. JONUSAS, ROBERTAS. LITHUANIA;
11. CEDERLUND, JOHANNES. SWEDEN;
12. JOHANSSON, JESPER. SWEDEN;

JUNIOR18 MEN LEFT 65 KG
1. ABULASHVILI, GURAMI. GEORGIA;
2. KHASAN, SLANOV. RUSSIA;
3. MAKSYM, DIAKOV. UKRAINE;
4. DAVIT, STEPANYAN. ARMENIA;
5. KRASOVSKIS, VLADISLAVS. LATVIA;
6. DEMIRAG, MUSTAFA EMRAH. TURKEY;
7. KOTUL, FRANTISEK. SLOVAKIA;
8. LUCUTA, GHEORGHE. ROMANIA;
9. AZRET, AKBAEV. RUSSIA;
10. ZIYPAK, HAMZA. TURKEY;
11. RADBRING, ALEXANDER. SWEDEN;
12. SUBACIUS, AURIMAS. LITHUANIA;

JUNIOR18 MEN LEFT 70 KG
1. ANDREEV, SASHO. BULGARIA;
2. SMIRNOU, ARTSIOM. BELARUS;
3. EVGENII, SHASHKOV. RUSSIA;
4. VLADISLAV, ZHEGUS. UKRAINE;
5. GRAVIS, KASPARS. LATVIA;
6. ECEVIT, EMRE. TURKEY;
7. KOCAK, OGUZHAN. TURKEY;
8. DROKAN, LUKA. CROATIA;
9. VYSOTSKI, VADZIM. BELARUS;
10. EVGENY, MOSKALEV. RUSSIA;
11. BLOBNER, FRANTISEK. CZECH REPUBLIC;
12. DOPATER, MICHAL. SLOVAKIA;
13. ANTTILA, TONI. SWEDEN;

JUNIOR18 MEN LEFT 75 KG
1. GEORGII, TAUTIEV. RUSSIA;
2. JURCA, ANDREI. ROMANIA;
3. IGOR, DYAKOV. RUSSIA;
4. CAGDAS SARIGUL, SITKI. TURKEY;
5. ERIKLI, MURAT CAN. TURKEY;
6. SEROB, GALSTYAN. ARMENIA;


JUNIOR18 MEN LEFT 80 KG
1. MELADZE, VALERIANI. GEORGIA;
2. MARAT, AIBAZOV. RUSSIA;
3. IVANOV, PETAR. BULGARIA;
4. HASIUC, ALIN. ROMANIA;
5. DUZEK, MAXIM. SLOVAKIA;
6. KOGL, MARKO. CROATIA;
7. URBA, DEIVIDAS. LITHUANIA;
8. GIRSKIS, OSVALDAS. LITHUANIA;
9. USTUNKAYA, TAHA. TURKEY;
10. KONT, OGUZHAN. TURKEY;

JUNIOR18 MEN LEFT +80 KG
1. IVANOV, PLAMEN. BULGARIA;
2. PETROV, MITKO. BULGARIA;
3. SERGEI, SHCHIPANOV. RUSSIA;
4. RIMKUS, DEIVYDAS. LITHUANIA;
5. DMITRII, SKVORTCOV. RUSSIA;
6. ARTEM, ONYSHCHENKO. UKRAINE;
7. SIGITAS, POSKA. LITHUANIA;
8. KAYMAK, OMER FARUK. TURKEY;
9. ATAY, ORHAN. TURKEY;
10. BAKSA, JOZSEF. HUNGARY;

JUNIOR18 MEN RIGHT 50 KG
1. ALIBEK, KOCHKAROV. RUSSIA;
2. NEMAT, VAKILOV. AZERBAIJAN;
3. TETIK, HASAN. TURKEY;
4. SAMVEL, SUKIASYAN. ARMENIA;
5. VILAYAT, NAMAZZADE. AZERBAIJAN;
6. TELMAN, GHAZARYAN. ARMENIA;
7. OLEKSANDR, MAKEDONSKYI. UKRAINE;
8. JOHANSSON, ADAM. SWEDEN;

JUNIOR18 MEN RIGHT 55 KG
1. HUSEYN, AMANLI. AZERBAIJAN;
2. TORLAK, UMMET. TURKEY;
3. DANIL, FAIZULLIN. RUSSIA;
4. YURIY, YUNCHYK. UKRAINE;
5. DANACIOGLU, OGUZHAN. TURKEY;
6. IAKABOS, DARIUS. ROMANIA;
7. DIACONESCU, CLAUDIU. ROMANIA;

JUNIOR18 MEN RIGHT 60 KG
1. ARSEN, KORAEV. RUSSIA;
2. AKHMAT, KARAKOTOV. RUSSIA;
3. PEHLIVAN, SINAN. TURKEY;
4. ANDRIY, RYASHKO. UKRAINE;
5. KOROGLISHVILI, TORNIKE. GEORGIA;
6. ILLIA, BONHAR. UKRAINE;
7. SARKOZI, STANISLAV. SLOVAKIA;
8. JONUSAS, ROBERTAS. LITHUANIA;
9. KILIC, MERT DOGANAY. TURKEY;
10. JOHANSSON, JESPER. SWEDEN;
11. PETRAUSKAS, LAURYNAS. LITHUANIA;
12. CEDERLUND, JOHANNES. SWEDEN;

JUNIOR18 MEN RIGHT 65 KG
1. AZRET, AKBAEV. RUSSIA;
2. ABULASHVILI, GURAMI. GEORGIA;
3. DAVIT, STEPANYAN. ARMENIA;
4. ZIYPAK, HAMZA. TURKEY;
5. MAKSYM, DIAKOV. UKRAINE;
6. RADBRING, ALEXANDER. SWEDEN;
7. KRASOVSKIS, VLADISLAVS. LATVIA;
8. RAMAZAN, BOSTANOV. RUSSIA;
9. SUBACIUS, AURIMAS. LITHUANIA;
10. LUCUTA, GHEORGHE. ROMANIA;
11. KOTUL, FRANTISEK. SLOVAKIA;


JUNIOR18 MEN RIGHT 70 KG
1. ANDREEV, SASHO. BULGARIA;
2. EVGENII, SHASHKOV. RUSSIA;
3. GRAVIS, KASPARS. LATVIA;
4. SMIRNOU, ARTSIOM. BELARUS;
5. KOCAK, OGUZHAN. TURKEY;
6. VLADISLAV, ZHEGUS. UKRAINE;
7. ECEVIT, EMRE. TURKEY;
8. ANTTILA, TONI. SWEDEN;
9. DROKAN, LUKA. CROATIA;
10. DOPATER, MICHAL. SLOVAKIA;
11. VYSOTSKI, VADZIM. BELARUS;
12. EVGENY, MOSKALEV. RUSSIA;
13. BLOBNER, FRANTISEK. CZECH REPUBLIC;

JUNIOR18 MEN RIGHT 75 KG
1. GEORGII, TAUTIEV. RUSSIA;
2. BUIVIDAS, LINAS. LITHUANIA;
3. SAHIN, OMER. TURKEY;
4. JURCA, ANDREI. ROMANIA;
5. IGOR, DYAKOV. RUSSIA;
6. SEROB, GALSTYAN. ARMENIA;
7. CAGDAS SARIGUL, SITKI. TURKEY;

JUNIOR18 MEN RIGHT 80 KG
1. MELADZE, VALERIANI. GEORGIA;
2. MARAT, AIBAZOV. RUSSIA;
3. KOGL, MARKO. CROATIA;
4. HASIUC, ALIN. ROMANIA;
5. DUZEK, MAXIM. SLOVAKIA;
6. IVANOV, PETAR. BULGARIA;
7. GIRSKIS, OSVALDAS. LITHUANIA;
8. USTUNKAYA, TAHA. TURKEY;
9. URBA, DEIVIDAS. LITHUANIA;
10. GUNDUZ, MUSTAFA FURKAN. TURKEY;

JUNIOR18 MEN RIGHT +80 KG
1. PETROV, MITKO. BULGARIA;
2. DMITRII, SKVORTCOV. RUSSIA;
3. SERGEI, SHCHIPANOV. RUSSIA;
4. IVANOV, PLAMEN. BULGARIA;
5. RIMKUS, DEIVYDAS. LITHUANIA;
6. ATAY, ORHAN. TURKEY;
7. SIGITAS, POSKA. LITHUANIA;
8. ARTEM, ONYSHCHENKO. UKRAINE;
9. BAKSA, JOZSEF. HUNGARY;
10. KAYMAK, OMER FARUK. TURKEY;

JUNIOR18 WOMEN LEFT 45 KG
1. KORKMAZ, GULUSTAN. TURKEY;
2. ELVIRA, DZHINIKAEVA. RUSSIA;
3. VIKTORIIA, TCOPBOEVA. RUSSIA;
4. DELLEKOGLU, BUSRA. TURKEY;
5. ANGELIKA, DAMASZK. POLAND;

JUNIOR18 WOMEN LEFT 50 KG
1. MARYNA, SHULIKA. UKRAINE;
2. NATALIA, KUZNETCOVA. RUSSIA;
3. LEISAN, GUBAEVA. RUSSIA;

JUNIOR18 WOMEN LEFT 55 KG
1. DEPER, IPEK OZGUN. TURKEY;
2. MILYAUSHA, GIMRANOVA. RUSSIA;
3. KARLSSON, MARINE. SWEDEN;
4. AVCI, BEYZA NUR. TURKEY;
5. BUGAI, DIANA. UKRAINE;
6. ZALINA, MOURAOVA. RUSSIA;
7. MARGARITA, NERSISYAN. ARMENIA;
8. URBONAITE, RITA. LITHUANIA;


JUNIOR18 WOMEN LEFT 60 KG
1. DZERASSA, BETROZOVA. RUSSIA;
2. KURT, FEHIME TUGCENUR. TURKEY;
3. KRISTINA, GATCOEVA. RUSSIA;
4. DIMITROVA, DIMITRINA. BULGARIA;
5. KUSNIERIKOVA, ANDREA. SLOVAKIA;
6. ARLETA, IWANCIO. POLAND;
7. YANINA, NAZARKO. UKRAINE;
8. CHYGRYNETS, TETIANA. UKRAINE;
9. MANDRAVICKYTE, MONIKA. LITHUANIA;
10. ELITOK, SEBAHAT MELIKE. TURKEY;

JUNIOR18 WOMEN LEFT 65 KG
1. MARINA, IKAEVA. RUSSIA;
2. ZARINA, TAIMAZOVA. RUSSIA;
3. ANDERSSON, EMMA. SWEDEN;
4. ANDERSSON, KAROLIN. SWEDEN;
5. KALASHNIKOVA, YULIIA. UKRAINE;
6. OZALKAN, AYSEGUL. TURKEY;

JUNIOR18 WOMEN LEFT 70 KG
1. MARTINKOVICOVA, REBEKA. SLOVAKIA;
2. YENILER, AYSE KUBRA. TURKEY;
3. ELENA, VASILEVA. RUSSIA;
4. NORELIUS, TOVE. SWEDEN;
5. LIVCHITZ, ELIN. SWEDEN;
6. VIOLETTA, DZUGAEVA. RUSSIA;

JUNIOR18 WOMEN LEFT +70 KG
1. IRINA, BURMISTROVA. RUSSIA;
2. MADINA, KAIROVA. RUSSIA;
3. LINDKVIST, JESSICA. SWEDEN;
4. URBONAVICIUTE, ERDVILE. LITHUANIA;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 45 KG
1. KORKMAZ, GULUSTAN. TURKEY;
2. ELVIRA, DZHINIKAEVA. RUSSIA;
3. VIKTORIIA, TCOPBOEVA. RUSSIA;
4. DELLEKOGLU, BUSRA. TURKEY;
5. ANGELIKA, DAMASZK. POLAND;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 50 KG
1. LEISAN, GUBAEVA. RUSSIA;
2. MARYNA, SHULIKA. UKRAINE;
3. NATALIA, KUZNETCOVA. RUSSIA;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 55 KG
1. ZALINA, MOURAOVA. RUSSIA;
2. MILYAUSHA, GIMRANOVA. RUSSIA;
3. OZBEK, SULE. TURKEY;
4. KARLSSON, MARINE. SWEDEN;
5. AVCI, BEYZA NUR. TURKEY;
6. BUGAI, DIANA. UKRAINE;
7. URBONAITE, RITA. LITHUANIA;
8. MARGARITA, NERSISYAN. ARMENIA;
9. NERSISYAN,MARGARITA. ARMENIA;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 60 KG
1. DZERASSA, BETROZOVA. RUSSIA;
2. ILIUZA, GATIIATULLINA. RUSSIA;
3. KUSNIERIKOVA, ANDREA. SLOVAKIA;
4. KURT, FEHIME TUGCENUR. TURKEY;
5. ELITOK, SEBAHAT MELIKE. TURKEY;
6. DIMITROVA, DIMITRINA. BULGARIA;
7. CHYGRYNETS, TETIANA. UKRAINE;
8. MANDRAVICKYTE, MONIKA. LITHUANIA;
9. ARLETA, IWANCIO. POLAND;
10. YANINA, NAZARKO. UKRAINE;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 65 KG
1. ANDERSSON, EMMA. SWEDEN;
2. KALASHNIKOVA, YULIIA. UKRAINE;
3. ZARINA, TAIMAZOVA. RUSSIA;
4. ANDERSSON, KAROLIN. SWEDEN;
5. OZALKAN, AYSEGUL. TURKEY;
6. SVETLANA, FEDOSEEVA. RUSSIA;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT 70 KG
1. POLINA, KLIMOVA. RUSSIA;
2. ELENA, VASILEVA. RUSSIA;
3. MARTINKOVICOVA, REBEKA. SLOVAKIA;
4. NORELIUS, TOVE. SWEDEN;
5. YENILER, AYSE KUBRA. TURKEY;
6. LIVCHITZ, ELIN. SWEDEN;

JUNIOR18 WOMEN RIGHT +70 KG
1. IRINA, BURMISTROVA. RUSSIA;
2. DARIA, TEPLIAKOVA. RUSSIA;
3. LINDKVIST, JESSICA. SWEDEN;
4. URBONAVICIUTE, ERDVILE. LITHUANIA;

JUNIOR21 MEN LEFT 55 KG
1. VUSAL, ZEYNALOV. AZERBAIJAN;
2. TCHINTCHARAULI, IMEDA. GEORGIA;
3. KIZILAY, ISMAL. TURKEY;
4. ROMAN, AGAIEV. UKRAINE;
5. LEONID, SMIRNOV. RUSSIA;
6. NIKITA, HARADZETSKI. BELARUS;
7. STEPAN, POLYANSKIY. RUSSIA;
8. YURIY, YUNCHYK. UKRAINE;
9. POLAT, SERKAN. TURKEY;

JUNIOR21 MEN LEFT 60 KG
1. ASHOT, ADAMYAN. ARMENIA;
2. MAXIM, SVETLOLOBOV. RUSSIA;
3. ANDREY, SABITOV. RUSSIA;
4. GISMAT, VAKILOV. AZERBAIJAN;
5. BLEDIS, DOVYDAS. LITHUANIA;
6. KYRYLO, SHABALTAS. UKRAINE;

JUNIOR21 MEN LEFT 65 KG
1. YURIK, MNAZAKANYAN. RUSSIA;
2. LENUR, KATAEV. UKRAINE;
3. TSERETELI, NIKOLOZI. GEORGIA;
4. AYDIN, FATIH. TURKEY;
5. EGOR, ZAKHAROV. RUSSIA;
6. DEGUTIS, MARTYNAS. LITHUANIA;



JUNIOR21 MEN LEFT 70 KG
1. EVGENIY, PAK. RUSSIA;
2. GLOD, DOMINIK. SLOVAKIA;
3. VOLODYMYR, SHELEST. UKRAINE;
4. OKCU, EMRAH. TURKEY;
5. OLEKSIY, YATSYK. UKRAINE;
6. LASHA, ABASHIDZE. RUSSIA;
7. LYUBENOV, LYUBOMIR. BULGARIA;
8. ERSEL ULGEN, ETHEM. TURKEY;

JUNIOR21 MEN LEFT 75 KG
1. BILAL, MIRZA. TURKEY;
2. OLEH, LAPSHYN. UKRAINE;
3. GIRASEK, MICHAL. SLOVAKIA;
4. JUROVSCHI, MARIUS. ROMANIA;
5. DZMITRY, KACHENIA. BELARUS;
6. SALAVAT, KADYROV. RUSSIA;
7. KOROGLISHVILI, GIORGI. GEORGIA;
8. JOHANSSON, ALEXANDER. SWEDEN;



JUNIOR21 MEN LEFT 80 KG
1. PAVEL, LUNEV. RUSSIA;
2. MAGOMET, KHASANOV. RUSSIA;
3. VLADYSLAV, ZHYHYLII. UKRAINE;
4. PETREIKIS, MANTAS. LITHUANIA;
5. BERIDZE, VAKHTANG. GEORGIA;
6. KARA, AHMED. TURKEY;
7. ERIK, GEVORGYAN. ARMENIA;

JUNIOR21 MEN LEFT 85 KG
1. ALEXANDR, LOGVIN. RUSSIA;
2. ANDRII, SOKOLOVSKYI. UKRAINE;
3. HUSIK, GHAZARYAN. ARMENIA;
4. RADEK, KLEIN. CZECH REPUBLIC;
5. VADIM, ULYASHEV. RUSSIA;
6. PITICAR, CRISTIAN. ROMANIA;
7. KUBILIUS, EDMUNDAS. LITHUANIA;

JUNIOR21 MEN LEFT 90 KG
1. YEVHEN, TRETIAK. UKRAINE;
2. MILANOV, LUBOMIR. BULGARIA;
3. ANDERSSON, OLLE. SWEDEN;
4. YONCHEV, DETELIN. BULGARIA;
5. PAVEL, OREKHOV. RUSSIA;
6. OLEKSANDR, ILNYTSKYI. UKRAINE;
7. SANDU, ALIN. ROMANIA;

JUNIOR21 MEN LEFT +90 KG
1. ERTEM, ARIF. TURKEY;
2. DMITRIY, SILAEV. RUSSIA;
3. ALEKSEY, FARONOV. RUSSIA;
4. RUSTAM, GURBANOV. AZERBAIJAN;
5. SERGII, SOLIANYK. UKRAINE;
6. SZYMON, WALCZAK. POLAND;
7. MINAROVIC, MARTIN. SLOVAKIA;
8. ERIK BERG, TOM. NORWAY;
9. DAHL, ROHNNY. SWEDEN;
10. SUTKAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;

JUNIOR21 MEN RIGHT 55 KG
1. VUSAL, ZEYNALOV. AZERBAIJAN;
2. TCHINTCHARAULI, IMEDA. GEORGIA;
3. ROMAN, AGAIEV. UKRAINE;
4. KIZILAY, ISMAL. TURKEY;
5. YURIY, YUNCHYK. UKRAINE;
6. STEPAN, POLYANSKIY. RUSSIA;
7. POLAT, SERKAN. TURKEY;
8. ALEXANDER, DIKIKH. RUSSIA;
9. NIKITA, HARADZETSKI. BELARUS;

JUNIOR21 MEN RIGHT 60 KG
1. MAXIM, SVETLOLOBOV. RUSSIA;
2. ASHOT, ADAMYAN. ARMENIA;
3. GISMAT, VAKILOV. AZERBAIJAN;
4. ANDREY, SABITOV. RUSSIA;
5. KYRYLO, SHABALTAS. UKRAINE;
6. BLEDIS, DOVYDAS. LITHUANIA;

JUNIOR21 MEN RIGHT 65 KG
1. TSERETELI, NIKOLOZI. GEORGIA;
2. IEVGEN, DAALI. UKRAINE;
3. EGOR, ZAKHAROV. RUSSIA;
4. YURIK, MNAZAKANYAN. RUSSIA;
5. LENUR, KATAEV. UKRAINE;
6. MUZAS, KAROLIS. LITHUANIA;
7. AYDIN, FATIH. TURKEY;
8. DEGUTIS, MARTYNAS. LITHUANIA;

JUNIOR21 MEN RIGHT 70 KG
1. ARTUR, MAKAROV. RUSSIA;
2. GLOD, DOMINIK. SLOVAKIA;
3. LASHA, ABASHIDZE. RUSSIA;
4. OKCU, EMRAH. TURKEY;
5. OLEKSIY, YATSYK. UKRAINE;
6. VOLODYMYR, SHELEST. UKRAINE;
7. LYUBENOV, LYUBOMIR. BULGARIA;
8. ERSEL ULGEN, ETHEM. TURKEY;

JUNIOR21 MEN RIGHT 75 KG
1. VOLODYMYR, GNATENKO. UKRAINE;
2. GIRASEK, MICHAL. SLOVAKIA;
3. SALAVAT, KADYROV. RUSSIA;
4. BILAL, MIRZA. TURKEY;
5. JUROVSCHI, MARIUS. ROMANIA;
6. PAVEL, RUDNIK. RUSSIA;
7. OLEH, LAPSHYN. UKRAINE;
8. KOROGLISHVILI, GIORGI. GEORGIA;
9. JOHANSSON, ALEXANDER. SWEDEN;
10. DZMITRY, KACHENIA. BELARUS;

JUNIOR21 MEN RIGHT 80 KG
1. MAGOMET, KHASANOV. RUSSIA;
2. PAVEL, LUNEV. RUSSIA;
3. BERIDZE, VAKHTANG. GEORGIA;
4. VLADYSLAV, ZHYHYLII. UKRAINE;
5. PETREIKIS, MANTAS. LITHUANIA;
6. ERIK, GEVORGYAN. ARMENIA;
7. KARA, AHMED. TURKEY;

JUNIOR21 MEN RIGHT 85 KG
1. PITICAR, CRISTIAN. ROMANIA;
2. ALEXANDR, LOGVIN. RUSSIA;
3. ANDRII, SOKOLOVSKYI. UKRAINE;
4. RADEK, KLEIN. CZECH REPUBLIC;
5. HUSIK, GHAZARYAN. ARMENIA;
6. KUBILIUS, EDMUNDAS. LITHUANIA;
7. VADIM, ULYASHEV. RUSSIA;

JUNIOR21 MEN RIGHT 90 KG
1. OLEKSANDR, ILNYTSKYI. UKRAINE;
2. MILANOV, LUBOMIR. BULGARIA;
3. PAVEL, OREKHOV. RUSSIA;
4. SANDU, ALIN. ROMANIA;
5. YONCHEV, DETELIN. BULGARIA;
6. YEVHEN, TRETIAK. UKRAINE;
7. ANDERSSON, OLLE. SWEDEN;

JUNIOR21 MEN RIGHT +90 KG
1. SERGII, SOLIANYK. UKRAINE;
2. ERTEM, ARIF. TURKEY;
3. RUSTAM, GURBANOV. AZERBAIJAN;
4. SZYMON, WALCZAK. POLAND;
5. ALEKSEY, FARONOV. RUSSIA;
6. DMITRIY, SILAEV. RUSSIA;
7. DAHL, ROHNNY. SWEDEN;
8. SUTKAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;
9. ERIK BERG, TOM. NORWAY;

JUNIOR21 WOMEN LEFT 50 KG
1. MARYNA, SHULIKA. UKRAINE;
2. MARYNA, LEVCHENKO. UKRAINE;
3. KRISTINA, TIKHONOVA. RUSSIA;
4. IRINA, SPASENNIKOVA. RUSSIA;

JUNIOR21 WOMEN LEFT 55 KG
1. VIKTORIYA, GARANINA. RUSSIA;
2. ANASTASIIA, GONCHARENKO. UKRAINE;
3. KRISTINA, FOMINA. RUSSIA;
4. PUTKARADZE, MARINE. GEORGIA;
5. OLESOVA, JUDITA. SLOVAKIA;
6. IVBULE, ELINA. LATVIA;
7. MAJUTE, MONIKA. LITHUANIA;

JUNIOR21 WOMEN LEFT 60 KG
1. OLGA, TERPELOVA. UKRAINE;
2. MARTA, OPALINSKA. POLAND;
3. EKATERINA, GRIDCHINA. RUSSIA;
4. VIKTORIYA, NORENKO. RUSSIA;
5. BOHLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;

JUNIOR21 WOMEN LEFT 65 KG
1. VENCKEVICIUTE, SANTANA. LITHUANIA;
2. ALEXANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
3. DIANA, MALIEVA. RUSSIA;
4. ANASTASIA, PINCHUK. UKRAINE;
5. BACKLUND, DENISE. SWEDEN;
6. AKSOY, SEYMA. TURKEY;
7. KALASHNIKOVA, YULIIA. UKRAINE;

JUNIOR21 WOMEN LEFT 70 KG
1. ALENA, MIROMANOVA. RUSSIA;
2. ANNA, MALTZEVA. RUSSIA;
3. KSENIIA, BEZUHLA. UKRAINE;
4. OLHA, DIACHUK. UKRAINE;
5. BUOZYTE, VIKTORIJA. LITHUANIA;

JUNIOR21 WOMEN LEFT +70 KG
1. VIKTORIYA, VORONINA. RUSSIA;
2. ALEXANDRA, OZEROVA. RUSSIA;
3. IRYNA, ROZHESHCHENKO. UKRAINE;
4. LAIVYTE, INDR. LITHUANIA;
5. KARAYEL, NURBANU. TURKEY;

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 50 KG
1. MARYNA, LEVCHENKO. UKRAINE;
2. MARYNA, SHULIKA. UKRAINE;
3. IRINA, SPASENNIKOVA. RUSSIA;
4. KRISTINA, TIKHONOVA. RUSSIA;

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 55 KG
1. VIKTORIYA, GARANINA. RUSSIA;
2. KRISTINA, FOMINA. RUSSIA;
3. PUTKARADZE, MARINE. GEORGIA;
4. ANASTASIIA, GONCHARENKO. UKRAINE;
5. IVBULE, ELINA. LATVIA;
6. MAJUTE, MONIKA. LITHUANIA;
7. OLESOVA, JUDITA. SLOVAKIA;

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 60 KG
1. BOHLIN THYSELL, KLARA. SWEDEN;
2. OLGA, TERPELOVA. UKRAINE;
3. IULIIA, PYRKINA. RUSSIA;
4. EKATERINA, GRIDCHINA. RUSSIA;


JUNIOR21 WOMEN RIGHT 65 KG
1. VENCKEVICIUTE, SANTANA. LITHUANIA;
2. ANNA, MALTZEVA. RUSSIA;
3. KALASHNIKOVA, YULIIA. UKRAINE;
4. ALEXANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
5. ANASTASIA, PINCHUK. UKRAINE;
6. BACKLUND, DENISE. SWEDEN;
7. AKSOY, SEYMA. TURKEY;

JUNIOR21 WOMEN RIGHT 70 KG
1. DIANA, MALIEVA. RUSSIA;
2. OLHA, DIACHUK. UKRAINE;
3. KSENIIA, BEZUHLA. UKRAINE;
4. BUOZYTE, VIKTORIJA. LITHUANIA;


JUNIOR21 WOMEN RIGHT +70 KG
1. VALENTINA, FEDOSEEVA. RUSSIA;
2. ALEXANDRA, OZEROVA. RUSSIA;
3. IRYNA, ROZHESHCHENKO. UKRAINE;
4. KARAYEL, NURBANU. TURKEY;
5. LAIVYTE, INDR. LITHUANIA;

SENIOR MEN LEFT 55 KG
1. DMYTRO, BEZKOROVAINYI. UKRAINE;
2. AZAMAT, AKHPOLOV. RUSSIA;
3. IREK, ZIATDINOV. RUSSIA;
4. TURKER, ISMAIL. TURKEY;
5. CETINKAYA, MEHMET. TURKEY;
6. NAZARII, IVANYTSKYI. UKRAINE;
7. IAKABOS, DARIUS. ROMANIA;
8. DIACONESCU, CLAUDIU. ROMANIA;

SENIOR MEN LEFT 60 KG
1. GAIDARDJIEV, GEORGI. BULGARIA;
2. ARABULI, GELA. GEORGIA;
3. ROMAN, TCEREKAEV. RUSSIA;
4. OLEKSANDR, RASSOKHIN. UKRAINE;
5. TAEGER, FABIAN. GERMANY;
6. MIKHAIL, TOVMASYAN. RUSSIA;
7. GREGORICKA, IVAN. SLOVAKIA;
8. ONAY, MUSTAFA. TURKEY;
9. BOZKURT, BEKIR. TURKEY;
10. MACIEJ, GRALAK. POLAND;
11. VADZIM, LIPNITSKI. BELARUS;
12. ANUAR, KADYROV. SWITZERLAND;



SENIOR MEN LEFT 65 KG
1. IRBEK, KHUBAEV. RUSSIA;
2. OLEG, CHERKASOV. RUSSIA;
3. GABRAVA, VILENI. GEORGIA;
4. MORKUNAS, GINTARAS. LITHUANIA;
5. VITALII, HOLOVANOV. UKRAINE;
6. TAEGER, JAN. GERMANY;
7. ALI ERDOGAN, MEHMET. TURKEY;
8. GOGIASHVILI, REVAZ. GEORGIA;
9. ARMAN, PIROYAN. ARMENIA;
10. DZMITRY, TSIUSHYN. BELARUS;
11. PISKORIC, DEJAN. CROATIA;
12. VLADYSLAV, GIRCHENKO. UKRAINE;
13. VUKALOVIC, ROBERT. CROATIA;
14. UCAK, YUSUF. TURKEY;
15. STROMSTEDT, MAGNUS. SWEDEN;
16. ALEH, MAKARANKA. BELARUS;

SENIOR MEN LEFT 70 KG
1. ALEXANDER, KOVALCHUK. RUSSIA;
2. TERZI, ENGIN. TURKEY;
3. ARSLAN, SERHAT. TURKEY;
4. BORYS, TRYHUB. UKRAINE;
5. ANDREEV, SASHO. BULGARIA;
6. ZOHRAB, MAHSIMOV. AZERBAIJAN;
7. VOJENCAK, JAN. SLOVAKIA;
8. VIOREL, DOBRIN. ROMANIA;
9. LIEPINS, RAIMONDS. LATVIA;
10. GEORGIY, HUBAEV. RUSSIA;
11. TARASAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;
12. MAMAMTAVRISHVILI, KOBA. GEORGIA;
13. KAROL, MYSZKIEWICZ. POLAND;
14. XHELLAL, GIEMALIHAZER. SWITZERLAND;
15. KOGL, DRAZEN. CROATIA;





SENIOR MEN LEFT 75 KG
1. OLEG, ZHOKH. UKRAINE;
2. ATSAMAZ, URTAEV. RUSSIA;
3. MANARKA, SARUNAS. LITHUANIA;
4. KHETAG, DZITIEV. RUSSIA;
5. VREZH, SEDRAKYAN. ARMENIA;
6. DZMITRY, KHMIALIAOU. BELARUS;
7. TABAGARI, ZAZA. GEORGIA;
8. VLADIMIR, MNATSAKANYAN. ARMENIA;
9. DAWID, GROCH. POLAND;
10. GETIASHVILI, JABA. GEORGIA;
11. SERGIY, MELNYK. UKRAINE;
12. ONDER, DURSUN. TURKEY;
13. KOZOLKA, TOMAS. SLOVAKIA;
14. CIRULIS, RUDOLFS. LATVIA;
15. DARIUSZ, GROCH. POLAND;

SENIOR MEN LEFT 80 KG
1. TIMUR, MAMEDOV. RUSSIA;
2. CHIPREANOV, ANDREI. ROMANIA;
3. YULEV, DIMITAR. BULGARIA;
4. OLEKSANDR, TSVYETKOV. UKRAINE;
5. ANDREY, GRISHIN. RUSSIA;
6. MEHMET BOZ, FATIH. TURKEY;
7. LOVEI, JOZSEF. FRANCE;
8. TUMBEV, KALOYAN. BULGARIA;
9. ALBUTASHVILI, GEORGE. GEORGIA;
10. HAYK, AGHAMALYAN. ARMENIA;
11. ARAM, AGHAMALYAN. ARMENIA;
12. GONEN, YIGIT. TURKEY;
13. ANDRONACHE, DANIEL. ROMANIA;
14. MATEJ, SVOBODA. CZECH REPUBLIC;
15. PERSSON, STEFAN. SWEDEN;
16. HRYSTKEVICH, ALIAKSEI. BELARUS;
17. LINNASS, ARTIS. LATVIA;
18. DENYS, GURYEV. UKRAINE;

SENIOR MEN LEFT 85 KG
1. RUSTAM, BABAIEV. UKRAINE;
2. STANISLAV, GIGOLAEV. RUSSIA;
3. KOVACS, PETER. HUNGARY;
4. IEVGENII, PRUDNYK. UKRAINE;
5. BOZBEY, VEDAT. TURKEY;
6. NANNESTAD, NIKLAS. SWEDEN;
7. DIMITROV, PLAMEN. BULGARIA;
8. IVANOV, NIKOLAY. BULGARIA;
9. MUKHARBEK, KARAEV. RUSSIA;
10. WIESLAW, RZANNY. POLAND;
11. ZIZYS, VYTAUTAS. LITHUANIA;
12. MARINO, MAXIME. BELGIUM;
13. ZUBER, LUKA. CROATIA;

SENIOR MEN LEFT 90 KG
1. ARTEM, TAYNOV. UKRAINE;
2. GOLEMANOV, STOYAN. BULGARIA;
3. TAYMURAZ, TSAKHILOV. RUSSIA;
4. ANTONOVICS, RAIMONDS. LATVIA;
5. ANDRIY, BARSKOV. UKRAINE;
6. DOBROVIC, RADOSLAV. SLOVAKIA;
7. BASARAN, TUNCAY. TURKEY;
8. ALEXANDER, GUSOV. RUSSIA;
9. SPANNAGEL, DIETER. GERMANY;
10. MIHAIL, GRUMEZA. MOLDOVA;
11. MARTENSSON, CLAES. SWEDEN;
12. TURKER, UNAL. TURKEY;
13. SEBASTIAN, PAULICK. SWITZERLAND;
14. KAIRYS, TADAS. LITHUANIA;
15. RAMIL, ADIGOZALOV. AZERBAIJAN;
16. STASKEVICS, ULDIS. LATVIA;
17. PETROV, KALOYAN. BULGARIA;




SENIOR MEN LEFT 100 KG
1. KOSTADINOV, KRASIMIR. BULGARIA;
2. ARMEN, CHAPUKHYAN. ARMENIA;
3. MURAT, KARIAEV. RUSSIA;
4. DARIUSZ, MUSZCZAK. POLAND;
5. GAKHARIA, RACHO. GEORGIA;
6. ILCHEV, EMIL. BULGARIA;
7. ALEKSANDR, DRUSHITZ. RUSSIA;
8. YEVHEN, LITOVTCEV. UKRAINE;
9. PETKUS, DINAS. LITHUANIA;
10. KHUBIASHVILI, GELA. UKRAINE;
11. CAGLAR, SAHIP. TURKEY;
12. JOKUBAITIS, SARUNAS. LITHUANIA;
13. DZMITRY, RABTSAU. BELARUS;
14. ANELAUSKAS, DARIUS. NORWAY;
15. PASHURISHVILI, GURAM. GEORGIA;
16. ALEXANDRU, GRUMEZA. MOLDOVA;
17. JANSSON, DAVID. SWEDEN;
18. GHICA, ION. ROMANIA;
19. AKKAYA, EYUP. TURKEY;
20. ALEH, MATSKEVICH. BELARUS;
21. SANDBAKKEN, KNUT. NORWAY;
22. HJORT, ELIAS. SWEDEN;

SENIOR MEN LEFT 110 KG
1. KVIKVINIA, GENADI. GEORGIA;
2. SERGIY, TOKAREV. UKRAINE;
3. DZMITRY, SHMYKO. BELARUS;
4. MARTIN, VODAK. CZECH REPUBLIC;
5. DAUTASHVILI, VASILI. GEORGIA;
6. DAVIT, BOYAKHCHYAN. ARMENIA;
7. ALEKSANDR, FADEEV. RUSSIA;
8. PETKUS, EDIKAS. LITHUANIA;
9. ERDOGAN, ENGIN. TURKEY;
10. NASSTROM, KIM. SWEDEN;
11. SCHURUMBIY, KAZIEV. RUSSIA;
12. VIKTOR, NECHAIEV. UKRAINE;
13. PIOTR, SWIECKI. POLAND;
14. VERMAAK, KRISTO. HOLLAND;
15. MANASIEV, EMANUIL. BULGARIA;


SENIOR MEN LEFT +110 KG
1. ANDRIY, PUSHKAR. UKRAINE;
2. ARTEM, GRISHIN. RUSSIA;
3. CVETKOV, GEORGI. BULGARIA;
4. PROKHOROVHEIM, ALEXEY. GERMANY;
5. MICHALICKA, JURAJ. SLOVAKIA;
6. MARSEL, KHAYRETDINOV. RUSSIA;
7. SOHLIN, MARTIN. SWEDEN;
8. ZOLCINSKI, JAN. POLAND;
9. ALIAKSANDR, YANKOUVSKI. BELARUS;
10. DAVIDE, CAPPA. ITALY;
11. ILHAM, MAHMUDOV. AZERBAIJAN;
12. GRIGAITIS, DARIUS. LITHUANIA;
13. DUSAN, TESARIK. CZECH REPUBLIC;
14. LUTIDZE, REVAZ. GEORGIA;
15. YENERER, AHMET. TURKEY;
16. TANKISI, SINAN. TURKEY;
17. BANELIS, JUSTINAS. LITHUANIA;
18. PUSCASU, IOAN. ROMANIA;

SENIOR MEN RIGHT 55 KG
1. DMYTRO, BEZKOROVAINYI. UKRAINE;
2. ALI, CHIPCHIKOV. RUSSIA;
3. AZAMAT, AKHPOLOV. RUSSIA;
4. CETINKAYA, MEHMET. TURKEY;
5. NAZARII, IVANYTSKYI. UKRAINE;
6. TURKER, ISMAIL. TURKEY;
7. IAKABOS, DARIUS. ROMANIA;
8. DIACONESCU, CLAUDIU. ROMANIA;

SENIOR MEN RIGHT 60 KG
1. GAIDARDJIEV, GEORGI. BULGARIA;
2. ROBERT, CHOMAEV. RUSSIA;
3. PRETSUASHVILI, ALEKS. GEORGIA;
4. MIKHAIL, TOVMASYAN. RUSSIA;
5. ARABULI, GELA. GEORGIA;
6. ONAY, MUSTAFA. TURKEY;
7. GREGORICKA, IVAN. SLOVAKIA;
8. TAEGER, FABIAN. GERMANY;
9. BOZKURT, BEKIR. TURKEY;
10. IGOR, IVANYTSKYI. UKRAINE;
11. OLEKSANDR, RASSOKHIN. UKRAINE;
12. MACIEJ, GRALAK. POLAND;
13. ANUAR, KADYROV. SWITZERLAND;
14. VADZIM, LIPNITSKI. BELARUS;

SENIOR MEN RIGHT 65 KG
1. MAKSIM, YANDUBAEV. RUSSIA;
2. GABRAVA, VILENI. GEORGIA;
3. ALI ERDOGAN, MEHMET. TURKEY;
4. VITALII, HOLOVANOV. UKRAINE;
5. ALEH, MAKARANKA. BELARUS;
6. OLEG, CHERKASOV. RUSSIA;
7. UCAK, YUSUF. TURKEY;
8. GOGIASHVILI, REVAZ. GEORGIA;
9. STROMSTEDT, MAGNUS. SWEDEN;
10. TAEGER, JAN. GERMANY;
11. OLEKSANDR, KURDYUKOV. UKRAINE;
12. MORKUNAS, GINTARAS. LITHUANIA;
13. PISKORIC, DEJAN. CROATIA;
14. ARMAN, PIROYAN. ARMENIA;
15. DZMITRY, TSIUSHYN. BELARUS;


SENIOR MEN RIGHT 70 KG
1. ABUTIDZE, ALEKS. GEORGIA;
2. GEORGIY, HUBAEV. RUSSIA;
3. MAMAMTAVRISHVILI, KOBA. GEORGIA;
4. ZAUR, SAITOV. RUSSIA;
5. VOJENCAK, JAN. SLOVAKIA;
6. VIOREL, DOBRIN. ROMANIA;
7. ARSLAN, SERHAT. TURKEY;
8. TERZI, ENGIN. TURKEY;
9. LIEPINS, RAIMONDS. LATVIA;
10. SCHLITTE, MATTHIAS. GERMANY;
11. ANDREEV, SASHO. BULGARIA;
12. KAROL, MYSZKIEWICZ. POLAND;
13. BORYS, TRYHUB. UKRAINE;
14. MARIUSZ, PODGORSKI. POLAND;
15. TARASAITIS, MINDAUGAS. LITHUANIA;
16. ORKHAN, ALISHLI. AZERBAIJAN;
17. ZOHRAB, MAHSIMOV. AZERBAIJAN;
18. XHELLAL, GIEMALIHAZER. SWITZERLAND;
19. MICHAL, ZAPLETAL. CZECH REPUBLIC;

SENIOR MEN RIGHT 75 KG
1. KHETAG, DZITIEV. RUSSIA;
2. VADIM, AKPEROV. RUSSIA;
3. TABAGARI, ZAZA. GEORGIA;
4. BALABANOV, VIKTOR. BULGARIA;
5. VLADIMIR, MNATSAKANYAN. ARMENIA;
6. GETIASHVILI, JABA. GEORGIA;
7. VREZH, SEDRAKYAN. ARMENIA;
8. MANARKA, SARUNAS. LITHUANIA;
9. CIRULIS, RUDOLFS. LATVIA;
10. ONDER, DURSUN. TURKEY;
11. GASHEVSKI, CVETAN. BULGARIA;
12. SERGIY, MELNYK. UKRAINE;
13. DZMITRY, KHMIALIAOU. BELARUS;
14. DARIUSZ, GROCH. POLAND;
15. KOZOLKA, TOMAS. SLOVAKIA;

SENIOR MEN RIGHT 80 KG
1. KHADZIMURAT, ZOLOEV. RUSSIA;
2. TIMUR, MAMEDOV. RUSSIA;
3. CHIPREANOV, ANDREI. ROMANIA;
4. MATIASHVILI, NIKOLOZ. GEORGIA;
5. GIRARD, PASCAL. SWITZERLAND;
6. OLEKSANDR, TSVYETKOV. UKRAINE;
7. ANDRONACHE, DANIEL. ROMANIA;
8. MATEJ, SVOBODA. CZECH REPUBLIC;
9. TVALIASHVILI, GIORGI. GEORGIA;
10. YULEV, DIMITAR. BULGARIA;
11. DENYS, GURYEV. UKRAINE;
12. MEHMET BOZ, FATIH. TURKEY;
13. ARAM, AGHAMALYAN. ARMENIA;
14. TUMBEV, KALOYAN. BULGARIA;
15. HRYSTKEVICH, ALIAKSEI. BELARUS;
16. HAYK, AGHAMALYAN. ARMENIA;
17. LOVEI, JOZSEF. FRANCE;
18. AKAN, BINALI. TURKEY;

SENIOR MEN RIGHT 85 KG
1. IEVGENII, PRUDNYK. UKRAINE;
2. RUSTAM, BABAIEV. UKRAINE;
3. DIMITROV, PLAMEN. BULGARIA;
4. KOVACS, PETER. HUNGARY;
5. IVANOV, NIKOLAY. BULGARIA;
6. BOZBEY, VEDAT. TURKEY;
7. ALEXANDER, ANFILOFYEV. RUSSIA;
8. ZUBER, LUKA. CROATIA;
9. STANISLAV, GIGOLAEV. RUSSIA;
10. NANNESTAD, NIKLAS. SWEDEN;
11. HASIUC, ALIN. ROMANIA;
12. MARINO, MAXIME. BELGIUM;
13. KHVEDELIDZE, MALKHAZ. GEORGIA;

SENIOR MEN RIGHT 90 KG
1. GOLEMANOV, STOYAN. BULGARIA;
2. ALEXANDER, GUSOV. RUSSIA;
3. ARTEM, TAYNOV. UKRAINE;
4. ANTONOVICS, RAIMONDS. LATVIA;
5. SHOSHIASHVILI, ARSENA. GEORGIA;
6. ANDRIY, BARSKOV. UKRAINE;
7. KAIRYS, TADAS. LITHUANIA;
8. BASARAN, TUNCAY. TURKEY;
9. DOBROVIC, RADOSLAV. SLOVAKIA;
10. PETROV, KALOYAN. BULGARIA;
11. HONKAPAA, TONI. FINLAND;
12. NIKOLAY, MISHTA. RUSSIA;
13. STASKEVICS, ULDIS. LATVIA;
14. TURKER, UNAL. TURKEY;
15. SEBASTIAN, PAULICK. SWITZERLAND;
16. MIHAIL, GRUMEZA. MOLDOVA;
17. MARTENSSON, CLAES. SWEDEN;
18. SPANNAGEL, DIETER. GERMANY;
19. RAMIL, ADIGOZALOV. AZERBAIJAN;
20. LACOLA, CEDRIC. BELGIUM;

SENIOR MEN RIGHT 100 KG
1. KOSTADINOV, KRASIMIR. BULGARIA;
2. ARSEN, LILIEV. RUSSIA;
3. GAKHARIA, RACHO. GEORGIA;
4. ZURAB, BAKHTIAROV. AZERBAIJAN;
5. ARMEN, CHAPUKHYAN. ARMENIA;
6. ALEKSANDR, DRUSHITZ. RUSSIA;
7. DARIUSZ, MUSZCZAK. POLAND;
8. KBILASHVILI, IVANE. GEORGIA;
9. ILCHEV, EMIL. BULGARIA;
10. KONTRIMAS, DAINIUS. LITHUANIA;
11. MARCIN, LACHOWICZ. POLAND;
12. SANDBAKKEN, KNUT. NORWAY;
13. YEVHEN, LITOVTCEV. UKRAINE;
14. DZMITRY, RABTSAU. BELARUS;
15. PETKUS, DINAS. LITHUANIA;
16. CAGLAR, SAHIP. TURKEY;
17. ANELAUSKAS, DARIUS. NORWAY;
18. GHICA, ION. ROMANIA;
19. ALEXANDRU, GRUMEZA. MOLDOVA;
20. HJORT, ELIAS. SWEDEN;
21. JANSSON, DAVID. SWEDEN;
22. AKKAYA, EYUP. TURKEY;

SENIOR MEN RIGHT 110 KG
1. KVIKVINIA, GENADI. GEORGIA;
2. SERGIY, TOKAREV. UKRAINE;
3. DAVIT, BOYAKHCHYAN. ARMENIA;
4. NASSTROM, KIM. SWEDEN;
5. ARTEM, GRISHIN. RUSSIA;
6. KARAPET, AGHAJANYAN. ARMENIA;
7. PETKUS, EDIKAS. LITHUANIA;
8. DAUTASHVILI, VASILI. GEORGIA;
9. MARTIN, VODAK. CZECH REPUBLIC;
10. PIOTR, SWIECKI. POLAND;
11. KRIKSCIUNAS, DONATAS. LITHUANIA;
12. SCHURUMBIY, KAZIEV. RUSSIA;
13. ERDOGAN, ENGIN. TURKEY;
14. VERMAAK, KRISTO. HOLLAND;
15. MANASIEV, EMANUIL. BULGARIA;
16. VIKTOR, NECHAIEV. UKRAINE;

SENIOR MEN RIGHT +110 KG
1. ANDRIY, PUSHKAR. UKRAINE;
2. CVETKOV, GEORGI. BULGARIA;
3. LUTIDZE, REVAZ. GEORGIA;
4. ALIAKSANDR, YANKOUVSKI. BELARUS;
5. ZOLCINSKI, JAN. POLAND;
6. AGASHIRINOV, IMIRASLAN. RUSSIA;
7. DUSAN, TESARIK. CZECH REPUBLIC;
8. MICHALICKA, JURAJ. SLOVAKIA;
9. PUSCASU, IOAN. ROMANIA;
10. ILHAM, MAHMUDOV. AZERBAIJAN;
11. SLAWOMIR, GLOWACKI. POLAND;
12. MARSEL, KHAYRETDINOV. RUSSIA;
13. SOHLIN, MARTIN. SWEDEN;
14. PROKHOROVHEIM, ALEXEY. GERMANY;
15. YENERER, AHMET. TURKEY;
16. ANDRIY, SHARKOV. UKRAINE;

SENIOR WOMEN LEFT 50 KG
1. BABAIEVA, SNIZHANA. SLOVAKIA;
2. ALINA, VOLKOVA. RUSSIA;
3. KIRAZ, ESRA. TURKEY;
4. NADEZHDA, ERMAKOVA. RUSSIA;
5. ANASTASIA, YAKOVCHUK. UKRAINE;
6. RAEVA, MARIA. BULGARIA;
7. LARYSA, SHAPAVALAVA. BELARUS;
8. ANNA, HRANATOVA. UKRAINE;
9. STRAVINSKAITE, GINTAR. LITHUANIA;
10. BLIND, JONNA. SWEDEN;
11. COCANEANU, ALINA. ROMANIA;

SENIOR WOMEN LEFT 55 KG
1. VIKTORIIA, ILIUSHYNA. UKRAINE;
2. NYBERG, SARA. SWEDEN;
3. DIANA, BAREEVA. RUSSIA;
4. YALCINKAYA, SEVAL. TURKEY;
5. ELIZAVETA, POLOVNIKOVA. RUSSIA;
6. CLARK, EMMA. SWEDEN;
7. LIUBOU, PETRALAI. BELARUS;
8. AVTUHOVICIA, SIMONA. LITHUANIA;


SENIOR WOMEN LEFT 60 KG
1. PETTERSON, CAROLINA. SWEDEN;
2. DEBNAROVA, LUCIA. SLOVAKIA;
3. IRINA, MAZURENKO. RUSSIA;
4. DONMEZ, ARZU. TURKEY;
5. VIKTORIA, CHEKMAREVA. RUSSIA;
6. JOANNA, DAMINSKA. POLAND;
7. KRISTINA, TSAP. UKRAINE;
8. LARYSA, TYKHONOVYCH. UKRAINE;
9. PARNARAUSKAITE, INGA. LITHUANIA;


SENIOR WOMEN LEFT 65 KG
1. MARLENA, WAWRZYNIAK. POLAND;
2. ANDERSSON, HEIDI. SWEDEN;
3. EKATERINA, NIKISHEVA. RUSSIA;
4. OLGA, GAVRILOVA. RUSSIA;
5. ALINA, GOLUBYEVA. UKRAINE;
6. LENKA, VOJTKOVA. CZECH REPUBLIC;
7. SKOGLUND, LISA. SWEDEN;



SENIOR WOMEN LEFT 70 KG
1. JUILLERAT, LAURE. SWITZERLAND;
2. THOMMEN, CAROLINE. SWITZERLAND;
3. SOFIYA, AKHMETGAREEVA. RUSSIA;
4. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
5. LILIYA, ZANKO. UKRAINE;
6. LILIIA, ZALOEVA. RUSSIA;
7. OGREN, MADELEN. SWEDEN;
8. KATERYNA, MOCHALOVA. UKRAINE;
9. ALEKNIENE, JURGITA. LITHUANIA;
10. TUNCA, MUNIRE. TURKEY;
11. PAULAUSKAITE, DOVILE. LITHUANIA;

SENIOR WOMEN LEFT 80 KG
1. IRINA, MAKEEVA. RUSSIA;
2. NATALIA, GURTCIEVA. RUSSIA;
3. OLENA, TREHUBOVA. UKRAINE;
4. OKSANA, DIACHENKO. UKRAINE;
5. ROZA, KIELBASA. POLAND;
6. FILIK, NESRIN. TURKEY;

SENIOR WOMEN LEFT +80 KG
1. VAITKUTE, EGLE. LITHUANIA;
2. ALINA, SAMOTOY. RUSSIA;
3. EVGENIA, FOMINA. RUSSIA;
4. CINGULE, ZANNA. LATVIA;
5. TATSIANA, KALIUK. BELARUS;
6. JONSSON, KRISTINA. SWEDEN;
7. RAZUTYTE, MONIKA. LITHUANIA;

SENIOR WOMEN RIGHT 50 KG
1. ALINA, VOLKOVA. RUSSIA;
2. BABAIEVA, SNIZHANA. SLOVAKIA;
3. LESIA, HRYNCHYSHYN. UKRAINE;
4. KIRAZ, ESRA. TURKEY;
5. BLIND, JONNA. SWEDEN;
6. NADEZHDA, ERMAKOVA. RUSSIA;
7. COCANEANU, ALINA. ROMANIA;
8. ANNA, HRANATOVA. UKRAINE;
9. RAEVA, MARIA. BULGARIA;
10. STRAVINSKAITE, GINTAR. LITHUANIA;
11. LARYSA, SHAPAVALAVA. BELARUS;

SENIOR WOMEN RIGHT 55 KG
1. NYBERG, SARA. SWEDEN;
2. DIANA, BAREEVA. RUSSIA;
3. YALCINKAYA, SEVAL. TURKEY;
4. CLARK, EMMA. SWEDEN;
5. ELIZAVETA, POLOVNIKOVA. RUSSIA;
6. VIKTORIIA, ILIUSHYNA. UKRAINE;
7. ANASTASIA, YAKOVCHUK. UKRAINE;
8. AVTUHOVICIA, SIMONA. LITHUANIA;
9. LIUBOU, PETRALAI. BELARUS;

SENIOR WOMEN RIGHT 60 KG
1. DEBNAROVA, LUCIA. SLOVAKIA;
2. IRINA, MAZURENKO. RUSSIA;
3. PETTERSON, CAROLINA. SWEDEN;
4. DONMEZ, ARZU. TURKEY;
5. JOANNA, DAMINSKA. POLAND;
6. LARYSA, TYKHONOVYCH. UKRAINE;
7. JOHANSSON, ANN. SWEDEN;
8. KRISTINA, TSAP. UKRAINE;
9. VIKTORIA, CHEKMAREVA. RUSSIA;
10. PARNARAUSKAITE, INGA. LITHUANIA;

SENIOR WOMEN RIGHT 65 KG
1. OLGA, GAVRILOVA. RUSSIA;
2. MARLENA, WAWRZYNIAK. POLAND;
3. EKATERINA, NIKISHEVA. RUSSIA;
4. ALINA, GOLUBYEVA. UKRAINE;
5. ANDERSSON, KAROLIN. SWEDEN;
6. DIANA, ADAMYAN. ARMENIA;
7. LENKA, VOJTKOVA. CZECH REPUBLIC;
8. SKOGLUND, LISA. SWEDEN;
9. TROBIC, BLAZENKA. CROATIA;

SENIOR WOMEN RIGHT 70 KG
1. JUILLERAT, LAURE. SWITZERLAND;
2. ALENA, MIROMANOVA. RUSSIA;
3. SOFIYA, AKHMETGAREEVA. RUSSIA;
4. LILIYA, ZANKO. UKRAINE;
5. KATERYNA, MOCHALOVA. UKRAINE;
6. ALEKNIENE, JURGITA. LITHUANIA;
7. PAULAUSKAITE, DOVILE. LITHUANIA;
8. OGREN, MADELEN. SWEDEN;
9. TUNCA, MUNIRE. TURKEY;
10. NORELIUS, TOVE. SWEDEN;


SENIOR WOMEN RIGHT 80 KG
1. IRINA, MAKEEVA. RUSSIA;
2. NATALIA, GURTCIEVA. RUSSIA;
3. KOKKO, TARJA. FINLAND;
4. OLENA, TREHUBOVA. UKRAINE;
5. OKSANA, DIACHENKO. UKRAINE;


SENIOR WOMEN RIGHT +80 KG
1. VAITKUTE, EGLE. LITHUANIA;
2. ALINA, SAMOTOY. RUSSIA;
3. CINGULE, ZANNA. LATVIA;
4. VIKTORIYA, VORONINA. RUSSIA;
5. TATSIANA, KALIUK. BELARUS;
6. RAZUTYTE, MONIKA. LITHUANIA;

MASTER MEN LEFT 70 KG
1. EDUARD, BOLDYREV. RUSSIA;
2. KOGL, DRAZEN. CROATIA;
3. CEDER, RONNY. SWEDEN;
4. UCAK, YUSUF. TURKEY;
5. SUNDE, JAN ERIK. NORWAY;
6. RAVIL, GALIULLIN. RUSSIA;


MASTER MEN LEFT 80 KG
1. ONDER, DURSUN. TURKEY;
2. BOYRAZ, YILMAZ. TURKEY;
3. OLEG, TRISHKIN. RUSSIA;
4. KUNNARI, PASI. FINLAND;
5. FILIPPOV, ANDRIY. UKRAINE;
6. DROKAN, MISLAV. CROATIA;
7. MIKHAIL, SIMONENKO. RUSSIA;
8. GIRARD, PASCAL. SWITZERLAND;

MASTER MEN LEFT 90 KG
1. ALEH, MATSKEVICH. BELARUS;
2. ANDREY, MOSOLOV. RUSSIA;
3. GENADII, DANIUK. UKRAINE;
4. SENER, CEM. TURKEY;
5. KELEMEN, LASZLO. HUNGARY;
6. WALESKO, WOJCIECH. POLAND;
7. ALEKSANDR, GORBACHEV. RUSSIA;
8. LOUKOLA, TERO. FINLAND;
9. ULRICH, BUEHLER. SWITZERLAND;

MASTER MEN LEFT 100 KG
1. ZUFAR, TAZETDINOV. RUSSIA;
2. SERGEY, KADUSHKIN. RUSSIA;
3. PATLAR, ALI. TURKEY;
4. DARIUSZ, SUZOS. POLAND;
5. BAYRAKLI, MUHAMMET ALI. TURKEY;
6. GENNADII, SHTANKEVYCH. UKRAINE;
7. YEUTUKHOVICH, BARYS. HOLLAND;
8. MACZ, ISTVAN. HUNGARY;
9. BERG, OTTAR ARNE. NORWAY;
10. ANDERSSON, LENNART. SWEDEN;

MASTER MEN LEFT +100 KG
1. OLEG, MELENTYEV. RUSSIA;
2. DAVIDE, CAPPA. ITALY;
3. YENERER, AHMET. TURKEY;
4. PALISKIS, ROMUTIS. LITHUANIA;
5. SERHII, YAVIR. UKRAINE;
6. SLAWOMIR, GLOWACKI. POLAND;
7. CSABAI, ATTILA. HUNGARY;
8. KVIKSTAD, KURT. NORWAY;
9. ARSEN, GABRIELYAN. ARMENIA;
10. JARVINEN, JUSSI. FINLAND;

MASTER MEN RIGHT 70 KG
1. KOGL, DRAZEN. CROATIA;
2. CEDER, RONNY. SWEDEN;
3. DZISIAK, VLADYSLAV. UKRAINE;
4. UCAK, YUSUF. TURKEY;
5. RAVIL, GALIULLIN. RUSSIA;
6. EDUARD, BOLDYREV. RUSSIA;
7. SUNDE, JAN ERIK. NORWAY;

MASTER MEN RIGHT 80 KG
1. BOYRAZ, YILMAZ. TURKEY;
2. AKAN, BINALI. TURKEY;
3. MIKHAIL, SIMONENKO. RUSSIA;
4. ALEKSEI, OSTAPCHUK. RUSSIA;
5. KUNNARI, PASI. FINLAND;
6. DROKAN, MISLAV. CROATIA;
7. FILIPPOV, ANDRIY. UKRAINE;


MASTER MEN RIGHT 90 KG
1. ANDREY, MOSOLOV. RUSSIA;
2. GENADII, DANIUK. UKRAINE;
3. DORO, ZSOLT. HUNGARY;
4. SENER, CEM. TURKEY;
5. ALEKSANDR, GORBACHEV. RUSSIA;
6. KELEMEN, LASZLO. HUNGARY;
7. LOUKOLA, TERO. FINLAND;
8. ULRICH, BUEHLER. SWITZERLAND;
9. WALESKO, WOJCIECH. POLAND;

MASTER MEN RIGHT 100 KG
1. SERGEY, KADUSHKIN. RUSSIA;
2. YEUTUKHOVICH, BARYS. HOLLAND;
3. MACZ, ISTVAN. HUNGARY;
4. ZUFAR, TAZETDINOV. RUSSIA;
5. BERG, OTTAR ARNE. NORWAY;
6. AKKAYA, EYUP. TURKEY;
7. DARIUSZ, SUZOS. POLAND;
8. ANDERSSON, LENNART. SWEDEN;
9. GENNADII, SHTANKEVYCH. UKRAINE;
10. PATLAR, ALI. TURKEY;

MASTER MEN RIGHT +100 KG
1. OLEG, MELENTYEV. RUSSIA;
2. YENERER, AHMET. TURKEY;
3. DAVIDE, CAPPA. ITALY;
4. SLAWOMIR, GLOWACKI. POLAND;
5. KVIKSTAD, KURT. NORWAY;
6. JARVINEN, JUSSI. FINLAND;
7. PALISKIS, ROMUTIS. LITHUANIA;
8. SERHII, YAVIR. UKRAINE;
9. ARSEN, GABRIELYAN. ARMENIA;

MASTER WOMEN LEFT 60 KG
1. JOHANSSON, ANN. SWEDEN;
2. NATALIA, LESKOVA. RUSSIA;
3. THYSELL, MARI. SWEDEN;
4. LIUBOU, PETRALAI. BELARUS;
5. ELIZAVETA, POLOVNIKOVA. RUSSIA;
6. SRAMKOVA, RADKA. CZECH REPUBLIC;
7. NYGAARD, ERIKA. NORWAY;

MASTER WOMEN LEFT 70 KG
1. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
2. PARNARAUSKIENE, VILIJA. LITHUANIA;
3. ODINTSEVA, LIDIYA. UKRAINE;

MASTER WOMEN LEFT 80 KG
1. NATALIA, SMIRNOVA. RUSSIA;
2. KAETTSTROEM, CAMILLA. GERMANY;
3. LARISA, BOROVINSKAYA. RUSSIA;

MASTER WOMEN LEFT +80 KG
1. RIMMA, BOLDYREVA. RUSSIA;
2. MARIA, URSEGOVA. RUSSIA;

MASTER WOMEN RIGHT 60 KG
1. JOHANSSON, ANN. SWEDEN;
2. ELIZAVETA, POLOVNIKOVA. RUSSIA;
3. NATALIA, LESKOVA. RUSSIA;
4. NYGAARD, ERIKA. NORWAY;
5. THYSELL, MARI. SWEDEN;
6. SRAMKOVA, RADKA. CZECH REPUBLIC;
7. LIUBOU, PETRALAI. BELARUS;

MASTER WOMEN RIGHT 70 KG
1. PARNARAUSKIENE, VILIJA. LITHUANIA;
2. LAITURI, PIRJO. SWEDEN;
3. ODINTSEVA, LIDIYA. UKRAINE;

MASTER WOMEN RIGHT 80 KG
1. KAETTSTROEM, CAMILLA. GERMANY;
2. NATALIA, SMIRNOVA. RUSSIA;
3. LARISA, BOROVINSKAYA. RUSSIA;

MASTER WOMEN RIGHT +80 KG
1. RIMMA, BOLDYREVA. RUSSIA;
2. MARIA, URSEGOVA. RUSSIA;

GRANDMASTER MEN LEFT 75 KG
1. VICTOR, ZAYTSEV. RUSSIA;
2. DAVIT, NERSISYAN. ARMENIA;
3. WIESLAW, PODGORSKI. POLAND;
4. CIRULIS, IVARS. LATVIA;
5. GUNACTI, ALI. TURKEY;
6. MUSLUM, IBRAHIMOV. AZERBAIJAN;
7. VALENTYN, IERRMOLENKO. UKRAINE;

GRANDMASTER MEN LEFT 90 KG
1. PANCEROVAS, ALEKSANDRAS. LITHUANIA;
2. OKTAY, MAMEDOV. RUSSIA;
3. ALEXANDR, POZDNIAKOV. RUSSIA;
4. KUNNARI, PASI. FINLAND;
5. KUIZINAS, VLADAS. LITHUANIA;
6. HYMER, ANDRZEJ. POLAND;


GRANDMASTER MEN LEFT 100 KG
1. VLADIMIR, STEPANOV. RUSSIA;
2. MEDNIS, VALDIS. LATVIA;
3. EVGENII, SHISHOV. RUSSIA;
4. JONSSON, JONNY. SWEDEN;
5. BUBNYS, VYGANTAS. LITHUANIA;
6. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;
7. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;


GRANDMASTER MEN LEFT +100 KG
1. MINABADDIN, GURBANOV. AZERBAIJAN;
2. MYKOLA, KHITSENKO. UKRAINE;
3. FANIS, NURETDINOV. RUSSIA;
4. STANISLAW, GRALAK. POLAND;
5. ANATOLY, TERIKHOV. RUSSIA;
6. SIZONOV, OLEKSANDR. UKRAINE;
7. BERTACCHI, GIULIO. ITALY;

GRANDMASTER MEN RIGHT 75 KG
1. DAVIT, NERSISYAN. ARMENIA;
2. WIESLAW, PODGORSKI. POLAND;
3. GUNACTI, ALI. TURKEY;
4. VICTOR, ZAYTSEV. RUSSIA;
5. CIRULIS, IVARS. LATVIA;
6. MUSLUM, IBRAHIMOV. AZERBAIJAN;
7. VALENTYN, IERRMOLENKO. UKRAINE;

GRANDMASTER MEN RIGHT 90 KG
1. PANCEROVAS, ALEKSANDRAS. LITHUANIA;
2. OKTAY, MAMEDOV. RUSSIA;
3. KUIZINAS, VLADAS. LITHUANIA;
4. HYMER, ANDRZEJ. POLAND;
5. ALEXANDR, POZDNIAKOV. RUSSIA;
6. KURT, ITIN. SWITZERLAND;
7. ANDRE, FREDERIC. BELGIUM;

GRANDMASTER MEN RIGHT 100 KG
1. SIMON, FERENC. HUNGARY;
2. BUBNYS, VYGANTAS. LITHUANIA;
3. MEDNIS, VALDIS. LATVIA;
4. IVANOV, LEONID. UKRAINE;
5. JONSSON, JONNY. SWEDEN;
6. VLADIMIR, STEPANOV. RUSSIA;
7. MIKELIONIS, VYDAS. LITHUANIA;
8. STUSEK, JAROSLAV. CZECH REPUBLIC;

GRANDMASTER MEN RIGHT +100 KG
1. MINABADDIN, GURBANOV. AZERBAIJAN;
2. MIKHAIL, SHESHIN. RUSSIA;
3. MYKOLA, KHITSENKO. UKRAINE;
4. ANATOLY, TERIKHOV. RUSSIA;
5. STANISLAW, GRALAK. POLAND;
6. SIZONOV, OLEKSANDR. UKRAINE;
7. BERTACCHI, GIULIO. ITALY;

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 50 KG
1. VILAYAT, NAMAZZADE. AZERBAIJAN;
2. DMITRII, BASHKIRTCEV. RUSSIA;
3. NIKITA, BERDNIKOV. RUSSIA;

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 65 KG
1. SARIBAL, ONUR. TURKEY;
2. STANISLAV, CHIKLIN. RUSSIA;
3. DMITRII, OKULOV. RUSSIA;
4. VARHEGYI, KRISZTIAN. HUNGARY;

JUNIOR_DISABLED MEN LEFT 80 KG
1. RISHAT, ZAINETDINOV. RUSSIA;

JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT 50 KG
1. VILAYAT, NAMAZZADE. AZERBAIJAN;
2. DMITRII, BASHKIRTCEV. RUSSIA;
3. NIKITA, BERDNIKOV. RUSSIA;

JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT 65 KG
1. DMITRII, OKULOV. RUSSIA;
2. STANISLAV, CHIKLIN. RUSSIA;
3. VARHEGYI, KRISZTIAN. HUNGARY;


JUNIOR_DISABLED MEN RIGHT 80 KG
1. RISHAT, ZAINETDINOV. RUSSIA;

JUNIOR_DISABLED WOMEN LEFT 50 KG
1. KRISTINA, GOVOROVA. RUSSIA;
2. MARINA, KRIVONOGIKH. RUSSIA;

 

JUNIOR_DISABLED WOMEN RIGHT 50 KG
1. MARINA, KRIVONOGIKH. RUSSIA;
2. KRISTINA, GOVOROVA. RUSSIA;

DISABLED MEN LEFT 60 KG
1. SERGEY, VYATKIN. RUSSIA;
2. SEVEN, GOKHAN. TURKEY;
3. FENYVESI, JOZSEF. HUNGARY;
4. MACIEJ, GRALAK. POLAND;
5. ALEKSEI, KAZANTCEV. RUSSIA;
6. KAYA, MEHMET. TURKEY;
7. MYKOLA, PEDORENKO. UKRAINE;
8. KUZNIETSOV, OLEKSANDR. UKRAINE;

DISABLED MEN LEFT 75 KG
1. VIKTAR, BRATSHENIA. BELARUS;
2. OMAR, NURUDINOV. RUSSIA;
3. ANATOLIY, SHUSHARIN. RUSSIA;
4. LEKIASHVILI, BESIK. GEORGIA;
5. URHUN, YASIN. TURKEY;
6. OLEKSANDR, POKLONSKYI. UKRAINE;
7. RAUF, AGHAZADA. AZERBAIJAN;
8. URBONAS, MARIUS. LITHUANIA;
9. BOZDEMIR, AHMET. TURKEY;
10. HALTVIK, ARTHUR. NORWAY;
11. KISS, VIKTOR. HUNGARY;
12. OLEKSANDR, PINCHUK. UKRAINE;



DISABLED MEN LEFT 90 KG
1. ROMAN, SEDYKH. RUSSIA;
2. ARTEM, PYSMAK. UKRAINE;
3. RUSLAN, MAMEDOV. RUSSIA;
4. ROJKO, ZOLTAN. HUNGARY;
5. BIYACHEV, VANYO. BULGARIA;
6. AYDIN, OMER. TURKEY;
7. FRIVIK, JOERN KJELSNES. NORWAY;


DISABLED MEN LEFT +90 KG
1. YUSUP, YUSUPALIEV. RUSSIA;
2. ROMAN, KRUGLIKOV. RUSSIA;
3. AYCE, SUREYYA. TURKEY;
4. TEMESVARI, ZSOLT. HUNGARY;
5. OLEH, HOLUB. UKRAINE;
6. OLEKSANDR, POROSHYN. UKRAINE;
7. AHMED, MEHMED. BULGARIA;
8. TOMSONS, JURIS. LATVIA;

DISABLED MEN RIGHT 60 KG
1. SERGEY, VYATKIN. RUSSIA;
2. KAYA, MEHMET. TURKEY;
3. SEVEN, GOKHAN. TURKEY;
4. MACIEJ, GRALAK. POLAND;
5. ANDREI, LAPAKOV. RUSSIA;
6. MYKOLA, PEDORENKO. UKRAINE;



DISABLED MEN RIGHT 75 KG
1. VIKTAR, BRATSHENIA. BELARUS;
2. URHUN, YASIN. TURKEY;
3. LEKIASHVILI, BESIK. GEORGIA;
4. ALEKSANDER, IZOTOV. RUSSIA;
5. BOZDEMIR, AHMET. TURKEY;
6. NIIAS, IZMAILOV. UKRAINE;
7. ALEKNA, VYTAUTAS. LITHUANIA;
8. OMAR, NURUDINOV. RUSSIA;
9. OLEKSANDR, PINCHUK. UKRAINE;
10. KISS, VIKTOR. HUNGARY;
11. RAUF, AGHAZADA. AZERBAIJAN;
12. HALTVIK, ARTHUR. NORWAY;
13. TRIFONOV, TIHOMIR. BULGARIA;
14. URBONAS, MARIUS. LITHUANIA;

DISABLED MEN RIGHT 90 KG
1. ARTEM, PYSMAK. UKRAINE;
2. AYDIN, OMER. TURKEY;
3. RUSLAN, MAMEDOV. RUSSIA;
4. KURT, ITIN. SWITZERLAND;
5. ROMAN, SEDYKH. RUSSIA;
6. KARADZHOV, GEORGI. BULGARIA;
7. ROJKO, ZOLTAN. HUNGARY;
8. BIYACHEV, VANYO. BULGARIA;

DISABLED MEN RIGHT +90 KG
1. DINLEYICI, MUSTAFA. TURKEY;
2. ROMAN, KRUGLIKOV. RUSSIA;
3. AYCE, SUREYYA. TURKEY;
4. YUSUP, YUSUPALIEV. RUSSIA;
5. OLEKSANDR, POROSHYN. UKRAINE;
6. TOMSONS, JURIS. LATVIA;
7. OLEH, HOLUB. UKRAINE;
8. JUHNEVICS, JANIS. LATVIA;
9. AHMED, MEHMED. BULGARIA;
10. OZOR SZABO, JANOS. HUNGARY;

DISABLED WOMEN LEFT 60 KG
1. SVETLANA, KUZNETCOVA. RUSSIA;
2. LILIIA, GAINULLINA. RUSSIA;
3. AVTUHOVICIA, SIMONA. LITHUANIA;
4. GUNACTI, HATICE. TURKEY;
5. HADZHIEVA, LADA. BULGARIA;
6. SVITLANA, DROZDIUK. UKRAINE;





DISABLED WOMEN LEFT 70 KG
1. ALEXANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
2. VILNIUVIENE, IRENA. LITHUANIA;
3. MARYNA, NEKHVEDOVYCH. UKRAINE;

DISABLED WOMEN LEFT 80 KG
1. YILMAZ, ZEYNEP. TURKEY;
2. LARISA, BOROVINSKAYA. RUSSIA;
3. DURU, SERPIL. TURKEY;

DISABLED WOMEN LEFT +80 KG
1. MARIA, URSEGOVA. RUSSIA;
2. STOYANOVA, EMILIYA. BULGARIA;


 

DISABLED WOMEN RIGHT 60 KG
1. LILIIA, GAINULLINA. RUSSIA;
2. HADZHIEVA, LADA. BULGARIA;
3. SVETLANA, KUZNETCOVA. RUSSIA;
4. AVTUHOVICIA, SIMONA. LITHUANIA;
5. GUNACTI, HATICE. TURKEY;
6. SVITLANA, DROZDIUK. UKRAINE;
7. CRISTINA, GHEORGHIO. ROMANIA;
8. BLAZENKA, DUMANCIC. CROATIA;
9. IEVA, AKUITE. LITHUANIA;
10. SZKODOWA, MATYLDA. POLAND;

DISABLED WOMEN RIGHT 70 KG
1. ALEXANDRA, AKAEVA. RUSSIA;
2. VILNIUVIENE, IRENA. LITHUANIA;
3. MARYNA, NEKHVEDOVYCH. UKRAINE;

DISABLED WOMEN RIGHT 80 KG
1. DURU, SERPIL. TURKEY;
2. YILMAZ, ZEYNEP. TURKEY;


DISABLED WOMEN RIGHT +80 KG
1. MARIA, URSEGOVA. RUSSIA;
2. STOYANOVA, EMILIYA. BULGARIA;

Team Results

TOTAL
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 64 69 51 1561
2 UKRAINE 18 18 21 608
3 TURKEY 11 13 17 476
4 SWEDEN 7 4 8 215
5 BULGARIA 9 8 4 211
6 LITHUANIA 7 5 3 207
7 GEORGIA 7 5 10 191
8 AZERBAIJAN 8 2 2 126
9 SLOVAKIA 3 5 3 108
10 POLAND 1 3 1 100
11 ARMENIA 2 3 4 99
12 BELARUS 3 1 1 73
13 ROMANIA 1 2 1 67
14 HUNGARY 1 0 5 58
15 LATVIA 0 1 3 55
16 SWITZERLAND 2 1 0 36
17 CROATIA 1 1 1 28
18 GERMANY 1 1 0 26
19 CZECH REPUBLIC 0 0 0 21
20 FINLAND 0 0 1 19
21 NORWAY 0 0 0 16
22 ITALY 0 1 1 14
23 HOLLAND 0 1 0 8
24 BELGIUM 0 0 0 1
25 FRANCE 0 0 0 1
26 MOLDOVA 0 0 0 0

JUNIOR18
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 15 17 12 345
2 TURKEY 3 3 5 146
3 UKRAINE 1 3 2 76
4 BULGARIA 4 1 1 64
5 SWEDEN 1 0 4 59
6 GEORGIA 3 1 0 42
7 AZERBAIJAN 2 2 0 37
8 SLOVAKIA 1 0 2 32
9 LITHUANIA 0 1 0 27
10 ARMENIA 0 0 2 26
11 ROMANIA 0 1 0 25
12 LATVIA 0 0 1 12
13 BELARUS 0 1 0 11
14 POLAND 0 0 0 8
15 CROATIA 0 0 1 7
16 CZECH REPUBLIC 0 0 0 0
17 HUNGARY 0 0 0 0

JUNIOR21
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 13 11 12 322
2 UKRAINE 7 9 9 229
3 TURKEY 2 1 1 67
4 LITHUANIA 2 0 0 56
5 GEORGIA 1 2 3 47
6 AZERBAIJAN 2 0 2 38
7 SLOVAKIA 0 3 1 31
8 ARMENIA 1 1 1 28
9 SWEDEN 1 0 1 25
10 ROMANIA 1 0 0 24
11 BULGARIA 0 2 0 23
12 POLAND 0 1 0 13
13 CZECH REPUBLIC 0 0 0 8
14 LATVIA 0 0 0 5
15 BELARUS 0 0 0 5
16 NORWAY 0 0 0 0

SENIOR
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 10 20 12 356
2 UKRAINE 9 3 3 198
3 BULGARIA 5 2 3 94
4 GEORGIA 3 2 6 93
5 TURKEY 0 1 4 71
6 SWEDEN 2 2 1 67
7 SLOVAKIA 2 2 0 45
8 LITHUANIA 2 0 1 37
9 POLAND 1 1 0 33
10 SWITZERLAND 2 1 0 30
11 ARMENIA 0 1 1 28
12 BELARUS 0 0 1 22
13 ROMANIA 0 1 1 18
14 LATVIA 0 0 1 17
15 HUNGARY 0 0 1 9
16 GERMANY 0 0 0 9
17 CZECH REPUBLIC 0 0 0 8
18 AZERBAIJAN 0 0 0 6
19 FINLAND 0 0 1 5
20 FRANCE 0 0 0 1
21 ITALY 0 0 0 0
22 HOLLAND 0 0 0 0
23 MOLDOVA 0 0 0 0
24 CROATIA 0 0 0 0
25 BELGIUM 0 0 0 0
26 NORWAY 0 0 0 0

MASTERS
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 9 7 5 187
2 TURKEY 2 3 2 72
3 SWEDEN 3 2 2 57
4 UKRAINE 0 1 4 36
5 LITHUANIA 1 1 0 22
6 CROATIA 1 1 0 21
7 GERMANY 1 1 0 17
8 HUNGARY 0 0 2 16
9 BELARUS 1 0 0 15
10 NORWAY 0 0 0 15
11 POLAND 0 0 0 13
12 ITALY 0 1 1 12
13 FINLAND 0 0 0 10
14 HOLLAND 0 1 0 8
15 CZECH REPUBLIC 0 0 0 4
16 ARMENIA 0 0 0 0
17 SWITZERLAND 0 0 0 0

GRANDMASTERS
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 2 3 3 72
2 LITHUANIA 2 1 1 41
3 POLAND 0 1 1 25
4 AZERBAIJAN 2 0 0 24
5 UKRAINE 0 1 1 22
6 LATVIA 0 1 1 19
7 ARMENIA 1 1 0 17
8 HUNGARY 1 0 0 10
9 TURKEY 0 0 1 8
10 SWEDEN 0 0 0 7
11 FINLAND 0 0 0 4
12 ITALY 0 0 0 2
13 SWITZERLAND 0 0 0 2
14 CZECH REPUBLIC 0 0 0 1
15 BELGIUM 0 0 0 1

JUNIOR_DISABLED
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 5 6 3 107
2 AZERBAIJAN 2 0 0 20
3 TURKEY 1 0 0 10
4 HUNGARY 0 0 1 9

DISABLED
Position Club/Country Gold Silver Bronze Points
1 RUSSIA 10 5 4 172
2 TURKEY 3 5 4 102
3 UKRAINE 1 1 2 47
4 BULGARIA 0 3 0 30
5 LITHUANIA 0 2 1 24
6 BELARUS 2 0 0 20
7 HUNGARY 0 0 1 14
8 GEORGIA 0 0 1 9
9 POLAND 0 0 0 8
10 SWITZERLAND 0 0 0 4
11 LATVIA 0 0 0 2
12 AZERBAIJAN 0 0 0 1
13 NORWAY 0 0 0 1

Language
dsadsa